Skip to content

Élő Fém: RUDÁN JOE / TRANSYLVANIUM – Bp., Barba Negra

Azt Bill kapitány és a Hatvan csapás album óta tudjuk, hogy a hatikszes jubileum különösen jelentős dolog – olyan, ami adott esetben akár számvetésre is késztető évforduló lehet. Ezúttal Rudán Joe, a számtalan zenekarban megfordult énekes-frontember érkezett el eme mérföldkőhöz, amit egy ehhez méltó életműkoncerttel ünnepelt meg zenésztársai, barátai és a kisebbik Barba sátrat szinte teljesen megtöltő közönség körében.

Előtte azonban az éppen órányi szettel kiálló székelyudvarhelyi Transylvanium melegítette a hangulatot, tíz saját dallal és két feldolgozással. Ha eddigi egyetlen albumukat ismered, akkor tudhatod, hogy zenéjükkel valahol a klasszikus hazai hard rock és heavy metal határmezsgyéjén mozognak, alapvetően direkt és refréncentrikus dalokkal, magyar nyelven elővezetett, pozitív kicsengésű szövegekkel.

A koncerten öt elsőlemezes nóta mellett ugyanennyit játszottak a hamarosan megjelenő kettes albumról is – ezek így első blikkre mintha egy fokkal riffelősebbek, harapósabbak lennének a debüt világához képest. A két feldolgozásból – Omega: Babilon és Piramis: A becsület – egyértelműen az előbbi állt jobban a csapatnak, az eleve sem bárgyú eredetihez képest kimondottan jóleső volt hallani ezt a még zakatolósabb verziót.

Egy kicsit egységesebb, markánsabb kiállást azért még mindenképpen elbírna a brigád élő produkciója, zeneileg viszont teljesen rendben volt a dolog, egyben volt a zenekar, és szerencsére kifejezetten jól is szóltak. A gitáros Kibédi Levente ízes és ízléses szólóira pedig ezúttal is érdemes volt külön odafigyelnem. A brigád a végén egész komoly tapsot kapott a szépen gyülekező publikumtól – megérdemelték.

Az elején életműkoncertet említettem, és nem véletlenül. Rudán Joe ugyanis nem csak jó néhány korszakos jelentőségű magyar hard rock és metal zenekar énekese volt azok különféle korszakaiban, de más formációkban – akusztikus projektek, rockoperák, egyéb színházi produkciók – is részt vett, illetve vesz a mai napig. Az átfogó keresztmetszet jegyében ezekből is jócskán kaptunk ízelítőt.

Az első mintegy háromnegyed óra mondjuk inkább a karcosabb oldalt domborította ki P. Mobil-, Pokolgép- valamint Rudán Joe Band-dalokkal. Középtájon érkezett be az úgymond elmélkedősebb, visszafogottabb vonal, hogy aztán a végére ismét felpörögjön a tempó, és jobban megdörrenjen a zenekar.

Joe és csapata mellett vendégként egyébként ketten bukkantak fel: egyrészt a gitáros Nagy Dávid, aki a Pokolgépben tíz évig volt az énekes zenésztársa, és aki szólólemezeire is írt neki dalokat; másrészt pedig Kalapács József, akinek nem csak utóda lett a Gép frontján, hanem aki egyik legjobb barátjává is lett az évek során.

Kis túlzással azt mondhatnám, hogy akár Rudán-Kalapács koncertként is hirdethető lett volna az esemény, tekintettel arra, hogy a másik Joki alsó hangon a műsor felében színpadon volt Joe mellett. Talán az ő barátságukat is ünnepelte valahol ez az este. Mindenesetre akár egy, akár két Józsi volt is éppen a deszkákon, a háttérben tevékenykedő zenészek korrektül adták a hol líraibb hangvételű, hol keményebb, karcosabb alapokat az énekes(ek) témái alá.

Ahogy a Transylvanium esetében, úgy itt is gitárfronton figyeltem a legerősebben, Tóth Laci tök feelinges, ízes, a metalos dalokban is inkább hard rockos játéka ugyanis egyértelműen Joe csapatának egyik fő erősségét jelenti. Nálam a Rudán- és a Kalapács-érás Pokolgép dalok mellett fej-fej mellett jöttek be a szólókorszak nótái, azt viszont kicsit nehezményeztem, hogy a P. Mobiltól legalább egy szám nem fért be a Kutyából szalonna albumról. Pedig a Visszajövök vagy a Babba Mária nagyon jól mutattak volna a repertoárban.

Ezzel együtt nem mondhatom, hogy a fullosan két órás szett végén elégedetlenül távoztam, mert amit és ahogy társaival és vendégeivel karöltve itt elővezetett az ünnepelt, az ezzel együtt is több, mint rendben volt. Joe a vége felé egyébként egy tortát, a zenekar pedig aranylemezeket kapott a kiadót képviselő Hartmann Kristóftól, mi pedig az István, a király egyik emblematikus dala, az utolsóként felhangzó Szállj fel, szabad madár refrénjével a fülünkben köszönhettünk el a születésnapos énekestől.

Az új esztendőben pedig akár jöhetne majd a negyedik szólóalbum is, meg az a sabbathos, doomos beütésű anyag, amin állítólag Matláry Mikivel közösen dolgozik az este főszereplője.

KERESÉS
MEGJELENT A NOVEMBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Sentences
  2. SEPTARIA
    A*
  3. SÓLSTAFIR
    Hin helga kvöl
  4. ANTHRAX
    Sound Of White Noise
  5. LAND OF CHARON
    A láz
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw