Skip to content

IN FLAMES – Az újdonság vágya

Február 10-én jelent meg a göteborgi In Flames tizennegyedik albuma, a Foregone, amely nemcsak előző havi Hangpróba rovatunkban ért el dobogós helyezést, de világszerte jól fogadták a zenekar rajongói is. A lemezen szereplő dalok jelentős része ugyanis markáns visszatérést mutat a csapat korai hangzásvilágához, ahhoz az északi melo-death stílushoz, amely a kilencvenes évek második felében indult hódító útjára. A zenekar gitárosa, Björn Gelotte többek között erről a kérdéskörről is kifejtette véleményét.

Nincs két egyforma In Flames-album, így a Foregone is különbözik a többitől. Visszamutat a korai időszakra, de fellelhető benne a Battles vagy az I, The Mask modern dallamossága is. Egyetértesz ezzel?
„Amikor azt mondod, hogy nincs két egyforma In Flames-album, azzal meg is ragadtad a zenekar működésének lényegét. Valóban nincs két egyforma albumunk, ez mindig is egyfajta célkitűzésünk volt. Mindig felfedezni akartunk, szórakozni, ez vitt bennünket előre évről évre, lemezről lemezre. Sosem volt olyan célom, hogy írjak egy olyan dalt, amit aztán életem végéig játszhatok a színpadon. Mindig az újdonság vágya hajtott előre. Ezért vagyunk még mindig itt, s ezért csináltuk meg ezt az új albumot is.

Az sem érdekel, hogy kinek mi a véleménye a zenénkről, erről nem is kérdezgettünk soha senkit. Nincs is nagyon értelme, hiszen ha elég sok embert kérdezel meg egy adott dalról vagy akár albumról, egészen biztos, hogy sokszor egymásnak is teljesen ellentmondó véleményeket kapsz. Az egyetlen dolog, amire biztosan alapozhatsz, az a saját véleményed. Ha neked tetszik amit csinálsz, akkor már jó úton jársz. Úgy értem, mi fogjuk ezeket a dalokat több ezerszer eljátszani, szóval tegyük már egyszerűbbé és szórakoztatóbbá a saját életünket azzal, hogy olyan dalokat írjunk, amiket utána szívesen adunk elő.

Lehet, hogy naiv vagyok, de eddig nem nagyon érdekelt mások dicsérete vagy kritikája, mert őszintén szólva, nem igazán számít, hogy van, aki imádja, és van, aki utálja a zenénket. Egyetlen dolog számít csupán, az, hogy az emberek megjelennek-e a koncertjeinken. E tekintetben pedig nincs okunk aggodalomra, a közönségünk létszáma folyamatosan nő, sokkal többen hallgatják a dalainkat most, mint régebben. Hiába mondják tehát egyesek azt, hogy régen jobbak voltak a dalaink, ez egyszerűen nem igaz.”

Az sem érdekelt, hogy milyen lesz a Foregone fogadtatása?
„Dehogynem, nagyon is izgatottak voltunk miatta. Tudod, elég sűrű évünk volt, hiszen folyamatosan koncerteztünk 2022-ben. Ráadásul mindezt úgy, hogy a pandémia miatt 2020-ban és 2021-ben alig volt lehetőségünk színpadra lépni. A lezárás időszaka alatt arra is gondoltunk, hogy soha többé nem jön vissza már az az időszak, amikor a zenekarok felültek egy turnébuszra és hónapokon át járták a világot. Nemcsak attól tartottunk, hogy a Covid örökké itt marad velünk, de attól is, hogy az emberek elszoknak a koncertektől. A pandémia azonban elmúlt és újra megnyíltak a koncertszínpadok. Több mint 130 koncertet adtunk tavaly és mellette megírtunk, majd fel is vettünk egy új albumot.”

–x–

(A teljes interjú a 350. lapszámunkban olvasható. A magazinban megjelentek mellett néhány további kérdés is elhangzott, az ezekre adott válaszokat alább közöljük.)

–x–

Képzett zenész vagy vagy autodidakta módon tanultál zenélni?
„Magamat tanítottam, mindent hallás alapján sajátítottam el. Volt időszak, amikor próbáltam kottát olvasni, de nem igazán sikerült. A pandémia alatt pedig több hangszert kipróbáltam. Volt a kezemben cselló és hegedű is, de rájöttem, ha nem ismered a kottát, ezeken sokkal nehezebb játszani, mint gitáron.”

Általában Epiphone Les Paul gitárt használsz. Miért ezt választottad?
„Mert mindig szerettem a formáját. Van egy saját signature szériám is, egy fehér és egy fekete Les Paul. Szerintem mindkettő gyönyörű, és imádok rajtuk játszani. Nagyon kényelmes hangszerek, bár lehet, hogy azért érzem így, mert már megszoktam őket.”

Kezdő zenészeknek is ajánlanád ezt a szériát?
„Az én saját signature szériámnak pont ez a lényege. Kezdő zenészeknek készült, olyan fiataloknak, akiknek nincs négyezer eurójuk arra, hogy egy egyedi Gibsont vegyenek maguknak. Félre ne értsd, a Gibson Les Paul remek gitár, de tényleg nem olcsó. Amikor az Epiphone gyártója együttműködést ajánlott, az volt a tervem, hogy egy hasonlóan jó minőségű gitárt alkossunk, de olyat, ami elérhető áron kerül kereskedelmi forgalomba. Amióta elkészült belőle az első próbadarab, nem is játszom máson, csak a saját Epiphone-omon. Ha újra kezdő zenész lennék, biztosan az Epiphone-ok között kezdenék magamnak hangszert keresgélni. Tisztában vagyok azzal, hogy nem mindenki engedheti meg magának a legfelső polcos árukat, főleg akkor, ha még tanuló az illető, vagy nincs egy jól fizető munkája. Az Epiphone azonban jó választási lehetőség, nagyon sokat tud, és közel sem olyan drága, mint a Gibson Les Paul. Ha gitározni akarnál, szívesen ajánlom neked a saját szériámat.”

Azt olvastam rólad, hogy nagy Star Trek-rajongó vagy. A legújabb szériákat is követed, vagy csak a klasszikus sorozatot nézted?
„A legújabb sorozatból, a Pickardból csak egy vagy két részt láttam, de a korábbiakat mind végignéztem. Valóban hatalmas sci-fi- és fantasyrajongó vagyok, egészen a kora fiatalságomig vezethető vissza el. Eleinte szerepjátékokat játszottunk, olyasmiket, mint a Dungeons & Dragons, aztán jöttek a videójátékok, majd a könyvek is. Minden érdekelt, aminek köze volt a sci-fihez és a fantasytörténetekhez, még az ezekkel foglalkozó képzőművészetek iránt is érdeklődni kezdtem. A Star Trek mellett a Star Wars is nagy kedvencem volt, majdnem annyira meghatározó volt az, mint a zene.” 

–x–

A 100 oldalas lapszám 1990 Ft-os áron kapható Budapesten a CD Pince, H-Music, Headbanger, MG Records, Solaris, Viking és Wave lemezboltokban, országosan a hipermarketekben, a benzinkutakon és az újságárusoknál, valamint digitális formában a Dimag és a Laptapír rendszerében.

Címlapon: JAMES HETFIELD / METALLICA

Tartalom: Accept ★ Between The Buried And Me ★ Dawn Of Darkness ★ Def Leppard ★ Enforcer ★ Firkin ★ From The Sky ★ Grand Mexican Warlock ★ Heavy Brains ★ Hollywood Rose ★ In Flames ★ Isole ★ Joe Satriani ★ Kamelot ★ Metallica ★ Om ★ Omen / Nagyfi László ★ Overkill ★ P. Mobil ★ Periphery ★ Powerwolf ★ Sír ★ SnailGardN ★ The 69 Eyes ★ The Hellfreaks ★ Tulus ★ Ville Valo

Rovatok: A jó, a rossz és a csúf (Kissin’ Dynamite) ★ Élő Fém ★ Hangerőmű ★ Hangpróba/Sokkoló Korongok/Sokkoló Extra ★ Hatásokk ★ Zenészfüllel (Alestorm/Gloryhammer)

Ajándék CD-k: SLOWMESH – III és SNAILGARDN – Comfort In Collapse

A lapszámhoz a CD-k mellett most egy korábbi Hammerworld magazin is jár ajándékba!

Kapcsolódó bejegyzések/interjúrészletek: https://hammerworld.hu/tag/hw350/

Ne felejtsd el a honlap Hangpróba rovatában pontozni a lapszám kiemelt albumait!

nka
KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Don't Bother (dal)
  2. PAPA ROACH
    The Ending (dal)
  3. SEVEN HOURS AFTER VIOLET
    Float (dal)
  4. POPPY
    Have You Had Enough (dal)
  5. AKELA
    Fáklyával a Pokolban (dal)
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw