Skip to content

THE DEAD DAISIES – Több stílus, több íz

Radiance címmel szeptember 30-án jelenik meg a The Dead Daisies soron következő nagylemeze, a második olyan album, amit Glenn Hughes énekes-basszusgitárossal vett fel a zenekar. Az utóbbi évtized egyik legnagyobb dallamos rockzenei szenzációjának számító csapat a nyáron hazánkban is fellépett, a Judas Priest előzenekaraként adtak fantasztikus hangulatú koncertet a Papp László Budapest Sportarénában. Az őszi európai turnéjukat – aminek szintén lett volna magyarországi állomása – viszont elhalasztották. A roppant szimpatikus és mérhetetlenül szerény Doug Aldrich gitárostól az új albummal kapcsolatos információk mellett ez utóbbi okaira is rákérdeztünk.

Nekem az tűnt fel, mintha az eddigieknél több pszichedelikus elemet használtatok volna a dalokban. Egyetértesz ezzel?

„Igen, a dallamokban biztosan így van. Glenn nagyon kiforrott zenei világgal rendelkezik, azonnal felismered az ő dalait. Ahogy a Holy Ground készítése idején tette, most is hozta a saját stílusát. Lenyűgöző dallamokat tud írni, s a dalszövegei is csodásak. Úgy ír, hogy abban tényleg el tudsz merülni, szinte látod magad előtt, el tudod képzelni, hogy miről szól a dal. Nem olyanok a szövegei, amit csak egyféleképpen lehet értelmezni, ezeket hallgatva te talán egészen másra gondolsz, mint én. Ez nagyszerű dolog, egy csodálatos képesség, amit én nagyon tudok élvezni.

A múltban többnyire nagyon egyszerű szöveg­világú dalaink voltak, mint például a Rise Up vagy a Mexico, ami csak arról szólt, hogy megyünk Mexikó­ba. A Make Some Noise is elég egyértelmű. Az olyan dalok, mint a Radience, azonban többértelműek. Azt látod bele a szövegébe, amit szeretnél. Néha talán még maga Glenn sem tudja, hogy pontosan mit is akart mondani, hiszen olyan szavakat rak egymás mellé, amelyek jól hangzanak együtt, de valójában nem jelentenek semmit. Mint a Bustle and Flow.” 

Ezúttal Glenn volt a fő dalszerző?

„Nem feltétlenül. Elég egyenlően vettük ki a részünket a munkából, mármint ő, David és én, talán csak annyiban billen a mérleg Glenn felé, hogy ő kezdeményezett egy csomó dolgot. Mondhatjuk úgy, hogy ő volt az, aki a legtöbb dalt elkezdte. A végső változatokba azonban mindannyian beletettük a saját munkánkat. Tudod, ez nálunk úgy működik, hogy bármelyikünk is hoz egy témát, akár Glenn, akár én, addig nem tekinthető The Dead Daisies-szerzeménynek, amíg David Lowy át nem formálja a saját elképzelése szerint. Neki van egy sajátos stílusa, ami tényleg életre kelti a dalokat. Aztán van olyan szituáció is, amikor a producerünk is átdolgozza az ötleteinket.

Ami nagyon fontos, bárki is a zeneszerző, az énekesnek át kell éreznie a dalt, különben valószínűleg nem nagyon működne az a színpadon. Amikor még David Coverdale-lel dolgoztam a Whitesnake-ben, neki is kezdeti formában kellett megmutatnom a témákat, s aztán ő volt az, aki eldöntötte, hogy érdemes-e rajtuk tovább dolgozni, vagy sem. Glenn esetében ugyanez történik. Megmutatjuk neki az ötleteinket, s ő dönt róluk. Vannak esetek, amikor elfogadja azokat, s vannak, amikor változtatásokat javasol.

Lesz a lemezen egy Born to Fly című dal, amit Daviddel ketten írtunk. Összeraktuk az alapot, kitaláltuk a dallamot hozzá, megírtuk a szöveget, s még címet is adtunk neki, akárcsak a Shine On esetében. A Born to Fly-nál azonban Glenn megváltoztatta a dalszöveget. A dallam és a zenei tagolás viszont úgy maradt, ahogy a Daviddel közös eredeti demónkon szerepelt. A The Dead Daisies egy ilyen zenekar, itt mindenki ír zenét, ezért nem mondanám senkire sem, hogy ő a fő dalszerző.”

(A teljes interjút – valamint egy beszámolót a székesfehérvári koncertről – a Hammerworld magazin 2022. szeptember-októberi számában olvashatod.)

THE DEAD DAISIES ★ BLIND GUARDIAN ★ BLOODBATH ★ DEATH ANGEL ★ MEGADETH ★ NERVOSA ★ Bakó Csaba ★ Beerzebub ★ Besnyő László ★ Brymir ★ Félperc ★ Gaerea ★ Meteora ★ Moments Of Madness ★ Molnár Róbert Band ★ Shandmaul ★ Shiraz Lane ★ Valborg ★ Venus Principle ★ Visions Of Atlantis ★ Wolfheart

Élő Fém: Alestorm ★ Five Finger Death Punch ★ Judas Priest ★ Kiss ★ Lamb Of God/Kreator ★ Mercyful Fate ★ Saxon ★ Testament/Sepultura/Exodus ★ Wardruna/Kalandra

További rovatok: Zenészfüllel (Kreator) ★ Hatásokk ★ Hangpróba/Sokkoló Korongok/Sokkoló Extra ★ Hangerőmű (Ibanez LB1) ★ Kulcsdalok (Tribe After Tribe) ★ Gasztrometal ★ Médiaradar ★ Saját szavaikkal (Nygmalion, Zorall)

Ajándék CD: METEORA – …Of Shades And Colours

Gyűjtői kiadás: https://www.hammerband.hu/hammerworld

KERESÉS
MEGJELENT A NOVEMBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Sentences
  2. SEPTARIA
    A*
  3. SÓLSTAFIR
    Hin helga kvöl
  4. ANTHRAX
    Sound Of White Noise
  5. LAND OF CHARON
    A láz
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw