Skip to content

JETHRO TULL: RökFlöte

Az indulásakor a kortárs progrock/progmetal vonalra ráállt InsideOut a régi nagyok közül mostanra a Kansas és a Yes mellett a Jethro Tullt is sikerrel vonta égisze alá. A már náluk kijött tavalyi album, a The Zealot Gene meglehetősen megosztóra sikeredett a maga visszafogottabb hangvételével (nekem speciel tetszett) – vélhetően az igen gyorsan érkezett friss anyag többekhez találja majd meg az utat (a Mahasz lista 15. helyéig is felküzdötte magát, többek között).

Egyértelműen pörgősebb, sűrűbb, progosabb most a muzsika, sok tekintetben mutat vissza a kanyargós utat bejárt zenekar korai időszakára. Tematika tekintetében a dalok az ősi pogány norvég hitvilágra fókuszálnak, így akár konceptlemezről is beszélhetünk – egyébként pedig épp tucatnyian vannak, háromnegyed óra terjedelemben, már ha nem számolom a The Navigators bónuszként felpakolt single verzióját. Joe Parrish-James gitárja gyakorta szólal meg hard rockosan markáns erővel, az énekes/fuvolista/főnök Ian Anderson hangszere pedig különösen sok játékos futammal ékesíti a nótákat. A kiállásában sem mindennapi frontember néhol szinte beszélősen történetmesélős énekstílusa védjegyszerű, és nem mellesleg visszaköszön olyan mai fiatalabb bandáknál is, mint pl. a Tanith vagy a Wytch Hazel.

A nagy átlagban 3-5 perc közti szerzeményekben sok ősprogos, folk-rockos elemet hallhatunk, ezekből arányaiban most több van, mint a más megközelítésű és tematikájú tavalyi lemezen. Ezzel együtt gitárközpontúbb, hard rockosabb is a dolog. A norvég és angol nyelvű narrációval a lemezt nyitó Voluspo, a szinte protometalosan zakatolós riffeléssel kiálló Wolf Unchained, a középkori dallamokkal is operáló, egyébként kifejezetten lendületes Trickster (And The Mistletoe) vagy a visszafogott-szép Cornucopia bizony mind nagyon klassz dalok.

Az északi tematikára extra hangszerekkel talán kicsit jobban is ráerősíthettek volna, de kb. ennyi, amit észrevételként hozzáfűzhetek. Progos-folkos rockzenében Andersonék még mindig nagyon jók. A Jethro Tull-nak 56 év elteltével is van mondanivalója.

KERESÉS
MEGJELENT AZ OKTÓBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINK
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
posta jános
szerkesztő
  1. VOLA
    Friend Of A Phantom
  2. IOTUNN
    Kinship
  3. CRIPPLED BLACK PHOENIX
    The Wolf Changes Its Fur But Not Its Nature
  4. THY CATAFALQUE
    XII: A gyönyörű álmok ezután jönnek
  5. IRON MAIDEN
    Killers
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw