Szigorodtak a használatbavételi engedély követelményei az új építesű ingatlanok esetében. De mit is jelent ez pontosan? 2022. nyarától csak akkor szerezhető meg az engedély, ha az épület megfelel az új energetikai minősítési rendszer szerinti BB besorolás feltételeinek. Ezt a legkönnyebben úgy lehet elérni, ha az ingatlan hőszivattyúval vagy napelemmel rendelkezik.
Fontos a fenntarthatóság
Ahhoz, hogy a jelenlegi életszínvonalunkat a növekvő népesség mellett fenn tudjuk tartani a jelenlegi természeti környezet megőrzésével, a hatoságoknak újabb és újabb feltételeket kell szabniuk az életvitelünket illetően. Nincs ez másként az ingatlanokkal kapcsolatban sem.
A szigorodó használatbavételi engedélyezési eljárás azt a célt szolgálja, hogy az adott ingatlan minél jobb energiahatékonysággal rendelkezzen, azaz minél kevesebb energia menjen kárba. A Wagner Solar Hungária hőszivattyúi által olyan lehetőségünk nyílik az épület temperálására, illetve a melegvíz-előállításra, amely a hagyományos fűtési és hűtési rendszerekkel szemben jóval kevesebb energiát emészt fel és hosszú távon költséghatékonyabb is.
Érdemes tehát elmélyülni a témában és olyan megoldásokat keresni, amelyek nemcsak a saját fiziológiai szükségleteinket, de a Föld állapotának megóvását is szem előtt tartják.
Mit is jelent pontosan a BB energetikai besorolás?
Az energetikai besorolások az ABC betűinek megfelelően lettek skálázva, ahol az AA minősítés jelenti a legjobb értéket, míg a sorban továbbhaladva gyengül a hatékonyság, tehát a CC minősítés esetében már egy jóval korszerűtlenebb ingatlanról beszélhetünk. A BB minősítés esetében az összesített energetikai jellemző számértékének 81 és 100 kWh/m²a közé kell esnie, azaz az egy négyzetméter alapterületre jutó éves energiafogyasztásnak 100 kWh-nál kevesebbnek kell lennie. Ez azt eredményezi, hogy az összes energiafogyasztás legalább 25%-ának fedezete megújuló energiaforrásból kell, hogy származzon. Ilyen eszköz lehet a napkollektor, a napelem és a hőszivattyú is.
Érdemes azt is átgondolni, hogy egy alacsony energiaigényű épület rezsiköltsége is jóval alacsonyabb. Míg a CC besoroláshoz képest az energiafelhasználás 30%-kal kevesebb, a DD szint esetében ez az érték akár 60% is lehet. Természetesen a jól ismert sárga csekkek értéke is ezzel arányosan csökken.
Nem csak a szabályozás miatt érdemes hőszivattyút telepíteni
Amennyiben olyan ingatlannal rendelkezünk, amelyet még nem érintett ez a szabályozás, akkor is érdemes meggondolni a napkollektor, napelem vagy a hőszivattyú használatát, hiszen egy hosszú távon megtérülő beruházásról beszélünk. Előfordulhat, hogy az épületet valamilyen oknál fogva el kell adni, és ebben az esetben biztosan hamarabb találunk vevőt egy közel nulla rezsiköltségű házra. Még az is előfordulhat, hogy profitálni tudunk az üzletből, hiszen a rezsiárak és ezeknek az eszközöknek a beszerzése is az idő múlásával csak egyre magasabb lesz.