December az év utolsó hónapja. Fontos, mert lezár egy időszakot. Lehet értékelni, számolni, bizakodni, örülni vagy elkeseredni. Nekünk ez utóbbira semmi okunk. Az előbbiekre viszont annál több.
.
FEJLŐDÉS
Ez az MHH 7. száma. Jóval túl a próbafázison, az erősödés, a fejlődés útján. A tény, hogy megértük 1990-et, azt jelenti, jól számítottunk. Végleg megbizonyosodhattunk róla, a heavy metal él és virul, többen hallgatják, mint egy-két évvel ezelőtt, s akik hallgatják, sokkal többek, másabbak lettek ezáltal. Úgy érezzük, az újság közelebb hozta egymáshoz az eddig elszigetelten tengódó rajongókat. Erről tanúskodik az a sok száz levél, mely a Súgd meg nekünk rovat segítségével szeretne új barátokra, kapcsolatokra szert tenni. Mi igyekszünk ezt a közösségi szellemet, érzést tovább erősíteni.
Azt is tapasztaltuk, hogy felhívásaink, kérdőíveink és versenyeink az eddig passzív betüfürkészőkből aktiv, alkotó fantáziájú, gondolatteremtő olvasókká emelte az MHH több tízezres táborát. Kezdeményezéseink alapján új klubok, szervezetek alakulnak országszerte szorosabb még egységbe tömörítve a heavy metal híveit.
Örülünk – és ezt szintén személyes beszélgetések s levelek százai igazolják -, hogy a fejekből kezd eltűnni a sötétség. A rockkedvelőkben kialakult az információ utáni vágy, az új megismerésére való törekvés. Ezt a fajta zenét elsősorban fiatalok (tizenévesek) hallgatják, szeretik. Különösen örülünk annak, hogy ők is írnak, elmondják véleményüket, ötleteiket. Bizonyítékot adnak ezzel arra, hogy a hard rock és heavy metal zene nem feltétlenül társadalomromboló, lázadást, engedetlenséget és tagadást szító métely, hanem szórakozási mód, mely alkalomadtán az ember szellemi épülését is szolgálhatja.
.
GYEREKEK ÉS SZÜLŐK
Mondom mindezt azért, mert jó pár szülő is telefonált, írt, beszámolt e zenével és gyermekével összefüggő jó és rossz tapasztalatairól. Végre elértünk abba a korba, amikor a szülő is rájár gyermeke féltve őrzött Helloween kazettáira. Így valószínűleg könnyebb lesz megérteni egymást. Mert való igaz, ha az ember 10-15 éves kora körül különösen belecsöppen a rockzenébe, megszédül. Jólesik a felszabadultság, főleg az iskolai kötöttségektől való mentesség.
Ha akarod, beledöngölheted a napi feszültséget a Metallica, a Slayer akkordjaiba, elfelejtheted a matek és történelem dolgozat gyötrelmeit. Ám, ha már egy kicsit letisztultak az érzelmi viharok, nem kell minden nap megmagyarázni a szegecses bőrdzsekit és a pólókat a környezetednek, akkor rádöbbenhetsz arra, a rockzene ennél többre, másra is jó. Pihenhetsz mellette, kitöltheti a szabadidőd.
S most nagyon felháborítót mondok. A rockzene tanulásra is jó. Nem úgy, ahogy az iskolában teszi az ember. Inkább szórakozásnak nevezném. Fogod a szótárt, nekiülsz, hogy megtudd, miről énekel a kedvenced, legyen az James Hetfield avagy Jon Bon Jovi. Észre sem veszed és angol szavak tűnnek elő a fejedben. Amit az iskolában légkalapáccsal sem sikerült a tiltakozó agysejtek közé verni, az most magától beszivárog. Itt jegyezném meg, hogy ez nem süket duma, hiszen szerkesztőségünk 99%-a is ily módon tett szert. nyelvtudásra, s most ír, olvas és beszél idegen nyelveket.
Vagy az énekóra unalmas zeneelméleti fejtegetései hirtelen értelmet nyerhetnek egy Yngwie Malmsteen kottarészlet megfejtésével. Az addig gyűlöletesnek tűnő iskolai együtténeklések előnnyé válnak egy Iron Maiden nóta fürdőkádbeli interpretálásánál.
Fiatalabb és idősebb szülők pedig – ha maguk nem is zenerajongók -, gondoljanak arra, ha a gyermekük zenét hallgat, akkor már nem őgyeleg céltalanul az utcán, ha pedig eltávozik otthonról, valószínűleg koncertre megy a haverokkal.
.
LEGYEN PROFIZMUS
S hogy az eddig elmondottak ne tűnjenek tova azért, mert a műfaj mozgatói hibát hibára halmoznak, felhívnám a figyelmet néhány negatívumra. A baj gyökerei végül is elég alapvetőek. A műfajból mindenki csak kivenni akar, betenni senki sem. Ez abban nyilvánul meg – hiszen pénz egyáltalán nincs -, hogy dolgozni, hajtani senki sem akar, csak a babérokat learatni. Látszik ez koncertek, klubok, egyéb létesítmények vezetésénél. Az év egyik legjelentősebb turnéján például az előegyüttes még a harmadik állomáson sem tudta, felléphet-e vagy sem. (Akkor nem is léptek fel.) Ilyesmi csak akkor fordulhat elő, ha nincs megfelelő szervező (egyszemélyi felelős, külföldön ilyen alkalmakkor turnémanager), aki előzetesen letárgyalt, aláírt szerződések alapján végezné a munkáját. Sokszor csak a lelkesedés vagy még többször a nagy száj jellemző a tevékenykedőkre, s nem a precíz, pontos munka.
Még mindig divik az elmúlt esztendők gyakorlata, amikor a munkát csak úgy az ember két szép szeméért, öntudatból vagy lelkesedésből végzik. (Vagy nem végzik.) S sokszor utólagos veszekedések, pereskedések dönthetik el, kinek van igaza: a megbízónak vagy a megbízottnak.
A rockzene itthon is éppúgy üzleti vállalkozás, mint külföldön. Reális, gazdasági alapokra kell helyezni a működését, mert különben életképtelen lesz. Azok pedig, akik így nem akarják csinálni, úgyis beleállnak a földbe előbb-utóbb. Ahhoz, hogy a rockzene Magyarországon is működjön nem pofajártatásra van szükség. És ezt mindenkinek így kell, kéne gondolnia, aki labdába akar rúgni.
Aki pedig nem akar hozzám hasonlóan aggódni, annak kívánom, a zenehallgatásban találja meg mindazt, amire vágyik, hiszen a zene erre való. Magam és a szerkesztőség nevében kívánok kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog, heavy metalban gazdag új esztendőt!
Cselőtei László
x
Kedves Olvasónk! A Petőfi Kulturális Ügynökség támogatásával dolgozzuk fel az első (még Metal Hammer Hungarica, majd Új Metal Hammer H néven kiadott) évfolyamokat, amelyek ma már szinte kivétel nélkül elérhetetlenek papír formátumban. Akár nosztalgiából olvasod, akár információgyűjtés céljából, reméljük neked is legalább annyi örömet okoznak ezek az archív anyagok, mint nekünk. Jó szórakozást!
METAL HAMMER HUNGARICA No. 7 (1989/7) – TARTALOM
HAVI METAL – Év végi összegzés
BON JOVI – Szelíd motoros
KING DIAMOND – A mi kis karácsonyi ajándékunk
SÚGD MEG NEKÜNK – Az örökké terjeszkedő rovat
FORRÓ DRÓT – Botrány botrány hátán
TÜZESVÍZ – Második otthonunk a mulató
HANGPRÓBA – Közepes eresztés
SOKKOLÓ KORONGOK – SDI, Darkness, FM, Gorky Park stb.
NASTY SAVAGE – Ronnie lomtalanít
GUNS N’ ROSES – Forradalom az USA-ban?
PA – A koncerterősítés anatómiája
LA GUNS – Hollywood tűz alatt
SODOM – ‘Intellektuális metal’
VAIN – US Davy
GANG GREEN – „Sörivó vagyok”
SZPONZORÁLÁS – Pénz a zenéléshez
ÉLŐ FÉM – Mindenhol Marilyn
VIDEOVÍZIÓ – Hard ‘n’ Heavy, de még nem annyira!
FORDÍTÁS – Sweet Slash o’mine
DEMONSTRÁCIÓ – Az utánpótlás-válogatott
GITÁRMÁNIA – A rovatok rovata
SZEKERES TAMÁS – A gitár mániákusa
AEROSMITH – Mi az a dulcimer?
SAJÁT SZAVAIVAL – BONFIRE – Claus kiönti a lelkét
RAGE – Peavey titkai
MSG – De hová tűnt Michael úr?
ANVIL – Múltunk és jelenünk
Régi lapszámaink digitális kiadását keresd a laptapir.hu rendszerében!
https://laptapir.hu/magazinok/hammerworld
A honlapon ezen a címkén keresztül éred el a kapcsolódó bejegyzéseket:
http://hammerworld.hu/tag/hw007/
SÚGD MEG NEKÜNK! – A magazinnal kapcsolatos véleményedet írd meg az mhh@hammerworld.hu e-mail címre!
TÁMOGATÓI CSOMAGOK – https://hammerworld.hu/gyujtoi-kiadas/