Skip to content

FABRICANT: Drudge To The Thicket

A death metalban nincs annyi lehetőség, mint a black metalban, de ha egy zenekar nem egy újabb stílusgyakorlatot akar legyártani, hanem van benne ihlet, kreativitás, Múzsa csókja stb., akkor e műfajban is van terep az alkotáshoz. A Fabricant nevű amerikai csapat debütalbuma, a Drudge To The Thicket hathatós érv az elmondottak alátámasztására.

A csapatnak volt egy korai szakasza pár demóval, de a 2019-es újrakezdés felgyorsította az eseményeket. Eljutottak az első rendes anyag kiadásához, ráadásul mindjárt egy komoly kiadónál. Ugyan nem minden arany, amit a Profound Lore kiad, a Drudge To The Thicket később sem válik majd a cég palettájának szégyenére. Ugyanis a fiatal csapat elképesztő dolgokat művel a lemezen. Komplex death metal a játék neve nagy általánosságban, de ez nem sokat jelent, mivel ilyet százezren művelnek világszerte, igaz, a zömük ki sem látszik a Death és a Suffocation ülepéből. Rájuk szót sem érdemes pazarolni, a Fabricant teljesen más mezőnyben indul.

Igen távoli, innen alig kimutatható kis pontként lehetne említeni az Atheist (Unquestionable Presence), vagy a korai Carcass nevét, ám amit a Fabricant művel, ahhoz képest az említettek egyszerű popdalokkal bíbelődtek. Az egyetlen albummal a nevét a death metal nagykönyvébe beírt finn Demilich már közelebb jár ahhoz, amit az amerikai trió bemutat, de a Drudge To The Thicket a finneknél is apróbb cafatokra szaggatja a death metalt, majd illeszti össze a darabjait  meghatározhatatlan szabályok szerint.

Valójában elég nehéz értelmezni mindazt, amit gitározás címen Troy Roberts bemutat az albumon, s ezt megtoldanám azzal, hogy leginkább a hangzás és Roberts hörgése azok a tényezők, amelyek révén a „death metal” címke rákerül a trióra. Roberts riffjei elvetemült, komplex, csavaros, jazzes témák, s amikor elveszik az összetett hangok pengetésében, ott nem könnyű követni. Szerencsére sűrűn akadnak valamivel fülbemászóbb(nak tűnő) riffek (pl. a Song Of Stillness eleje), diszharmóniák, és ezek segítik az anyag hallgatását. Természetesen ezek a relatíve könnyebben befogadható díszítések, dallamok is szürreális hangulattal bírnak. Maga a lemez teljes egészében szürreális. A hangszeres játék is, beleértve az őrült dob/basszus-produkciót.

A Fabricant albuma teljesen átszabja a death metalt, szinte felismerhetetlenné téve, de aki szeret elveszni a részletek miriádjában, itt kedvére mazsolázhat.

   

KERESÉS
MEGJELENT AZ OKTÓBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINK
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
posta jános
szerkesztő
  1. VOLA
    Friend Of A Phantom
  2. IOTUNN
    Kinship
  3. CRIPPLED BLACK PHOENIX
    The Wolf Changes Its Fur But Not Its Nature
  4. THY CATAFALQUE
    XII: A gyönyörű álmok ezután jönnek
  5. IRON MAIDEN
    Killers
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw