Skip to content

Élő Fém: TANKCSAPDA / NLP – Bp., Budapest Park

(Schmidt Péter)

Három és fél évtizednyi karrierjének jelentős részét – mintegy 30 évet – a hazai karcos-kemény gitárrock mezőny legjelentősebb tényezőjeként töltötte-tölti a debreceni alapítású trió, már ami a populáris elismertséget illeti. Egyelőre nem is látszik a pályán olyan kihívó, aki e státuszukra veszélyt jelenthetne, ami akárhonnan is nézzük, önmagában sem kis dolog. Jómagam már a legkorábbi időkben is tanúja voltam ténykedésüknek (élőben először 1990-ben láttam őket), és kezdetben intenzív, később lazább odafigyeléssel követtem-követem a dolgaikat. A 35 éves jubileumot ünneplő parkos koncertet mindazonáltal erősen beterveztem, és szerencsére a csillagok is olyan állást vettek fel végül, hogy sikerült eljutnom a rendezvényre.

A Lukácsék előtt melegítő NLP formáció kapcsán komoly bajban vagyok, ugyanis az általuk művelt, gitárral is megtámogatott hip-hop zenével semmiféle kapcsolódási pontom nincsen. A hangszeres szekciót egy dobos és egy gitáros jelentette (basszer nem volt), a színpad elején két srác rappelt-kiabált-üvöltött magyar nyelvű szövegeket nagy elánnal és lelkesedéssel (őket néha további vendégek is kisegítették), illetve ügyködésük alatt mindvégig meglehetősen sok gépről bejátszott effektet, samplert, miegymást hallhattunk még. A maga vonalán lehet, hogy ez egy tök jó produkció volt – nekem nagyon nem a világom az ilyesmi, úgyhogy tárgyilagosan sem pro, sem kontra véleményt nem tudok formálni az elhangzottakról. A közönség jó része felvont szemöldökkel nézte-hallgatta őket, bár elöl azért volt egy olyan kisebb mag, akik lelkesebben reagáltak rájuk.

A felvezető Louis Armstrong dal (What A Wonderful World) lecsengése után egy kissé cirkalmas, futurisztikus intrót kellett még átvészelni a voltaképpeni kezdésig, ami a Nem hagylak el képében érkezett meg végül. A koncepció szerint innentől kezdve minden Tankcsapda albumról minimum egy (néhány esetben több) nóta összeválogatásával állt össze a 21 tételes ünnepi menü, ami egész jól lett megkonstruálva abból a szempontból, hogy a nyilvánvaló kötelezőkön túlmenően különlegességek is elhangzottak, főként a műsor közepe tájékán. Egy – engem a kilencvenes évekre emlékeztető – pörgősebb új dal ugyancsak helyet kapott a programban, ami mellé ígéret érkezett a készülőben levő új nagylemez kapcsán is.

Ki-ki ízlése szerint lamentálhat persze azon, hogy mit lehetett-kellett volna játszaniuk még (nálam a Lopott könyvek generálta a legnagyobb hiányjelet), de hát mindent nem lehet ugyebár, főleg egy ilyen terjedelmes diszkográfia esetében. Ami biztos, hogy objektíven nézve mind a korszakolást, mind a különféle hangulatokat és mondanivalókat tekintve jó arányérzékkel lett összeállítva setlist. A kissé halkan, döcögősen induló hangzás szerencsére viszonylag hamar magára talált, parkos mércével mérve a hangerő is szépen megizmosodott, ebből a szempontból én alapvetően elégedett voltam. A pofás háttérvetítés hatását időnként diszkrét pirotechnika támogatta meg – különösebb vizuális extrák ezen túlmenően nem voltak, de a szikár muzsika ennél többet nem is kívánt igazság szerint. Tény, hogy az utóbbi jó pár évben a Csapda több – nem feltétlenül zenei természetű – húzása váltott ki nálam (is) értetlen szemöldökfelhúzást, de az biztos, hogy itt és most, ettől függetlenül ez a koncert egy okosan összeszerkesztett, jó hangulatú összefoglalása volt a trió eddigi pályájának.

KERESÉS
HAVI METAL 24/9.
régi lapszámainkat
KERESD A LAPTAPIR.HU-n!
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. DVNE
    Voidkind
  2. JUDAS PRIEST
    Invincible Shield
  3. BRUCE DICKINSON
    The Mandrake Project
  4. DAATH
    The Deceivers
  5. MUDFIELD
    Fehér Zászló
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. SETYØURSAILS
    Bad Blood
  2. AMORPHIS
    Tales from the Thousand Lakes - Live at Tavastia
  3. FALLING IN REVERSE
    Popular Monster
  4. OCTOPLOID
    Beyond the Aeons
  5. DARK TRANQUILLITY
    Endtime Signals
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
posta jános
szerkesztő
  1. SOFT PLAY
    The Mushroom And The Swan (dal)
  2. BOSTON MANOR
    Why I Sleep (dal)
  3. TO KILL ACHILLES
    21:36 (dal)
  4. THERAPY?
    Animal Bones (dal)
  5. ZEAL & ARDOR
    Children's Summon (dal)
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw