Skip to content

Élő Fém: LUCIFER / THE NIGHT ETERNAL / TANITH – Bp., Robot

(írta: Schmidt Péter)

Minden bizonnyal a karcsú jegyelővétel miatt került át ez a koncert az eredetileg meghirdetett kék Barbából a jóval kisebb Robotba. Az amúgy tök hangulatos, boltíves pincehelyiség a szó legszorosabb értelmében underground helyszín, csak a nézőtéren keresztül megközelíthető aprócska színpaddal, cserébe viszont a csekély méretekhez képest egészen jó hangosítással. Az este fellépői közül a főzenekart leszámítva a másik két formációhoz élőben még nem volt szerencsém, és mivel a The Night Eternal – szerintem – 2023 legjobb albumát készítette el a Fatale képében, kifejezetten érdekelt, hová fut ki végül ez az új színhelyre áttett rendezvény.

A brooklyni Tanith az egyébként brit születésű Russ Tippins gitáros zenekara, akit leginkább az underground NWOBHM legenda Satan révén ismerhetünk. A két lemezzel rendelkező, retrós hardrock/protometal irányultságú kvartett különlegessége, hogy váltott férfi és női énekkel dolgoznak – pl. a gótikus színtéren ez ugye bevett szokás, ezen a vonalon viszont a ritkánál is ritkább. Russ mellett egyébként a basszeros Cindy Maynard vokalizál még, és ugyan egyikük sem az a kimondott hangszálakrobata, de egymásra reflektáló, ízes, jó érzékkel megírt énekdallamaik mégis tök jól működnek. A Tanith zenéjének báját – keltás-folkos momentumai mellett – leginkább egyfajta történetmesélős jelleg adja, amiről a korai Thin Lizzy és a Jethro Tull is könnyen az ember eszébe juthat. (A kortárs színtérről a brit Wytch Hazel zenéjének van még efféle atmoszférája.) Russ jellegzetes ritmizálású gitározása egyébként itt is eltéveszthetetlen, sőt énekdallamaiban is visszaköszön valahol a Satan harmóniavilága – még ha az általános összkép lágyabb, rockosabb is az ottaninál. Hét dalos setlistjükből öt tétel képviselte a remek tavalyi albumot, kettő pedig a debütöt – nekem középtájon a Never Look Back/Snow Tiger kettőse tetszett leginkább, de az egész műsoruk rendben volt, beleértve ebbe a helyszűke miatt nyilván korlátozott mértékű színpadi aktivitást is.

Szegény The Night Eternal társulatát átok sújtotta ezen az estén, azonban – némi bajtársi segítséggel – ennek ellenére mégis megpróbálták menteni a menthetőt. Történt ugyanis, hogy egyik gitárosuk, az alapító-zenekarvezető Rob Richter nem részletezett családi okok miatt váratlanul hazautazni kényszerült, így a brigád rövidített setlisttel, és a másik két csapatból egy-egy dalra beugró kollégákkal kiegészülve volt kénytelen kiállni. A többi helyszínen prezentált nyolc saját dalos műsorból így itt öt saját nóta plusz egy feldolgozás maradt – és az a vicc, hogy kényszerhelyzet ide, gitár- és vendégcsereberés hosszabb leállások amoda, a műsoruk összességében még így is baromi erőteljes volt. Ebben kiemelkedő szerepe volt a rasztás Ricardo Baumnak, aki igencsak karizmatikus kisugárzású, markáns és mániákus frontember – fazonja és hangja kiválóan passzol a csapat tüzesen örvénylő, sötét tónusú, egyszerre old school metalos és darkos muzsikájához.

Az érzésre úgy 35-40 percesre karcsúsított műsor indításánál – Prince Of Darkness és Elysion – a Lucifer gitárosai váltották egymást Henry Käseberg mellett, míg a Deadly As A Scythe-ben ugyaninnen a bőgős Harald ugrott be pengetni. Az In Tartarus elővezetésében a Tanith részéről Dino Destroyer volt a segítség, a hangulatilag kissé kilógó Judas Priest-feldolgozást (Living After Midnight) pedig Nicke Andersson részvételével abszolválták. A legnagyobbat mindazonáltal a záró Moonlit Cross ütötte Russ Tippinsszel, akit ugyan egy játék közben lezavart kényszerű gyors gitárcsere is sújtott, ám a nóta hipnotikus örvénylését ez sem tudta megakasztani. Mivel minden vendégnek csak egy dalt kellett nagy hirtelen betanulni, ezért a lécet sikerült mindenkinek korrektül megugrani, komoly minőségi deficittel szerencsére nem kellett szembesülni. A sok viszontagság és a zanzásítás ellenére remek koncertet adott a The Night Eternal – három nappal később pedig a nálunk szerencsésebb milánóiak már újra a teljes felállást és a fullos programot láthatták-hallhatták. Jó nekik.

A főzenekar Lucifer műsora ezek után már kevesebb izgalommal, visszafogottabb hőfokon pörgött le – a maga obskúrus módján kellemes volt a dolog, ez kétségtelen, nálam azonban hosszabb távon azért kicsit összefolytak a dalok és Johanna énekdallamai. Inkább a tempósabb, gyorsabb nótáknál éledt meg a dolog, ilyenekből a magam részéről többet is simán elviseltem volna. A teljes egészében másik zenészgárdával készített, még doomosabb hangvételű első lemez kivételével az összes többiről játszottak ezt-azt – igen erős fókusszal a legutóbbi anyagon, aminek a dandárja, jelesül hét tétel is elhangzott ezen az estén. Egyértelműen az erősebb momentumok közé tartozott a nyitó Crucifix (I Burn For You), az alapszettet záró Bring Me His Head, meg a legvégén elővett Reaper On Your Heels. Az egész produkciót körüllengte a korai 70-es évek atmoszférája, amire csak ráerősített Johanna totál retrós, Táncdalfesztiválokat idéző mikrofonkölteményének bizarr látványa. Kellemes, még ha nem is libabőrösen borzongató koncertet adott a Lucifer, jó volt őket is látni – az aranyérem mindazonáltal a vert helyzetben is állva maradó The Night Eternalt illeti, ez teljesen egyértelmű.

KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. MARILYN MANSON
    One Assassination Under God
  2. THE OLD DEAD TREE
    Second Thoughts
  3. KATI RÁN
    Sála
  4. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  5. OBITUARYY
    Slowly We Rot
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw