Skip to content

DARKSPACE: Dark Space -II

A Darkspace önálló jelenség a black metalon belül. A rejtélyes svájci formáció 1999-ben alakult, s az úgynevezett „space black metal” zsénerén belül meghatározó névnek számít. Túl gyakran nem adnak ki lemezt, a legutóbbi album, a Dark Space III I csaknem tíz évvel ezelőtt jelent meg, s azt megelőzően is bő hat év telt el a Dark Space III után. A zenekart nem kergeti semmi, egyes egyedül a saját vízióikkal kell foglalkozniuk. A személyük finoman szólva nincs előtérben, nincs sok kommunikáció, egyáltalán nem adnak interjúkat, vagyis az internet korában sem feltétlenül kell kirakat-életet élni.

A trióból öt évvel ezelőtt távozott Zorgh – Wroth és Zhaaral vele együtt hozta létre 25 éve a Darkspace-t. Zorgh utódja Yhs. Egy-egy új Darkspace-album mindig izgalmas hallgatnivaló. Aki ismeri a zenekart, tudja, hogy a svájciak a black metalnak egy teljesen elvarázsolt formáját adják elő, amit ambient-black metalnak is hívhatunk. Nemcsak azért, mert az áradó, zuhatagszerű gitárfolyamok eleve ambient-jelleggel bírnak, hanem a zenében konkrétan meglévő elektronikus noise/ambient-részek okán is. Korábban mindig hosszú lemezeik voltak, s a Dark Space -II-nek az a specialitása, hogy egyetlen 47 perces kompozíciót rejt. Ha van zenekar, amelyhez illik ez a formabontó megközelítés, az a korábban is a formák újraalkotásáról ismert Darkspace.

Az előző lemezeken nem voltak ritkák a rendkívül gyors részek, s a dobgép révén nem kevés indusztriális hatás érvényesült a zenében. Azonban az új albumon nem sok gyors részre kell felkészülni, igazából szinte sehol sem gyorsul be a terjedelmes tétel. A zene rettenetesen komor és sötét, talán az eddigi legvésztjóslóbb a banda diszkográfiáját tekintve. A koromfekete játék, amint az atmoszferikus black metal kibontakozik, a lemez közepe táján lassan átmegy dark ambient-látképekbe, majd még csavarosabban, töményebben, még nyomasztóbb alakzatokat felépítve tér vissza a black metal, ahol a zajeffektek, billentyűs horror-tájképek vaskos riffeléssel párosulnak. Az ének szinte csak narráció; a blackes tónusokat mintha szófoszlányok tarkítanák, s az egész olyan, akár egy szürreális, sötét rémdráma.

A Darkspace zenéje, hangzása kimondottan egyedi, s leginkább a trió egyik törzstagjának (Wroth) egyszemélyes projektjére, a Paysage D’Hiver hideg ambient-black metaljára hasonlít, mellyel Wroth (itt: Wintherr) sokáig csak demókat adott ki, de pár éve készült két album is. Nehezen megközelíthető, tüskés, távolságtartó a Dark Space -II, ahogyan mindig is az volt az egész zenekar. Ugyanakkor megvan a különös, súlyosságában, ridegségében is megkapó zene vonzereje.

KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Don't Bother (dal)
  2. PAPA ROACH
    The Ending (dal)
  3. SEVEN HOURS AFTER VIOLET
    Float (dal)
  4. POPPY
    Have You Had Enough (dal)
  5. AKELA
    Fáklyával a Pokolban (dal)
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw