Skip to content

BLOODY HOLLY AND THE RICKETZ: Grand Opening

Kiadó: H-Music / We Are Horror Records / Írta: Uzseka Norbert / 8

Akárhogy számolom, három évet kellett várni, hogy a 2021-es Slashes To Slashes, Guts To Guts bemutatkozó EP után végre megjelenjen az első teljes Bloody Holly And The RicketZ album. Mely a maga 31 percével nem tűnik épp hosszúnak, de az a bő félóra pusztítóbb, mint sok más, dupla ilyen hosszú rockzenei kiadvány.

A csapat Magyarország vélhetőleg egyetlen horror punk formációja, ráadásul igen egyedi felállásban, ugyanis itt csak az énekes hímnemű, akit három szépséges, ámbár véres hölgy muzsikus kísér. És hogy elég jól tolják, azt mi sem jelzi jobban, mint hogy a nevében is deklaráltan csak horror zenékkel foglalkozó We Are Horror Records az egyik kiadója az albumnak. Egyszóval angol nyelvterületen is napvilágot lát az anyag, melynek CD verziójára egyébként feltették az EP-t is, mely így végre fizikai formátumban is elérhető. Különösen jó hír ez annak fényében, hogy az albumra két magyar nyelvű dal is felkerült, így terjesztve édes anyanyelvünket és a magyar horror kultúrát hazánk határain túl is.

Említett két nóta amúgy ott van a lemez legjobb pillanatai között, és ezt nyilván azért is mondom, mert a Kirsch Andrásként is ismert énekes, Bloody Holly olyan szövegeket tud írni, melyekben a kiontott vérnél és beleknél csak a poénok mennyisége nagyobb, és bár értem én az angol szövegeit is, a szívemnek és fülemnek kedvesebbek a magyar strófák. Talán itt érdemes megjegyezni, hogy nem muszáj a szövegeket komolyan venni, sőt, mindenkinek jobb lesz úgy, ha nem. Így volt ez már András mára kultikussá nemesedett Krákogjatok, varjak – versesköpet című könyvével is, mely szintén 2021-ben jelent meg.

Szóval, a Féregjárat című, motörheadesen vagy exploitedesen egyszerű és ütős dalban a legendás magyar punkcsapat, a CPg gitárosa, Varga Zoltán „Takony” is énekel pár sort, az alaptéma is tőle származik, bár a dal közepén felolvasott, ismeretterjesztő részletről, nem tehetek róla, a Thy Catafalque jut eszembe. A nyomban ezt a dalt követő másik magyar nóta, a Halottakról jót (vagy rosszat) szövege a legjobb példa András megveszekedett humorára. A szám szinte rakenrollosan indul, de egy pontján már-már Mercyful Fate-et idéző, borzongató téma is van benne, továbbá egy remek szóló a Türböwitch gitárosától, Kommandante Klittől.

Az angol nyelvű dalokban bezzeg nincs vendég, de remek témák azokban is akadnak. Nyilván Bloodyék sem törekednek a punk muzsika megújítására, sőt, egyes énekdallamok még saját maguktól is ismerősnek hatnak, de amit pár akkordból, itt-ott fahangú, másutt egészen színes énekből (melyet gyakran színez női vokál), gyorsabb vagy lötyögősebb tempókból ki lehet hozni, az itt mind megvan. Egyik dalba sem sikerült megjegyezhetetlen refrént írniuk, de ha a legfogósabbat kellene kiemelnem, hát az az ’50-es évek vokálgazdag semi-rakenrollját idéző Jesus Christ Vampire Hunter lenne.

Érdekes, hogy két szám címe is diszkóslágerekre utal (Slice Slice Baby ill. Scary-Scary Lady), ám a szójátékon túlmenően semmi közük sincs a kifigurázott eredetikhez. Mondanám, hogy ezzel dupla ziccert hagyott ki az együttes, hiszen mindkét dal óriási sláger volt eredetiben (Vanilla Ice ill. a Modern Talking részéről), tehát biztosra is mehettek volna, ha simán csak feldolgozzák őket. De azért így is fogós dalok lettek.

Az album zeneileg és szövegileg is jóval színesebb, mint a horror punk kategória alapján esetleg várnád. Érdemes megemlíteni például, hogy az Absinthe with Jack hovatovább nővédő üzenetet hordoz, emlékeztetve arra, hogy Hasfelmetsző Jack ugye máskülönben ártatlan prostituáltakat gyilkolászott, míg a Slice Slice Baby a túlnépesedésre próbál megoldást találni. (Erről nyomban beugrott, hogy azért mégiscsak a zombik az igazi zöldek.)

Nem sorolom végig az összes dalt, de mondom, mindegyik képes úgy beleragadni a füledbe, hogy éjjel amiatt ne tudj aludni, hogy az jár a fejedben. Nos, jobb, mint a csákány, ugye. Viszont saját tapasztalatból mondom, hogy soha, semmiképp ne hallgasd az anyagot, ha autóban ülsz, a dugó közepén, 0,5 km/h-s sebességgel araszolva. Többet erről nem mondanék, csak hidd el nekem, hogy nem érdemes.

KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. MARILYN MANSON
    One Assassination Under God
  2. THE OLD DEAD TREE
    Second Thoughts
  3. KATI RÁN
    Sála
  4. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  5. OBITUARYY
    Slowly We Rot
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw