Skip to content

YES: Mirror To The Sky

A sok tagcserén átesett nagy múltú bandák esetében mindig van egy die hard keménymag, akik csak a bizonyos korszakok albumait és felállásait hajlandók tolerálni. A brit progrock alapcsapat Yes esetében is ez a helyzet – a gitáros Steve Howe (aki bár régi tag, de nem alapító) körül mostanra mindenki lecserélődött a korai érához képest, a név azonban él tovább, jönnek a lemezek, zajlanak a turnék. Vannak, akik a fentiek fényében már rég elengedték a zenekart, mások viszont tagcseréktől függetlenül kíváncsiak az újabb dolgaikra is – jómagam az utóbbi táborba tartozom.

A Yes előző anyaga, a The Quest például egészen tetszett, a részben az ott fel nem használt ötletekre építő Mirror To The Sky viszont egy fokozattal kevésbé jön be sajnos. A dobos Alan White tavalyi halála után az új dalokban immáron Jay Schellen roppant ízléses játéka hallható, ami a zenei irányvonalat egyébiránt nem befolyásolja. A Steve Howe által producerelt anyag persze megint gyönyörűen szól (a dobsound egészen káprázatos), igaz, az ő szintjükön ez már eleve alapvetés. A szokásosan szép Roger Dean borítóba csomagolt kiadvány játékideje 63 és fél perc – hogy ezt miért kellett két kis műanyag lemezre szétszedni, azt a bennem szunnyadó környezetvédő sajnos nem nagyon érti. No mindegy.

Számomra kissé nehézkesen indul a Mirror…, az első negyedórát kitöltő két dal amolyan Yes-jellegű stílusgyakorlatnak tűnik inkább: kellemesek persze, igényesen hangszereltek meg minden, de a libabőr-faktor sajnos hiányzik belőlük. A hármas Luminosityvel aztán beindul valami, ebben már valódibb mélység, tartalom és élet van, egész jó. A következő Living Out Their Dream is tetszik, az ötödikként felhangzó, közel negyedórás címadó pedig az egész album csúcspontja. Ez végre tényleg úgy örvénylik, olyan színes és mozgalmas, amit a lemez elindítása óta vártam. A hátralévő 21 percnyi négy tételből fele-fele arányban hallhatunk szürkébb és izgalmasabb dalokat – szerencsére a záró Magic Potion az utóbbi kategóriához húz, így aztán a végére azért kellemes szájízzel fejezhetjük be a zenehallgatást.

KERESÉS
MEGJELENT AZ OKTÓBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINK
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
posta jános
szerkesztő
  1. VOLA
    Friend Of A Phantom
  2. IOTUNN
    Kinship
  3. CRIPPLED BLACK PHOENIX
    The Wolf Changes Its Fur But Not Its Nature
  4. THY CATAFALQUE
    XII: A gyönyörű álmok ezután jönnek
  5. IRON MAIDEN
    Killers
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw