Skip to content

TRELLDOM: …by the Shadows…

A Trelldom soha nem tartozott a norvég black metal fő áramlataihoz, azonban a műfaj „ortodox” vonalához hozzáadott fűszerrel fel tudtak mutatni némi érdekességet az 1995 és 2007 között megjelent három albumon. Más szavakkal: hamisítatlan, sallangmentes norvég black metalt adtak elő, de megvolt egy kis saját íz és hozzáállás. Ugyanakkor, nem meglepő módon, párhuzamosan haladtak olyan bandákkal, mint a Gorgoroth, a korai Darkthrone, vagy a Taake. Azok a black metalosok, akik a keblükön hordozzák a Trelldom három korábbi albumát, és a műfajt csak annak legszűkebb mivoltában képesek befogadni, készüljenek néhány csomag százas papírzsebkendővel a legrosszabbra…

…Ugyanis a …by the Shadows… címmel szeptemberben megjelent visszatérő lemez nagyon más, mint az, amit a norvégok előzőleg bemutattak. A Trelldom új albuma örömteli bizonyítéka annak, hogy egészséges experimentalizmusra nemcsak a 21. századi black metal csapatoktól számíthattunk, de a norvégokat soha nem szabad leírnunk e szempontból sem. A Ved Buens Ende, Dødheimsgard, Fleurety, In The Woods…, Drawn és hasonló megközelítésű norvég zenekarok szelleme ma is él, csak nincsenek olyan szinten reflektorfényben, mint a ’90-es években, azonban az alkotás búvópatakjai ma is képesek felszínre törni, lásd éppen a Trelldom esetét.

Első hallásra meglepett az új lemez, és noha nyitott vagyok a black metal tízezer arcára, az irányzat szakadatlan formálódásaira, kellett néhány meghallgatás, mire nagyjából ráéreztem a csapat célkitűzéseire. A fő alak, mint tudjuk, Kristian Eivind Espedal, vagyis Gaahl, aki leginkább mint a Trelldom iránymutatója, karmestere van jelen, a zene döntő részét a gitáros/bőgős, Stian Kårstad írta. Kårstad – művésznevén: Sir – a Trelldom 1999-es Til et annet… albuma óta van jelen a formáció életében, ismeri annak fejlődési ívét, dinamizmusát, így belülről ihletetten sejthette meg, nyilván Gaahl iránymutatásával és a többiek közreműködésével, hogy merre vezessen a zenekar útja. Ennek eredményeképpen egy olyan masszívan kísérleti anyag született, amely szakít a black metal minden szokványos határával, régi kliséjével. S a műfaj sava-borsát éppen az adja, hogy adottak a műfaj eredeti panelei, a legjobb zenekarok ezeket mindig képesek voltak újraalkotni, adott esetben le is cserélni, vagy nagy mértékben kibővíteni. A Trelldom új albumán ez a bővítés olyannyira jól sikerült, hogy ugyan egyes kompozíciókban megpillanthatjuk a black metalt mint kiindulópontot – ahogyan gyakran fogalmazok -, a …by the Shadows… egy nagy kísérlet, amely ugyanakkor nem nélkülözi a dalszerzés luxusát.

Pár VÉGIGhallgatás (nem „bele-”) szükségeltetik ahhoz, hogy valamelyest át lehessen látni Gaahl és zenei galerije szándékát, azonban egy-egy olyan dal, mint a nagyon hangulatos, szürreális, és a mélyben végig ott húzódó norvég szellemmel átitatott Exit Existence jelzi, hogy rá lehet lelni a fonál végére, amennyiben valaki képes műfaji határokon túlemelkedve a zenére, a teremtő erőre fókuszálni. Megjegyzem, az említett tételben vérbeli norvég BM-gitárjátékot is hallhatunk: a gyökereket nem vágták el a skandinávok. Gaahl hangja széles skálán mozog, a Gaahl’s Wyrd lemezeiről megismert dallamos témáktól a dühödt/őrült megnyilvánulásokig több formában adja elő a szövegeket.

A lemez vonatkozásában a legnagyobb meglepetést kétségkívül a szaxofon jelenléte okozza, mely hangszert Kjetil Møster kezeli, s ez a kísérleti jellegű, olykor jazzes, s a gyanútlan hallgatót minden pillanatban váratlan dolgokkal riogató anyag mindvégig roppant izgalmas, ha nem is mindenhol egyformán vonzó. Hangok hátán ül fel egy auditív hullámvasútra, aki vállalja, hogy elkíséri a csapatot e különös úton, de ha a megtalálja a kulcsot az albumhoz, akkor az először kellemetlennek tűnő meglepetések kiszínesednek, megelevenednek, megmutatják igazi arcukat.

KERESÉS
Megjelent a februári
digitális különszám!
febr  |  dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
  1. KILLSWITCH ENGAGE
    This Consequence
  2. DREAM THEATER
    Parasomnia
  3. TREMONTI
    The End Will Show Us How
  4. OBSCURA
    A Sonication
  5. THUNDERMOTHER
    Dirty Divine
  6. MARKO HIETALA
    Roses From The Deep
  7. LACUNA COIL
    Sleepless Empire
  8. PHOENIX RT
    Amit itt hagyunk
  9. DAWN OF SOLACE
    Affliction Vortex
  10. JINJER
    Duél
  11. SAOR
    Amidst the Ruins
  12. MANTAR
    Post Apocalyptic Depression
  13. DYNAZTY
    Game Of Faces
  14. MAJESTICA
    Power Train
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw