A mai tesztben nem a kávéról híres Julius Meinl vállalat termékeivel foglalkozunk, bár a névről sokaknak eszébe juthat a fején fezt viselő sziluett. A hangszergyártó céget az 1950-es években alapította Roland Meinl és azóta is a család birtokában van, immár a harmadik generáció tagjai igazgatják a márka útját, akik szenvedélyesen szeretik a zenét és hangszereket. Több vonalon is öregbítik a vállalat hírnevét. Ütőhangszerek területén is a vezető gyártók között szerepelnek, és pár éve saját gyártású dobverőkkel is jelentkeztek. Ezúttal egy cintányércsaládjuk képességeit vizsgáljuk.
Szöveg: Kiss Dániel
Fotó: PINTÉR JUDITH, gyári archívum
MEINL PURE ALLOY CUSTOM CINTÁNYÉROK
Mostani cikkünk a Pure Alloy Custom szériára koncentrál, melyet a 2020-as NAMM hangszerbemutatón tártak a nagyközönség elé. A pár évvel korábban piacra dobott Pure Alloy család továbbgondolásáról van szó.
A cég több megkeresést kapott arra vonatkozóan, hogy legyenek vékonyabb tányérok a szériában. Nem is váratták sokáig a dobos társadalmat, a Pure Alloy közepes vastagságú (medium) cintányérokhoz képest megalkották a középvékony (medium-thin) vastagságú Pure Alloy Custom kollekciót. Teljesen más megmunkálással alakították ki ezt a szériát, ezáltal rendkívül megnyerő külsővel ellátott cintányérokat hoztak létre. A logó maradt a körben elhelyezett vékony betűtípus, amely nagyon jól összeillik a tányérok felső részének ’leopárdos’ mintázatával. A tányér felső része ugyanis egy úgynevezett füstölt bronz (custom smoked-bronze) felületet, míg az alja egy teljesen esztergált, polírozott felületkezelést kapott. Alapanyaga a Pure Alloy Bronze, ami a B12 ötvözetnek felel meg. A szériára alapvetően jellemző a kicsit puhább hangindítás (attack), melegebb, testesebb hangzás, gyorsabb lecsengés, de megmaradt azért a fényes magas hang és a hangkitartás is, amit a sima Pure Alloy-tól megszokhattunk.
A teszteléshez kapott szett a következőkből tevődik össze: 14” lábcin, 16” beütő, 18” trash beütő, 22” kísérő.
Nem is maradt más hátra, ismerkedjünk meg velük közelebbről is!
Hi-Hat 14” (PAC14MTH)
A lábcin felső tányérja vékony (thin), az alsó középvékony (medium-thin) vastagságú. Mai népszerű kifejezéssel élve nevezhetnénk light hat-nek is. Ez a párosítás viszonylag nagy dinamikai tartományt, rendkívül jó élességet (crisp) és érzékenységet kínál. Zárt állapotban száraz, pontos hangokat hallunk, meglehetősen kellemes verőhangot produkál a tányér tetején lévő játéknál. Rövid lecsengésű nyitott állapotban is szépen elkülöníthetőek, kerekek a hangok. Igazán zenei tányér, stúdióban is jól elboldogulhatunk vele, a könnyebben kezelhető kategóriához tartozik. Lábbal történő játéknál is gyorsan reagál, nagyon szép, puhább jellegű hangot kapunk, amely teljesen erőszakmentes, jól beleolvad a hangkörnyezetbe. Súlyából adódóan a halkabb lábcinekhez tartozik, de nem kell megijedni a hangerővel azért nem lesz gond. Szerencsére 15”-os méretben is piacra dobták, lassan ez az átmérő lesz a sztenderd. Nagyon kíváncsi lettem volna rá, de egyszer hátha összehoz vele a sors.
A 14”-os lábcinpár kereskedelmi ára 118.000 Ft.
Crash 16” (PAC16MTC)
Ez a modell egy igazán kiváló baloldali beütős crash (vagy jobboldali, ha balkezes cuccról beszélünk). A középvékony 4vastagságú tányér igazán gyorsan reagál, akár kisebb ütésnél is szépen nyílik a hangja. Nem egy fémes kemény hangot hallunk, szép tiszta magasakkal rendelkezik, fényes, ugyanakkor meleg tulajdonságokkal operál. Bármilyen zenében megállhatja a helyét. A méretéből adódóan kísérésre nem a legideálisabb, de a széria több méretben is kínál beütőket: 16”, 18”, 19”,20” méretben válogathatunk.
A 16”-os modell kereskedelmi ára 78.000 Ft.
Medium-thin ride 22” (PAC22MTR)
A Medium-thin ride a vékonyabb kísérők közé tartozik, emiatt lehet, nem mindenki számára tökéletes választás. Személy szerint a vékonyabb ride-okat kedvelem. A kúp nem egy puha tányér hangulatát idézi, ilyet ritkán találni. Eközben gyorsan felzengethető, és egy szép folyós, terülős crash-es hanggal találhatjuk magunkat szembe. A ping hang meglepően jól teljesít, nem erre számítottam, főleg a tányér medium-thin jellegéhez képest. Egy ideális verőhangot kapunk a tányéron, rock- illetve metaljellegű zenékhez is működőképes. Nagy dinamikai spektrummal rendelkezik. Ilyen összeállításban sokáig kereshetnénk olyan cintányért, ami minden igényt kielégít, de ez a példány tud mindent, amit kell, teljesen betölti a szerepét. 20”-os és 22”-os méretben találjuk a kínálatban.
132.000 Ft-ért érhető el a 22”-es kísérő.
Trash crash 18” (PAC18TRC)
Évek óta nagyon kedvelt modelleknek számítanak a különböző lyukakkal vagy más modifikációval ellátott tányérok. Lassan a szett elengedhetetlen kellékei, akárcsak a splash és a kínai. A Custom családban egyetlen méretben kínálják a különleges effekt cintányért. Ezt a 18”-os trash tányért kétfajta méretű lyukakkal látták el. Megjelenése nagyon megigéző, nemcsak a lyukak, hanem a méretes kalapácsütések és a kör alakú logó miatt is. Kifejezetten agresszív soundot produkál nagyon gyors lecsengéssel. Jó kis white noise hangot ad, kevés méllyel, beütésekre tökéletes, ha kísérünk rajta, elszabadulhat a káosz. A trashy kifejezés nagyon jól tükrözi a modell tulajdonságait. Feltételezem, nem véletlenül keresztelték el így a tányért. Tamos fillek végén lezárásnak igazán jó érzés rácsapni. Stacksként másik tányérral párosítva is remekül használható. Nagyon a szívemhez nőtt ez a tányér, bármilyen setuphoz jó választás.
A trash tányér kereskedelmi ára 93.000 Ft
Ha már az effekt cineknél tartunk: a Pure Alloy szériát nemrég kibővítették egy 10”- os splash tányérral is.
ÖSSZEGZÉS
Nagy örömömre szolgált tesztelni ezeket a tányérokat. A Meinl igen erős középkategóriás szériákat hozott létre az utóbbi időkben, folyamatosan frissítik a felhozatalukat. A Pure Alloy Custom a hangja alapján már inkább a felsőkategóriába sorolható. Néhány gyártó kínálatában megtalálhatjuk a B12-höz hasonló ötvözetekből készült tányérokat, a Meinl viszont kimagaslik ezek közül, főleg a Custom széria új felületkezelési módjával.