Skip to content

THE HALO EFFECT: March Of The Unheard

Kiadó: Nuclear Blast / Írta: Schmidt Péter / 9

A göteborgi metal színtér színe-virágát felvonultató The Halo Effect 2022-es debütálása borítékolható sikert aratott, a melodeath „szupergrupp” ugyanis egy olyan esszenciális jellegű koronggal lépett be a színtérre, ami komoly lelkesedést váltott ki ezen irányvonal kedvelői között. Egészen combos eladási eredmények, fesztiválfellépések, turné előbb az Amon Amarth és a Machine Head, majd később az Avatar és a Meshuggah társaságában (mindkét esetben budapesti állomással), mindeközben folyamatos dalszerzés, majd stúdiózás a friss nótákkal – így érkeztünk el napjainkig és a második albumig. Hogy a helyzet ne legyen egyszerű, a fentiekkel párhuzamosan a zenekarból többen más formációkban is aktívak – a frontember Mikael Stanne például a Dark Tranquillity, a Grand Cadaver és a Cemetery Skyline tagjaként is énekelt fel ezen időszak alatt nagylemezt. Szóval egyértelmű, hogy a Halo messze nem amolyan jobb híján életre hívott, unaloműző-időkitöltő hobbiprojekt, hanem nagyon is fontos a benne részt vevők számára. Nyilván nem véletlenül vették-veszik a fáradságot arra, hogy e tevékenységüket is belepréseljék az amúgy sem hézagos időbeosztásukba.

Most tehát itt a kettes számú nekifutás, ami a jól sikerült debütálás után zeneileg pont úgy veszi fel a fonalat, mint ahogy vizuális téren az új lemezborító is szervesen következik a múltkoriból. Magyarán, ha tetszett a Days Of The Lost, akkor kizárt, hogy a friss eresztés ne találjon rövid úton utat hozzád. Ugyanakkor azért nem direkt fénymásolata ez az anyag az elődjének, megvannak a maga jellegzetességei és sajátos árnyalatai amahhoz képest. Az In Flames és Dark Tranquillity párhuzamok nyilván most is adják magukat, de a keserédes, folkos gyökerű, jellegzetesen skandináv dallammenetek okán nekem bizony az Amorphis neve szintén beugrik itt-ott (pl. a Detonate refrénje alatt nagyon). Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a tagok ilyen-olyan módon összefonódó zenei múltja miatt tök természetes, hogy együtt muzsikálva ilyen dalok gördülnek ki belőlük – ez ügyben az alapító gitáros Niclas Engelin által az interjúban elmondottakkal teljesen egyet tudok érteni.

Az album egyik csúcspontja nálam egyértelműen a This Curse Of Silence instrumentális felvezetéséből kibontakozó címadó tétel, illetve egész pontosan e két darab voltaképpen összetartozó kettőse. A békebeli In Flames érzés itt nagyon erősen jelen van, ugyanakkor az ízig-vérig mai produkció okán mégsem beszélhetünk szimpla önreflexióról. A Forever Astrayt Mikael tiszta énekkel váltogatott hörgése dobja fel, ami a melankolikusabb-kimértebb Between Directionsben szintén nagyon hatásos – itt ráadásul vonós hangszerekkel is alázengetik a dalt. Ha egyetlen kedvencet kellene megneveznem, hát ez lenne az. E tétel felépítése, sajátos lüktetése például felvonultat friss elemeket. De az A Death That Becomes Us szigorú, staccatós riffelése sem egy tipikus húzás tőlük. Az alapverziót záró Coda ezek után egy csendes, vonósokra, akusztikus gitárra és női énekhangra kihegyezett darab, kellemes levezetése a megelőző mintegy 40 percnek.

Fontos még beszélni az egyébként komoly hangvételű lemezanyag egészét átjáró pozitív, akár emelkedettnek is nevezhető hangulatról – itt ezt még dominánsabbnak is érzem, mint a debütalbum esetében. Nagyon jó lemez a March Of The Unheard, nálam paraszthajszállal meg is ugorja elődjét. Ha pedig legközelebb egy kicsivel még több, tőlük atipikusnak tekinthető elemet is beépítenek majd a dalokba, akkor a maximális pontszámot sem fogom sajnálni tőlük.

(Az albumot a 2024. decemberi digitális különszám Hangpróbáján pontoztuk és véleményeztük.)

„Best of Göteborg! A The Halo Effect a svéd melodeath legnagyobbjainak minden erősségét és minden szépségét belegyúrta ebbe a lemezbe is. Dallamos, dinamikus, komplex, sötét, filozofikus, mély, érzelmes. Sokat fog még szólni nálam.”
– Kánya Ferenc 10

„Szeretemzene, csodadallamok, rutinos, kipróbált arcok, régi ismerők, barátok. A The Halo Effect a bemutatkozó albumával rögtön magasra tette a lécet, a színvonal pedig ezúttal sem csökkent, sőt…!”
– Gyuricza Ferenc 9

„Kiváló hallgatnivaló, kár lenne tagadni, Mikael Stanne bármihez nyúl mostanában, az nagyon működik, de nekem még mindig a mostani In Flames a tuti!”
– Szénégető Richárd 9

„Az In Flames… akarom mondani, a The Halo Effect már a Days of the Lost albummal masszív alapokra helyezte a működését. Így nem csoda, hogy ebben a lemezben is minden benne van, amiért a göteborgi melodikus death metal stílust szeretjük.”
– Zubor Olly 9

„Amikor hozzáértő svédek nyomják a melodikus death metalt, az odaver! Ebben feszül az erő, amellett, hogy a gitároknak köszönhetően erős a dallamfaktor.”
– Cselőtei László 8

„Tudatos karrierépítés a szigor és a fogósság egyidejű jelenlétével. Csak a legjobbakat kívánom az ex-In Flames-eseknek, és alig várom a következő koncertet!”
– Gáti Viktor 8

„Magasan kiemelkedik a melodikus death metal dömpingből.”
– Kiss Gábor 8

„Tény, hogy eteti magát, könnyen csúszik.”
– Uzseka Norbert 8

„Göteborg-light. Ugyanakkor hallhatunk ötleteket és néha elég hangulatos is.”
– Milán Péter 7

„Nem igazán értem a zenekar körüli felhajtást…”
– Posta János 7

KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Don't Bother (dal)
  2. PAPA ROACH
    The Ending (dal)
  3. SEVEN HOURS AFTER VIOLET
    Float (dal)
  4. POPPY
    Have You Had Enough (dal)
  5. AKELA
    Fáklyával a Pokolban (dal)
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw