Skip to content

SAINT: Immortalizer

Kiadó: Armor Records / Írta: Schmidt Péter / Értékelés: 9

Az 1982-ben alakult amerikai Saint egy terjedelmes diszkográfiával bíró, súlyos power metal zenekar, akik egyébként az igen virulens tengerentúli keresztény metal színteret erősítik. Ha ebből netán azt gondolnád, hogy ilyen világnézeti alapon állva csakis valamiféle cukormázas, puhány negédeskedésről lehet szó, akkor nagyobbat nem is tévedhetnél. Masszívan zakatoló, málházós, bevallottan Priest/Fight/Halford-gyökerekkel bíró power metaljuk igen komoly meggyőző erővel bír – és ha ráadásul még teszem azt a DIO, a Holy Mother, a korai Savatage, Rob Rock és a Warrior dolgait is bírod, akkor a Saint egyenesen neked készült.

Két korábbi albumukról írtam annak idején, és ahogy akkor lelkesen méltattam a banda erényeit, úgy most sem tudok máshogy tenni. Dave Nelson énekes jobbára közepes fekvésű, karcos és baromi bika hangját külön meg kell dicsérnem, ahogy a nem túlagyalt, de részben talán éppen ezért roppant hatásos gitármunkát (Matthew P. Smith/Jerry Johnson) és a betonbiztos ritmusalapokat is. Ráadásul a lemez úgy szól, mint az ágyú: testes, vastag, cicomamentes a hangzás, és egyúttal természetes hatású, túlkompresszáltságtól mentes. A Roy Z vagy Joe Floyd által gondozott korongok szóltak így, ilyen felfogásban annak idején.

A nyitó címadó darab az első két Halford szólóanyag könyörtelenségével köszön be, a Repentben mintha egy kis Metal Church is lenne, a My Cemetary indítása némi Queen/Savatage-érzést hordoz, az Eyes Of Fire énekdallamait pedig talán maga Ronnie James Dio sem dobta volna vissza – és így tovább, és így tovább. Mindezekből nyilvánvaló, hogy a Saint nem a világ legeredetibb csapata, azonban amilyen hittel, intenzitással és lelkesedéssel zenélnek, mégis simán bekajálom tőlük, amit csinálnak. Szerencsére a szövegviláguk nem olyan pátoszos, mint pl. a Stryperé, a zenéhez igazodva jóval földközelibb módon tolmácsolják a mondandójukat, amihez így kapcsolódni is sokkal könnyebb.

Mindezek után az ideális hosszúságú – 47 perces – album utolsó darabja, a Salt In The Wound érdemel még külön említést. Egyrészt mert ebben koncentráltan jelenik meg mindaz, amiről fentebb írtam, másrészt meg mert a végére ragasztott zsíros-radírozós riffelés és váltott szólózás, megkoronázva Dave elemi erejű sikolyaival, maga a nagybetűs Power Metal, annak eredeti jelentésében és valójában. Piszok jó lemez az Immortalizer, erősen esélyes az éves listámon való felbukkanása.

KERESÉS
MEGJELENT AZ OKTÓBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINK
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. SETYØURSAILS
    Bad Blood
  2. AMORPHIS
    Tales from the Thousand Lakes - Live at Tavastia
  3. FALLING IN REVERSE
    Popular Monster
  4. OCTOPLOID
    Beyond the Aeons
  5. DARK TRANQUILLITY
    Endtime Signals
posta jános
szerkesztő
  1. VOLA
    Friend Of A Phantom
  2. IOTUNN
    Kinship
  3. CRIPPLED BLACK PHOENIX
    The Wolf Changes Its Fur But Not Its Nature
  4. THY CATAFALQUE
    XII: A gyönyörű álmok ezután jönnek
  5. IRON MAIDEN
    Killers
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw