Tavaly év elején pokolgépként robbant a hír (bocsánat, haha!), hogy Tóth Attila énekes otthagyja a legendás zenekart. A csapat azonban nem tört össze a hír hallatán, hanem megrázta magát és nagyon gyorsan megkereste az új énekest, mára pedig ott tartunk, hogy elkészült vele egy kislemez, majd egy teljes nagylemez is. A zenekar alapító gitárosával és fő dalszerzőjével, Kukovecz Gáborral beszélgettünk az új albumról és sok egyébről.
(Szöveg: Szénégető Richárd · Fotó: Lipőkné Niki, Szuromi Ádám, kiadói archívum)
–
Tavaly év végén egy óriási bulival megünnepeltétek a zenekar negyvenéves jubileumát a Barba Negrában, majd az év elején jött a hír, hogy Tóth Attila énekes távozik a zenekarból. A bulin ti már tudtátok, hogy Attila mire készül?
„Nem, nem tudtuk, hogy ki akar lépni. Viszont ez egy demokratikusan működő zenekar, ahonnan szinte mindenki, aki távozott, az önszántából tette. Elfogadtuk a döntését és mi is továbbléptünk.”
Azért ez már nem az első eset, hogy elölről kell kezdenetek. Az megfordult a fejedben esetleg, hogy itt az ideje a pontot kitenni?
„Dehogy, egyáltalán nem. A zenekar az megy tovább, az pedig erős túlzás, hogy elölről kellene kezdeni, meg hát azért itt nem csak rólam van szó. Pinyő már majd harminc éve muzsikál velem, Z. Kiss Zalán gitáros is 2011 óta a zenekar tagja, Kleineisel Márk is 2014 óta üti nálunk a dobokat. Egy olyan alkotó közösség van itt, amit nem hagynék veszni. Ehhez csatlakozott most Bánhegyesi Ricsi.”
A zenekar énekese végül, ahogy mondtad is, Bánhegyesi Richárd lett. Sok jelölt volt, sok embert meghallgattatok? Mennyire könnyű vele a közös munka?
„Igen, sokan jelentkeztek, de Ricsi volt az, akinél találkoztak a szálak és elképzelések mindenféle szinten. Arra pedig, hogy mennyire könnyű vele a munka, mindennél egyértelműbb választ ad az, hogy már meg is jelent vele egy közös nagylemez. Gyorsan megvalósítja az elképzeléseket, könnyen magáévá tudja tenni őket és ami legalább ennyire fontos, koncerten is közvetlen, őszinte, azt hozza a színpadon, amit a magánéletben, ez pedig a legegyszerűbb és legjobb megoldás, vérbeli rocker.”
.
A nyáron volt szerencsém többször is látni titeket vele élőben, ahol azonnal feltűnt, nagyon természetes a színpadi jelenléte, illetve nagyon jó az összhang köztetek. Ez mintha a közönségen is érezhető lett volna, de érdekelne, te a színpadról hogy éled, élted meg?
„Pontosan így, ahogy te most mondtad. Mi is és a közönség is érzünk benne valami ösztönös természetességet, ami valószínűleg abból fakad, hogy egészen kis kora óta ilyen stílusú zenén nevelkedett. Nagyon sok mindent meghallgat, de ez az, ami igazán közel áll hozzá és amit nagyon jól művel. Szerintem azonnal, az első pillanatban elfogadta őt a közönség.”
Amióta a GrundRecordshoz került a csapat, kicsit olyan, mintha megtáltosodtatok volna lemezkészítés terén is. Megjelent a harmincöt éves jubileumi anyag CD-n és DVD-n, megjelent a szólólemezed, az év elején a jubileumi kislemez és most az új nagylemez is. A szólólemezedből készült kazettaverzió is, illetve a Metalbomba is megjelent újra a kiadónál, bónuszolva, CD-n és kazettán. Sőt, ha a kémeim nem csalnak, a boszorkánykonyhában még készül is ez-az. Minek köszönhető ez az új lendület?
„Felgyorsultunk! Egy felvételhez mindenkor öt ember kell és ha ez az öt ember 100%-os, akkor ezek a dolgok viszonylag könnyen mennek. Mi most, a Ricsivel jött lendületet arra szeretnénk használni, hogy a jövő évben az eddig megjelent, a Pokolgép által megzenésített verseket egy csokorba gyűjtsük és megjelentessük a GrundRecords segítségével. Bene Attila, a kiadó feje, nagyon támogatóan áll a zenekarhoz és rendkívül profin végzi a dolgát. Jó érzés, hogy 2025-ben az ő segítségével végre megjelenhet a régóta emlegetett verses lemez.”
Ez egy válogatáslemez lesz, vagy Ricsi újra is énekli a dalokat?
„Minden dal újra lesz véve és énekelve, 2025-ös hangzással nyakon öntve. Természetesen az is előfordulhat, hogy bizonyos dalok minimális változásokon esnek majd át zeneileg, haladva a korral. Természetesen az eddig megjelentekhez hozzá jönnek majd újabbak is, amik korábban még nem láttak napvilágot, mert minden lemezre csak egy-egy ilyet tettünk fel az elmúlt cirka huszonöt évben.”
Neked ez valahol kultúrmisszó, igaz? Jól érzem?
„Inkább csak egy sok mindenre visszavezethető elgondolás. Nézd, vannak, akik ki akarják fejezni, melyik párttal szimpatizálnak és ezt elmondják a színpadon, én meg azt mondom, a Pokolgép az a zenekar, akik a magyarságtudatukat nem azzal fejezik ki, hogy zászlókat lobogtatnak, ezzel kifejezve nacionalista érzelmeiket, hanem ezekkel a versfeldoldolgozásokkal, magyar költőktől. Tudod mit, nevezzük akkor kultúrmissziónak! Iskolában dolgozom, ahogy Zalán és Jucikám is, aki a szövegírásban szokott segíteni, szintén iskolában dolgozik.
A mai, modern világban, amikor éppen a számítógép uralja a világot és ki tudja, mi fogja öt-tíz év múlva, elmegyünk az írott, nyomtatott könyv mellett, vagy egy-egy magyar vers elolvasása és megtanulása mellett. Látom, hogy az irodalomtanárok is mennyit szenvednek ezzel, mert nem akarják a gyerekek megtanulni a verseket az általános iskolában. Később persze ez változhat, amikor nagyobbak lesznek, ahogy nyílik ki a világ. Ha erre rá tudunk segíteni azzal, hogy a Pokolgép együttes elköveti ezt a kultúrmisszióját, akkor ezt meg kell tennünk, sőt, úgy érzem, kötelességünk!”
____________
„Jöjjenek el koncertre, hallgassanak meg minket, beszélgessenek el velük, mondják el építő jelleggel, őszintén, gyalázkodás nélkül azt is, ha valami nem tetszik nekik, mert ez visz előre!”
Rákanyarodva az új lemezre: jó volt látni, hogy egy új Pokolgép-lemez megjelenése ekkora „pezsgést” vált ki a rajongókból. Mit szóltál ehhez?
„Nézd, még a TV-ben is voltunk, sok évtized után lejátszottak egy Pokolgép-klipet és ez hatalmas dolog! Lehet valami akár jó is, ha nem jut el a közönséghez és megmarad az ismeretlenség zónájában. Rádióban is volt dal, a TV-ben is párszor, szóval lehet, hogy elindult valami és más is felismerte, vannak ebben a műfajban értékek.”
A lemez címe Vissza sose nézz, ugyanakkor a borító mintha kicsit hajazna a korai borítókra és üzenne a rajongóknak. Ebben csak én érzek egy minimális ellentmondást?
„Az Iron Maiden-borítók szerinted hasonlítanak egymásra?”
Persze, de pont ez a jó benne.
„Na, hát én is pont így gondolom! Ha most megtagadnám az eddigi mutatványainkat, nem lenne őszinte, hiszen azoknak a daloknak egy részét is én írtam. A visszanézés jelen esetben egy más dolog, más gondolatiságot rejt, de a zenekarral emellett döntöttünk, mint címadó. Ráhúzható erre a dologra is persze, hogy ne nézzek vissza a régmúltra, de azért nálam elég nyilvánvaló dolog, hogy nem így gondolkodom. Ha valaki eljön a koncertünkre, akkor a legújabb daloktól a legrégebbiekig, mindenhonnan van a repertoárban.”
A továbbmenésre is nagyon jó példa ez az új lemez. Bár bónusznak van feltüntetve a kislemez két dala, azok is új szerzemények, amik csak a kislemezen jelentek meg eddig. A zenekar, vagy a kiadó ötlete volt, bő három évtized után egy új kislemez?
„Közös. Ez egy jubileumi kiadvány lett volna, amit még Attilával terveztünk, de nem tudott megjelenni a tavalyi koncertre. Aztán végül Ricsivel felvettük és megjelenhetett. Ha belegondolunk, piszok gyorsan fejlődnek a dolgok és felgyorsultak események a zenekar háza tájékán, de hála Istennek, pozitív irányba.”
A lemez szerintem ízig-vérig Pokolgép, de kicsit modernebbnek és frissebbnek hat. Ez koncepció, vagy evolúció, hogy a hangzást is igyekeztek frissen tartani?
„Az első lemeznél nem volt sem erősítőm, sem gitárom, de azért felvettük valahogy. Végre eljutottam odáig, hogy van gitárom, talán nem is egy, erősítőm is, de az ember és a hangzásvilág is változik, ahogy az ízlésünk is. A lehetőségek a stúdióban is egyfolytában változnak, ez az, ami kiütközik a lemezeken. Nyilván minden zenekarnak a célja, hogy egyre jobban szóljon. Ha meghallgatod az egyes Judas Priestet, az mai füllel hallgathatatlan, és most megint lesznek, akik megszólnak, ez milyen beképzelt duma volt, de ha meghallgatod mondjuk az új Judas Priest-lemezt, akkor meg azt mondod majd, hoppá, így kell szólnia ma egy klasszikus metal albumnak! Nálunk is ott az első lemez, amit mindenki a dalok miatt szeret, de hangzásban tökéletesen tükrözi a korszellemet sajnos. Így szoktuk meg, így szeretjük, de azért halljuk is a hiányosságait.”
Melyik volt az első olyan Pokolgép-lemez, aminek elégedett voltál a hangzásával?
„Talán most jutottam el odáig, hogy egy-egy külföldi album mellé tudom tenni őket. A többes szám alatt a Kukó-szólólemezt, a Metalbombát, a harmincöt éves koncertlemezt és a Vissza sose nézz albumot értem. Ezeknek a hangzásával voltam először tényleg elégedett. Korábban azért ez nem volt jellemző, ha melléjük tettem egy-egy kint megjelent albumot, lehetett hallani a különbséget. Ez sokszor nem a zenekaron múlt, szimplán csak kevesebb idő jutott mindenre, mi is kevésbé értettünk hozzá és a stúdiók is egyszerűbbek voltak.
Manapság már jóval könnyebb egy-egy felvétel, csak kell hozzá technika és megfelelő beállítások. Ha azt mondták, legyen jellegzetes, pokolgépes gitársound, egy hónapig keresgéltem a megfelelő helyet a mikrofonok számára. Régen erre nem volt lehetőség, mert két hét volt mindenre. Felvételre, keverésre, mindenre. Aztán persze ez sem rendes munkaidőben, hanem mondjuk hajnal kettőtől reggel nyolcig, amikor mindenki aludni szokott. Nehéz volt arra koncentrálni, hogy kihozzuk magunkból a maximumot, de ezek a lehetőségek voltak, ezekkel tudtunk élni, nagyon örültünk ezeknek is.”
A Kukó-lemez egyik dalát Ricsi újraénekelte erre a lemezre, de az egyik új dalt, az Utolsó szívdobbanást te énekled a lemezen. Ez most már hagyomány marad, hogy te is énekelsz egy dalt?
„Persze, de ez már a Joe által fémjelzett lemezeken is így volt.”
Ebből a tizenkét új dalból van olyan, ami hozzád különösen közel áll?
„Közhelyesnek tűnhet, de mind a tizenkettő közel áll hozzám, különben nem kerültek volna a lemezre. Sőt, talán mondhatom, mindannyiunknak tetszenek, ezért is akartuk ezt így, ebben a körben felvenni. Mindegyiket más miatt szeretem.”
Szerinted hány dal kerülhet be tartósan a koncertprogramba?
„Amikor a közönség szól és kér valamit, igyekszünk eleget tenni nekik. Mi az elhallgatott negyedik lemezről is játszunk, mert a közönség ezt akarta és nekünk is tetszik.”
.
Az új lemezhez is készül vinylverzió, ami tavasszal jelenik majd meg. A nagy vinylmániát kihasználva azoknak a lemezeknek, amik korában nem jelentek meg LP-n, terveztek esetleg vinylverziót? Gondolok itt elsősorban a Vedd el, ami jár, vagy A Gép-lemezekre például.
„Ha a jogi dolgokat nem tudjuk megoldani, akkor a legrosszabb esetben felvesszük újra ezeket a lemezeket.”
Akkor ilyen kérdést már fel sem teszek, tervezel-e Kukó-, vagy Pokolgép-könyvet?
„Erősen gondolkodom a Pokolgép valós történetének a képregényes változatán! A műben én leszek az igazságosztó hóhérka!”
Mondtad, hogy hallgatod az új lemezt néha, de arra lennék kíváncsi, miket hallgatsz még mostanában?
„Hát kérlek, annyira zenei mindenevő vagyok, hogy amikor Beethovent kell a gyerekeknek tanulni, akkor éppenséggel klasszikus zenéket hallgatok – persze én magam is szeretem, rengeteg gitárátirata van, amiből sokat tudok tanulni, mint gitáros A zenének minden részét hallgatom és próbálom elsajátítani és megtanulni a színvonalas dolgokat.”
Az új lemez túlzás nélkül sikertörténet, az összesített Mahasz Top 40 lista első helyén nyitott. Milyen kifutással lennél elégedett?
„Nézd, nekem most az, hogy aranylemez esetleg, olyan túl sokat nem mond már. A nyolcvanas években, amikor 100 000 eladott példány után járt csak, a régi kiadványok eljutottak odáig. A hamisítás akkor még nem annyira dívott, később persze az is bekavart rendesen. A világ most már máshol tart, az interneten bármit megnézhetsz, meghallgathatsz, letölthetsz. Éppen ezért én csak azt szeretném, ha ez a kiadvány minél több emberhez eljutna. Ha abban a formában ér el valakit, hogy meghallgatja a Spotifyon, vagy megnézi a Youtube-on, ami bár kicsit szarabbul szól, de hivatalos feltöltés, már elégedett leszek. Tudod miért? Mert ezáltal képbe kerülhet, hol tart most ez a zenekar! Jöjjenek el koncertre, hallgassanak meg minket, beszélgessenek el velük, mondják el építő jelleggel, őszintén, gyalázkodás nélkül azt is, ha valami nem tetszik nekik, mert ez visz előre!
Igen, mondhatjuk a CD-re, hogy sikertörténet, hiszen három napig dedikáltuk az előrendeléseket, fejtörést okozva a kiadónak Pinyő remek ötletével! (nevet) De nagyon jó, hogy koncert után jönnek oda a fiatalok és kevésbé fiatalok, hogy nekik már van dedikált CD-jük!”
És ha már koncert, december 30-án, a Barba Negra Red Stage-en hármas lemezbemutóra készültök.
„Így, van pontosan! Nagyon jól fogynak a jegyek erre a koncertre is, úgyhogy aki esetleg nem szeretne lemaradni, vagy kint maradni, az minél előbb szerezze be a jegyét! Itt mutatjuk be a kislemezt, az új nagylemezt és a Kukó-lemezt is megidézzük kicsit, ebben pedig a zenekar jelenlegi tagjai vesznek részt, vagyis Pinyő, Z. Kiss Zalán, Kleineisel Márk, Bánhegyesi Ricsi és jómagam. Az biztos, hogy egy forró hangulatú este lesz, szóval ott találkozunk! Ezúton köszönjük a 2024-es évben is a PokolNép támogatását, békés, áldott ünnepeket kívánunk!”
–
(Az interjú eredetileg a 2024. decemberi digitális különszámban jelent meg.)