Skip to content

OBSCURA: A Sonication

Kiadó: Nuclear Blast / Írta: Gáti Viktor / 9

Az Obscura egy kvadrológia (vagyis négy lemez, melyeket közös tematika, esetükben főképp az űrkutatás és az evolúció, fog össze) után egy trilógián dolgozik, melynek második része az A Sonication címet kapta, s bő három évvel követi az előd A Valedictiont. Stephen Kummerer 2002-ben, eredetileg Illegitimation néven hívta életre a német technikás death metal intézményt (a máig használatos nevet pedig nyilvánvalóan a legendás kanadai formáció, a Gorguts 1998-as harmadik, kiváló lemeze után vette fel). A csapatot mindig is jellemezték a viszonylag gyakori tagcserék, ám ezzel együtt komoly törést jelenthetett, amikor 2024-ben a gitáros/énekes főnök kénytelen volt újraszervezni zenekarát, miután mindenki lelécelt mellőle. Eközben a kivált hangszeresek megalapították a hasonlóan agyas, dallamérzékeny, a zenei kontrasztoktól sem visszarettenő stílusban alkotó Obsidioust, amellyel mellesleg leszállították számomra a 2022-es év legjobb lemezét (és aktuálisan plágiummal vádolják volt főnöküket, de ezt most hagyjuk).

A revitalizáció sikeres volt az Obscura háza táján: a basszusgitáros posztot a Cynicben és a Mayanban is megfordult Robin Zielhorst tölti be, a gitáros a magyar felmenőkkel rendelkező Kevin Olasz lett, a doboknál pedig James Stewartot (Decapitated, Belphegor, Skeletonwitch, stb.) találjuk. Zeneileg megmaradtak az eddig megformált jellegzetességek, a Cynic/Necrophagist tengelytől eredeztethető tech-death eszköztár, különösképp a feszes tempókat, a sűrű ritmusokat és riffeket, az okos váltásokat, a hol kozmikusabb, hol epikusabb atmoszférát tekintve. A klasszikus zenére és a jazzre visszavezethető szerkesztések, dallamfutamok, mondatok még kiérleltebbek, egyúttal kevesebb a merengős betét, és a dalközpontúság is erősödött.

Fentiekre e szűk negyven percből a legékesebb példa a szokásos rikács mellett mélyebb hörgéssel is támadó In Solitude, a mindennemű vokált mellőző, keretes struktúrájú Beyond The Seventh Sun, a Kummererrel egyetértésben legkerekebbnek érződő Evenfall valamint a lenyűgöző finálé A Sonication. Stephen biztosan nem könnyű ember, de talán épp emiatt veszi az Obscura művészetét ennyire véresen komolyan, aminek meg is van a friss eredménye: a katalógus egyik legjobb és legkimunkáltabb, remek arányú darabja.

(A lemezismertető eredetileg a februári digitális különszámunkban jelent meg.)

„Vessetek meg, de nekem ez bejött! Gyorsaság, sodrás, erő, virtuozitás – neoklasszikus szólógitározás –, sok meglepetés a nótaszerkezetekben és – jó death metal szokás szerint – a károgó ének alá dallamokat varázsoló gitártémák. Obscura-bulin bizonyára nem aludnék el!”
– Cselőtei László 9

„November végén mutatták be az űrtechnikás Silver Linings videóját, már ez a tétel is megmutatta, hogy rendben lesz az új album meg az új felállás, ami akkor még nagyon friss volt – és amelyben egy magyar fiatalember, Olasz Kevin az egyik gitáros. Szerintem sokat fogom még hallgatni ezt a cuccot, de idő kell hozzá.”
– Kánya Ferenc 9

„Progos, komplex death metal, amiben meghatározó elem a virtuóz – néhol jazzes ihletésű – basszus­játék és az ultradallamos szóló­munka. Mindezeken túlmenően pedig kompakt, kerek dalokat hallhatunk itt, amikben az ész és az intelligencia éppen úgy megvan, mint az erő és az agresszív él. Minőségi, a maga vonalán nagyon erős album ez.”
– Schmidt Péter 9

„Ilyen bőgőhangzás mellett engem az sem zavarna, ha a német banda tagjai megállás nélkül csak aprítanának. Egyszerűen jó hallgatni Robin Zielhorst felszabadult, kötetlen játékát, maximálisan hallatszik, hogy tökéletes szimbiózisban áll a hangszerével. Persze, igaz ez a többiekre is, Steffen Kummerer mellett egy nagyon ütős felállás jött össze a tavalyi év folyamán!”
– Zubor Olly 9

„Biztos pont a technikás death metal horizontján a német Obscura, ám a zeneiségüket viszonylag kis bázis értékeli igazán. Pedig mekkorákat zenélnek már megint! Tanítani kellene ezt a fajta muzikalitást – figyelj a basszusgitárra! –, még akkor is, ha nagyjából ugyanazokat a köröket futják újra és újra.”
– Gyuricza Ferenc 8

„Remek, technikás death metal, sokszor megdöbbentően jó, melodikus gitárszólókkal.”
– Kiss Gábor 8

„Továbbra is azt gondolom, hogy bár az Obscura próbál nem pót-Death meg pót-korai-Cynic lenni, igazából amit ezektől függetlenül zenél, az nem annyira lenyűgöző és zseniális, mint az említettek. Ezzel együtt amit összezenélnek, és amilyen ereje a komplexitás mellett is van, az elismerésre méltó.”
– Uzseka Norbert 8

„Nagyon akartam szeretni, de valahogy nem sikerült elkapnom a fonalat. Többedik hallgatásra már kezdtek elő-előjönni az értékei, de nem lettünk barátok. Most elteszem pihenni, de tuti találkozunk még.”
– Szénégető Richárd 6

KERESÉS
Megjelent a februári
digitális különszám!
febr  |  dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
  1. KILLSWITCH ENGAGE
    This Consequence
  2. DREAM THEATER
    Parasomnia
  3. TREMONTI
    The End Will Show Us How
  4. OBSCURA
    A Sonication
  5. THUNDERMOTHER
    Dirty Divine
  6. MARKO HIETALA
    Roses From The Deep
  7. LACUNA COIL
    Sleepless Empire
  8. PHOENIX RT
    Amit itt hagyunk
  9. DAWN OF SOLACE
    Affliction Vortex
  10. JINJER
    Duél
  11. SAOR
    Amidst the Ruins
  12. MANTAR
    Post Apocalyptic Depression
  13. DYNAZTY
    Game Of Faces
  14. MAJESTICA
    Power Train
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw