A lézeres látásjavítás nulladik lépése az alkalmassági vizsgálat, amely során megállapítják, hogy elvégezhető-e a beavatkozás, és hogy pontosan melyik típusú kezelések ajánlottak. De hogyan is néz ki egy ilyen alkalmassági vizsgálat?
A valódi, felelősségteljes látásjavító klinikákon minden esetben alapos alkalmassági vizsgálat előzi meg a lézeres szemműtétet – a margitszigeti Focus Medicalnál legalábbis biztosan. De hogy pontosan milyen lépésekből is áll az alkalmassági vizsgálat, azt a továbbiakban részletezzük!
Az alkalmassági vizsgálat valójában fájdalommentes vizsgálatok sorát jelenti, amelyek hozzávetőleg 1,5-2 órát vesznek igénybe.
Az alkalmassági vizsgálat lépései
Először is bemérik a dioptriát, hisz hiába tudja az ember, hogy milyen lencsét kapott legutóbb a szemésztől, azóta változhatott a dioptria, márpedig a lézeres látásjavításhoz nagyon pontos mérésekre van szükség. Hogy még precízebb eredményeket kapjanak, bemérik az elsődleges és a másodlagos fénytörési hibákat is – ezen a ponton már a cilinder értékeket is megkapják. Ahhoz pedig, hogy minden eddiginél pontosabb képet kapjanak, a Focus Medicalnál a világ egyik legfejlettebb topográfjával és aberrométerével, a Schwind Peramis géppel mérik be a rejtett, magasabb rendű fénytörési hibákat.
Következő lépésben a pupilla és a szaruhártya átmérőjét, illetve a szaruhártya vastagságát mérik meg, amely adatok fontosak a kezeléstípus meghatározásához.
Szintén rendkívül fontos mozzanat a szemnyomás mérése, mivel az emelkedett szemnyomás sajnos akadálya lehet a lézeres szemműtétnek, sőt akár a zöldhályog első jele is lehet.
Nem maradhat el a két szem együttes látásának felmérése, azaz a stereo látás vizsgálata, illetve a szaruhártya görbületének mérése sem, amely már a kezelés tervezésében kap jelentős szerepet.
Az alkalmassági vizsgálat részeként a szubjektív korrekciót is meghatározzák a gyermekkorból biztosan mindenkinek ismerős, tábláról olvasós módszerrel. A vizsgálatoknak ebben a szakaszában határozzák meg a domináns szemet is, amely akkor különösen fontos, ha LBV olvasószemüveg-kezelésre készülünk.
Az alkalmassági vizsgálatnak mindig részét képezi a réslámpás vizsgálat is, hogy a szakorvos felmérhesse a szaruhártya állományát és felszínét, illetve hogy kiszűrhessék a szaruhártya esetleges betegségeit.
Ha mindez megvan, akkor jönnek a pupillatágítással járó ellenőrző vizsgálatok. A pupillatágítás szemcseppel történik, és teljesen fájdalommentes, a nagy előnye pedig az, hogy a segítségével ideiglenesen “kikapcsolható” a szem alkalmazkodó képessége, így további jelentős adatokat gyűjthetnek be a lézerkezelés megtervezéséhez. A pupillatágítás következtében viszont a szem átmenetileg fényérzékennyé válik, amiatt 12-24 órán át homályos lehet a látásunk.
Hogy kizárható legyen még a kezdődő szürkehályog is, a szemlencse állapotát is megvizsgálják. Akinél esetleg szürkehályogra derül fény, az se keseredjen el, ugyanis a Focus Medicalnál arra is van megoldás!
A vizsgálat utolsó eleme a szemfenék állapotának ellenőrzése, hogy a szemfenéki elváltozásokat is kiszűrhessék. Érdekesség, hogy ilyen vizsgálatok során derül fény olykor a cukorbetegségre vagy a magas vérnyomásra is.
Senki se ijedjen meg a hosszú felsorolástól, hisz minél alaposabbak a vizsgálatok, annál pontosabb eredményt hozhat a lézeres látásjavítás! Úgyhogy aki úgy érzi, hogy szeretne újra élesen látni szemüveg és kontaktlencse nélkül is, az jelentkezzen be bátran a nagy múltú Focus Medicalhoz egy alkalmassági vizsgálatra!