A plazmaadás egy rendkívül fontos, önzetlen cselekedet, amivel embertársaink életét menthetjük meg vagy tehetjük élhetőbbé. Teljesen mindegy, mi a foglalkozásod, híres zenész vagy-e vagy bolti eladó, ha plazmát adsz, hőssé válsz.
Felmerülő kérdések
Ugyanakkor az is teljesen rendben van, ha először szeretnéd alaposan körüljárni a témát, hogy minden kérdésedre választ kaphass. Ilyenkor jellemzően az érdekli az embert, hogy mik a plazmaadás hátrányai, miben más, mint a véradás, és egyáltalán ki lehet plazmaadó.
Most a Plazma Center segítségével körüljárjuk a leggyakoribb témákat, így reméljük, te is választ kapsz mindazon kérdésedre, amit nem mertél megkérdezni, de fontosnak tartasz.
A leggyakoribb tévhitek
A plazmaadást rengeteg tévhit lengi körbe. Az egyik leggyakoribb, hogy a plazmaadás veszélyes. Ezt szokták elsődlegesen megjelölni a hátrányaként. A valóság azonban az, hogy a teljes folyamat rendkívül szigorúan szabályozott annak érdekében, hogy a vérplazma is megfelelő minőségű lehessen, ugyanakkor a plazmaadó egészségi állapota se lássa kárát. Ráadásul végig ellenőrzött körülmények között, szakemberek jelenlétében történik a plazmaferezis.
Azt is fel szokták hozni a plazmaadás ellen, hogy komoly mellékhatásokkal jár. Ez az állítás ebben a formában szintén nem igaz. Valóban előfordulhatnak mellékhatások a folyamat során, de ezek enyhék és szinte kivétel nélkül megelőzhetők a helyes felkészüléssel. Előfordulhat, hogy a szúrás helyén véraláfutás alakul ki, azonban ennél súlyosabb mellékhatás nem valószínű a megfelelő felkészülés mellett.
Különbség vér- és plazmaadás között
Nagyon sok eltérés van a két eljárás között. A vér két nagy összetevőből áll, ebből az egyik a folyékony vérplazma, a másik pedig a szilárd elemei. A véradás során a teljes vért leveszik, míg plazmaadásnál csupán a folyékony részét. A plazmaferezisre kifejlesztett gép ugyanis szétválasztja a vért a két nagy alkotórészre, és a szilárd részeket azonnal vissza is juttatja a szervezetbe. Tehát plazmaadásnál csak a vérplazma kerül begyűjtésre.
Ki adhat plazmát?
Plazmát azok az egészséges, 18 és 60 év közötti személyek adhatnak, akiknek a testsúlya 50 és 130 kg közé esik, valamint rendelkeznek magyarországi bejelentett lakóhellyel. Az első plazmaadást megelőzi egy alkalmassági vizsgálat, amikor is bemutatjuk az igazolványainkat, kitöltünk egy kérdőívet, valamint részt veszünk egy orvosi vizsgálaton. Ha ennek eredménye alapján az egészségi állapotunk megfelelő, akkor egyeztethetünk időpontot az első plazmaadásunkra.
Kizáró okot jelent-e a dohányzás?
Mivel nagyon sok olyan ember van, aki dohányzik, ez a kérdés is fontos.
A dohányzók számára jó hírünk van, ugyanis nem jelent kizáró okot. Arra kell csupán ügyelni, hogy a plazmaferezis előtti egy órában és utána közvetlenül ne dohányozzanak.
Számos kérdés merülhet fel tehát a plazmaadással kapcsolatban. A plazmaadó központok honlapján megtalálhatunk minden olyan információt, amire szükségünk lehet.