Skip to content

Milyen okai lehetnek a vizeletinkontinenciának?

Mit nevezünk vizeletinkontinenciának? Milyen okai lehetnek? Milyen típusai vannak? Milyen vizsgálatokra kerül sor? Milyen szakorvoshoz kell fordulni? Cikkünkben megválaszoljuk a legfontosabb kérdéseket a témával kapcsolatban.

A vizeletinkontinencia az emberek körülbelül 10 százalékát érinti. Bármilyen életkorban előfordulhat és akaratlan vizeletvesztést jelent.

A helytelen életmód is okozhat akaratlan vizeletvesztést

A vizeletinkontinenciát okozhatja többek között genetikai hajlam, terhesség, szülés, túlsúly, méheltávolítás, hormonális változás, prosztatabetegség, visszatérő húgyúti fertőzés, vesekő, idegrendszeri károsodás. Továbbá az okok közé sorolható a húgyhólyag túlműködése, a gerincoszlop sérülése, a stroke, a cukorbetegség, a székrekedés, a heves köhögés és a nagy erőbehatással járó sport.

Az említettek mellett vizeletinkontinenciát okozhatnak bizonyos gyógyszerek, például nyugtatók, vérnyomáscsökkentők, altatók, szívgyógyszerek, izomlazítók, vízhajtók és antidepresszánsok. Továbbá a helytelen életmód is okozhat akaratlan vizeletvesztést. Ide sorolható például a stressz, a dohányzás, az elhízás és a nem megfelelő folyadékbevitel. Panasz esetén érdemes felkeresni a Belvárosi Orvosi Centrumot.

Minden esetben alapos kivizsgálásra van szükség

A vizeletinkontinenciának öt típusa van: sürgősségi, túlfolyásos, reflex-, stressz-, kevert inkontinencia. Ezt a betegséget sokféle ok előidézheti, emiatt minden esetben alapos kivizsgálásra van szükség annak érdekében, hogy felállítható legyen a pontos diagnózis.

Vizeletinkontinencia esetén nőgyógyász vagy urológus szakorvos tud segíteni a betegnek. Vizelettartási problémák esetén minél hamarabb fel kell keresni egy szakorvost, aki első lépésként feltérképezi a panaszokat, majd pedig fizikális vizsgálattal megállapítja az elhelyezkedését a kismedencei szerveknek.

Milyen vizsgálatokra kerül sor?

A szakorvos az áttekintő hasi és kismedencei ultrahanggal megvizsgálja a vizeletelvezető rendszert, illetve tájékozódik a belső nemi szervek rendellenességeiről és arról, hogy mennyi a visszamaradó vizelet a hólyagban a vizelés után. Stressztesztre is sor kerül, melynek során köhögtetéssel figyeli meg a szakorvos az akaratlan vizeletvesztést.

Urodinámiás vizsgálatra is sor kerül, melynek során nyugalmi állapotban történik a hólyagban kialakuló nyomás meghatározása, illetve a hólyag telítődését követően. Ennek során feltöltik a hólyagot vízzel egy katéter segítségével, és közben figyelik a kialakuló nyomást. Mindemellett a vizsgálat során cisztoszkópiára is sor kerül, melynek során a cisztoszkópot, vagyis egy optikai készülékkel ellátott vékony csövet helyeznek a hólyagba a húgycsövön keresztül. Ennek az eszköznek a segítségével megvizsgálható a hólyag belső fala, valamint eltávolíthatóak bizonyos elváltozások.

KERESÉS
Hammerworld no. 355
keresd az újságosoknál!
régi lapszámainkat
KERESD A LAPTAPIR.HU-n!
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. DVNE
    Voidkind
  2. JUDAS PRIEST
    Invincible Shield
  3. BRUCE DICKINSON
    The Mandrake Project
  4. DAATH
    The Deceivers
  5. MUDFIELD
    Fehér Zászló
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. BORKNAGAR
    Fall
  2. VLTIMAS
    Epic
  3. MADDER MORTEM
    Old Eyes, New Heart
  4. SOVEREIGN
    Altered Realities
  5. JOB FOR A COWBOY
    Moon Healer
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
posta jános
szerkesztő
  1. BLOODRED HOURGLASS
    The Sun Still In Me (dal)
  2. CAVALERA
    Escape To The Void (dal)
  3. MINISTRY
    Goddamn White Trash (dal)
  4. BAD OMENS x POPPY
    VAN (Live) (dal)
  5. SOFT PLAY
    Act Violently (dal)
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw