Skip to content

Lakkozás a makettezésben – mit érdemes tudni ennek kapcsán?

A kezdő makettezők gyakran felteszik a kérdést, miszerint: miért kell lakkozni, mi ennek a szerepe? A lakkok különféle anyagokból készülhetnek, a régmúltban még egy kelet-ázsiai növény nedvéből készítették, napjainkban viszont már igen sokféle létezik. 

A legfőbb feladatuk pedig, hogy megóvják a kész felületet a környezeti behatásoktól, illetve a makettünk “fényét” is segítségükkel állíthatjuk be.

Milyen típusai ismertek?

Szerencsére végtelenül egyszerű hozzájutni a megfelelőhöz, ugyanis a Modellfutár oldalán lakkok is elérhetők. Többféle típust különböztetünk meg: fényes, félfényes selyem, matt és ultra matt lakk. A különbség pedig abból fakad, hogy befolyásolják a visszavert fény mennyiségét, ez persze annak függvénye, hogy milyen a felületük. 

A mikroszkopikus felülete például a fényesnek majdnem teljesen sík, így nagyobb mennyiségű fényt képes visszaverni. Ellenben a matt felülete hepehupás, akár egy hegység. Az eltérő tulajdonságaik fényében más-más céllal alkalmazhatjuk őket. 

Alapvető funkciójuk, hogy védelmezzék a felületet, azonban nem árt tisztában lenni egy fontos szabállyal. A fényes típusra bármilyen lakkréteget felvihetünk, annak fényvisszaverő sajátossága nem fog megváltozni, vagyis ha fényesre matt kerül, akkor a végeredmény szintén matt lesz. Viszont mattra felhordva például fényeset a végeredmény sem lesz fényes. 

Mindez könnyen megérthető, ha a fenti hasonlatot vesszük alapul, miszerint a fényes sík felületű, a matt pedig hegyvidéki (völgyekkel, hegyvonulatokkal).

A lakkok felhasználási területe

A fényeset általában köztes lakként, egyes esetekben zárórétegként is alkalmazzák, javasolt továbbá a matricázás előtt is.

Nézzük meg, mire való a félfényes, selyem típus: koszolások megjelenítéséhez tökéletes, amiért pedig oly sokan szeretik, hogy a makett fénye beállítható a segítségével. Ezzel selymesebbé, csillogóbbá tehetjük a példányunk felszínét. 

A matt változatot gyakran bevetik zárólakként, ami elsőre ellentmondásosnak tűnik, de a méretarány-torzulással indokolják a használatát. Szintén jól jöhet koszolásoknál, környezeti behatások megjelenítésénél, ugyanis a felületén jobban megtapadnak a pigmentek.

Az alkalmazási cél a tulajdonságok függvénye

Lacquer festék egyértelműen nem alkalmazható zárásként, mivel megmarná az alatta lévő rétegeket. Ha viszont akrillal szeretnénk koptatást eszközölni, ez esetben lehet enamel típust használni. 

A lakkozásnál, ahogyan minden más folyamatnál, ki kell tapasztalni a technikákat, megoldásokat. Meg kell ismerni a különböző anyagokat, és persze gyakorolni. Eleinte bölcs dolog követni az ajánlásokat, később viszont egy kicsit elkalandozhatunk saját belátásunk szerint is, ha már átléptünk a haladóbb szintre. A legjobb pedig, hogy idővel egyre szebb alkotások születnek.

KERESÉS
HAMMERWORLD 24/9.
csak digitális lapszám!
RÉGI LAPSZÁMAINK
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. SETYØURSAILS
    Bad Blood
  2. AMORPHIS
    Tales from the Thousand Lakes - Live at Tavastia
  3. FALLING IN REVERSE
    Popular Monster
  4. OCTOPLOID
    Beyond the Aeons
  5. DARK TRANQUILLITY
    Endtime Signals
posta jános
szerkesztő
  1. FIXATION
    Speak In Tounges EP
  2. 10 YEARS
    Inner Darkness EP
  3. KOZORIA
    The Source
  4. ZEAL & ARDOR
    Devil Is Fine
  5. KING DIAMOND
    The Graveyard
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw