A kezdő makettezők gyakran felteszik a kérdést, miszerint: miért kell lakkozni, mi ennek a szerepe? A lakkok különféle anyagokból készülhetnek, a régmúltban még egy kelet-ázsiai növény nedvéből készítették, napjainkban viszont már igen sokféle létezik.
A legfőbb feladatuk pedig, hogy megóvják a kész felületet a környezeti behatásoktól, illetve a makettünk “fényét” is segítségükkel állíthatjuk be.
Milyen típusai ismertek?
Szerencsére végtelenül egyszerű hozzájutni a megfelelőhöz, ugyanis a Modellfutár oldalán lakkok is elérhetők. Többféle típust különböztetünk meg: fényes, félfényes selyem, matt és ultra matt lakk. A különbség pedig abból fakad, hogy befolyásolják a visszavert fény mennyiségét, ez persze annak függvénye, hogy milyen a felületük.
A mikroszkopikus felülete például a fényesnek majdnem teljesen sík, így nagyobb mennyiségű fényt képes visszaverni. Ellenben a matt felülete hepehupás, akár egy hegység. Az eltérő tulajdonságaik fényében más-más céllal alkalmazhatjuk őket.
Alapvető funkciójuk, hogy védelmezzék a felületet, azonban nem árt tisztában lenni egy fontos szabállyal. A fényes típusra bármilyen lakkréteget felvihetünk, annak fényvisszaverő sajátossága nem fog megváltozni, vagyis ha fényesre matt kerül, akkor a végeredmény szintén matt lesz. Viszont mattra felhordva például fényeset a végeredmény sem lesz fényes.
Mindez könnyen megérthető, ha a fenti hasonlatot vesszük alapul, miszerint a fényes sík felületű, a matt pedig hegyvidéki (völgyekkel, hegyvonulatokkal).
A lakkok felhasználási területe
A fényeset általában köztes lakként, egyes esetekben zárórétegként is alkalmazzák, javasolt továbbá a matricázás előtt is.
Nézzük meg, mire való a félfényes, selyem típus: koszolások megjelenítéséhez tökéletes, amiért pedig oly sokan szeretik, hogy a makett fénye beállítható a segítségével. Ezzel selymesebbé, csillogóbbá tehetjük a példányunk felszínét.
A matt változatot gyakran bevetik zárólakként, ami elsőre ellentmondásosnak tűnik, de a méretarány-torzulással indokolják a használatát. Szintén jól jöhet koszolásoknál, környezeti behatások megjelenítésénél, ugyanis a felületén jobban megtapadnak a pigmentek.
Az alkalmazási cél a tulajdonságok függvénye
Lacquer festék egyértelműen nem alkalmazható zárásként, mivel megmarná az alatta lévő rétegeket. Ha viszont akrillal szeretnénk koptatást eszközölni, ez esetben lehet enamel típust használni.
A lakkozásnál, ahogyan minden más folyamatnál, ki kell tapasztalni a technikákat, megoldásokat. Meg kell ismerni a különböző anyagokat, és persze gyakorolni. Eleinte bölcs dolog követni az ajánlásokat, később viszont egy kicsit elkalandozhatunk saját belátásunk szerint is, ha már átléptünk a haladóbb szintre. A legjobb pedig, hogy idővel egyre szebb alkotások születnek.