Skip to content

Klasszikusok 1992 – Dream Theater: Images and Words

A New York-i csapat első albuma (When Dream and Day Unite) is progresszív metal mestermű volt, de az még a korai Fates Warning/Queensryche-rokon misztikusabb heavy metal vonalon mozgott. Az Images volt a prog metal igazi forradalma.

Egyrészt Petrucciék modernizálták a hangzást, teret adva a brutálabb témáknak is, másrészt jóval nagyobb szerepet kapott a ’70-es évekbeli progresszív rock hatása is, anélkül, hogy egy pillanatra is ásatagnak, régiesnek érződött volna a zene. Ehhez jött a Kanadából importált új énekes, az akkor még megkérdőjelezhetetlenül nagy formában lévő James LaBrie. Vele nem pusztán szintet léptek, de megcsinálták pályájuk legjobb, felülmúlhatatlan albumát, mely máig hatással van a prog színtérre. Meg azért az MTV is tolta a klipjeiket rendesen.

Az elsőtől az utolsó dalig ott van az urbánus életérzés, ez nagyon fontos az I&W kapcsán, miközben az anyag elképesztően színes és változatos. Simán beleférnek hosszas szólók Petrucci és Kevin Moore szintis részéről, ahogy John Myung basszer és Mike Portnoy dobos is mindent megtesz, hogy leiskolázza a mezőnyt. De a hangszeres villongások belesimulnak a dalokba, melyek mind tízpontosak. A nyitó Pull Me Under zúzása épp olyan ellenállhatatlan, mint az Another Day lágyabb dallamai (Jay Beckenstein szaxofonjátékával). A 8-11 perces monstrumok, mint a Take the Time, a Metropolis Part I: The Miracle and the Sleeper és a záró Learning to Live sem fulladnak unalomba, minden ízükben magukkal ragadó, izgalmas szerzemények. Utóbbit összefűzték Kevin 2 és fél perces, meghatóan gyönyörű szerzeményével (Wait for Sleep), s így együtt olyasmi élménynek hat, amilyen, nem is tudom, a felvilágosodás vagy a reneszánsz lehetett a sötétebb korok után. Annyi gondolat, érzés kavarog az egész albumon, annyi káprázatosan összefűzött ötlet, hogy máig nem tudok vele betelni.

Ezt a magasságot soha nem tudta megismételni a csapat, bár az Awake-kel és az A Change of Seasons EP-vel megközelítették. Alapmű.

— Uzseka Norbert

KERESÉS
MEGJELENT AZ OKTÓBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINK
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
posta jános
szerkesztő
  1. VOLA
    Friend Of A Phantom
  2. IOTUNN
    Kinship
  3. CRIPPLED BLACK PHOENIX
    The Wolf Changes Its Fur But Not Its Nature
  4. THY CATAFALQUE
    XII: A gyönyörű álmok ezután jönnek
  5. IRON MAIDEN
    Killers
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw