Skip to content

JINJER: Duél

Kiadó: Napalm Records / Írta: Gáti Viktor / 8

Az ukrán Jinjer egy kiemelkedően keményen dolgozó zenekar, akik mára amellett, hogy a legnépszerűbbnek számítanak a térségben, globális szinten egyre rangosabb pozíciót töltenek be a modern metal képviselői között. A befektetett munka meghozta gyümölcsét az utóbbi hat-hét évben: a négytagú formáció headlinerként turnézott az USA-ban, mind többször kapnak kiemelt helyet a fesztiválokon, valamint dalaik többmilliós-tízmilliós hallgatottságnak és nézettségnek örvendhetnek a különböző platformokon. A borzasztó jellegtelen borítóba csomagolt Duél a hatodik nagylemez, s szokatlanul hosszú szünetet követően, három és fél évvel követi az előd Wallflowerst.

A 2021-es korong komoly kihívások elé nézett a szememben, mivel az eggyel korábbi Macro 2019-ben az év lemeze lett nálam (igaz, ma már legfeljebb dobogós lenne). A Wallflowers egy egységesen magas technikai színvonalú anyag volt, ám közel sem bírt olyan erős karakterrel valamint annyi és olyan mértékű kiemelkedő momentummal, mint a Macro; mi több, helyenként eléggé érződött rajta a stagnálás. Ezt Tatiana Shmaylukék hasonlóan érezhették, és talán épp ez volt az oka, hogy ezúttal hosszabb ideig dolgoztak az új dalcsokron. Tati kivételes frontember, ahogy Eugene Abdukhanov is mestere a basszusgitárnak – továbbá a másik két tag a maga hangszerének -, ám azon nyilatkozata, miszerint a Duél úgy a zenekar életében, mint a metal történetében egy kirívóan jelentős album, finoman szólva túlzás; utóbbi legalábbis biztosan.

A Duél, összevetve az előző két lemezzel, nem hoz különösebb pluszt, a jól bevált recept hallható rajta a sajátos, de már megszokott modern progresszív metal/metalcore összetevőkkel, irgalmatlanul vaskos sounddal. Tipikus turnézós lemez, amely képes új fanokat berántani. Nincs is ezzel baj, de magamból kiindulva, a régebbi rajongók lehetséges, hogy másra/többre vágytak ennyi idő után. Mindemellett nehéz olyan igazán emlékezetes, fajsúlyos tételt megnevezni, mint az Outlander, az I Speak Astronomy vagy a Teacher, Teacher. A változatosabb Tumbleweed, a klipes Green Serpent vagy a pusztító A Tongue So Sly valamelyest közelít ehhez.

Úgy tűnik, a Jinjer – egyelőre – letett a frissítésről, megújulásról. Bízom benne, hogy legközelebb erre is gondot fordítanak, de rövid távon a Duéllel sem lesz probléma.

(A lemezismertető eredetileg a februári digitális különszámunkban jelent meg.)

„Ezzel a Jinjerrel mindig úgy voltam, hogy elismerem, műszaki átvétel okés, de nemigen volt olyan albumuk, amit egynél többször rágtam végig magam.”
– Kánya Ferenc 9

„Az elején voltak kétségeim, hogy egyáltalán jó lemezt indítottam-e el, az a pusztító kezdés a Tantrum című számban nagyon is kedvemre való volt. Persze, gyorsan hozzátenném, hogy a lemez többi részével sincs bajom. Így kell manapság egyszerre durvának és fogósnak lenni, ahogyan Tatiék teszik.”
– Zubor Olly 8

„Nekem a Jinjer mindig egy – jó vastag – hajszálnyival durvább volt, mint amit szeretek. Pont kellemetlenül keverik a thrasht, az extrém metalt, a metalcore-t és a prog témákat. A dallamos énekes részek rendben vannak és sok az erős pillanat, de összességében elég fárasztó hallgatni.”
– Cselőtei László 7

„Zenezsonglőrök egyéni stílussal egy egyedi hangzásvilággal, de az első találkozás(ok) újdonságának varázsa alaposan megkopott. Kiszámíthatóvá, kiismerhetővé vált a Jinjer, ami ebben a stílusban talán a legnagyobb veszélyforrás.”
– Gyuricza Ferenc 7

„Élőben sosem fogott meg a Jinjer, így a lemezeikkel nem is próbálkoztam. Nem állítom, hogy a Duél kapcsán már átlátom a káoszt, de legalább kezdem látni benne a rációt.”
– Kiss Gábor 7

„Egyre inkább veszít el ez az amúgy rendkívül szimpatikus brigád. Túl sok, túl sűrű, egy idő után összefolyik.”
– Szénégető Richárd 7

„A dallamos részek jobban tetszenek, mint a metalcore, de továbbra is érthető, hogy olyan sokak kedvence.”
– Uzseka Norbert 7

„A zenekar kitartását és mindennemű erőfeszítéseit megsüvegelem, de az üvegplafont nem tudták nálam áttörni, sajnos ezúttal sem. Élőben és lemezen is többszörösen találkoztunk már, és érteni vélem, hogy sokaknál miért működik a történet – nálam azonban ez most sem következett be.”
– Schmidt Péter 6

KERESÉS
Megjelent a februári
digitális különszám!
febr  |  dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
  1. KILLSWITCH ENGAGE
    This Consequence
  2. DREAM THEATER
    Parasomnia
  3. TREMONTI
    The End Will Show Us How
  4. OBSCURA
    A Sonication
  5. THUNDERMOTHER
    Dirty Divine
  6. MARKO HIETALA
    Roses From The Deep
  7. LACUNA COIL
    Sleepless Empire
  8. PHOENIX RT
    Amit itt hagyunk
  9. DAWN OF SOLACE
    Affliction Vortex
  10. JINJER
    Duél
  11. SAOR
    Amidst the Ruins
  12. MANTAR
    Post Apocalyptic Depression
  13. DYNAZTY
    Game Of Faces
  14. MAJESTICA
    Power Train
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw