Skip to content

ISKANDR: Spiritus Sylvestris

Az Iskandr Mink Koops dobos, valamint O zenekara, aki a teljes zenei részért felelt. A holland (black) metal-színtér rendkívül kiterjedt, egyben bizonyos szálai össze is érnek/fonódnak egymással, s különféle hangzásoknak adnak teret. Jó példa erre Gelderland régiója, melynek gazdag zenei mezőnye olyan zenekaroknak ad otthont, mint a Turia, a Fluisteraars, a :Nodfyr:, vagy a Knoest. És a sor ezzel messze nem teljes. Egyes zenészek sok formációban játszanak, keresztül-kasul működnek az egyes felállások, de a kreativitás, a nívó magas szintet üt meg. Az Iskandr két zenésze e mozgalom epicentrumában tevékenykedik.

Az Iskandr korábbi lemezei egyértelműen a black metal égisze alatt születtek, azonban a Spiritus Sylvestris albumon látványosan eltávolodtak az irányzattól. Még tág értelemben is. A CD-n rendelkezésemre álló Vergezicht albumot rendre elővettem a közelmúltban; O nagyon hangulatos zenét alkotott bő egy órában. Az anyag nagyjából a Bathory/Hades (Almighty) vonalán haladt, természetesen saját felfogásban elővezetve az epikus lélegzetű black metalt. Ebből mára semmi sem maradt.

A Spiritus Sylvestris koncepciója a haldokló, vagy talán már ki is múlt Föld, aminek egyfajta mementója lenne az Iskandr lemeze. Úgy tűnik, az erőteljes, olykor diadalmas hangvételű black metal ennek alátámasztására már nem volt alkalmas, így O és Koops mással rukkolt elő.

Nem állítom, hogy mindent kategorizálni kellene, de ez sokszor megkönnyíti egy adott zenemű elhelyezését a palettán. Az albumot leginkább atmoszferikus, pszichedelikus rocknak nevezném, amiben a metal épphogy jelen van. O-tól nem áll távol az improvizatív játék – halld a Solar Temple albumát -, s zenei identitásának ezt a részét az új Iskandr-lemezen is kibontakoztathatta. Akár ambient-rocknak is nevezhetném e különös zenét, ha létezne ilyen stílus – mostantól létezik -, ahol a hangulatoknak van kiemelt szerepe. Ugyan a téma, mely a lemez gerincét adja, nem szívderítő, inkább nevezném atmoszferikusnak, sőt, olykor egészen meditatív részei is vannak. Ezt O dallamos, darkos éneke, tónusa is erősíti. Ha nyomott hangulatú is helyenként az új Iskandr, depresszívnek nem nevezném.

Mintha a Killing Joke, a pszichedelikus Tiamat játszana gépies ritmusokra, s a hangszerek olykor messzebbre is merészkednek, szerepük inkább az összkép támogatása. O biztos sokat kísérletezett, mert a hömpölygések közepette mintha fúvósokat is hallanék (Knagend Zout), bár egy ilyen lemezen semmi sem biztos.

Számomra jóleső hallgatnivaló az Iskandr legújabb teljesítménye, ami újabb bizonyítéka a holland színtér vitalitásának.

KERESÉS
HAMMERWORLD 24/9.
csak digitális lapszám!
RÉGI LAPSZÁMAINK
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. SETYØURSAILS
    Bad Blood
  2. AMORPHIS
    Tales from the Thousand Lakes - Live at Tavastia
  3. FALLING IN REVERSE
    Popular Monster
  4. OCTOPLOID
    Beyond the Aeons
  5. DARK TRANQUILLITY
    Endtime Signals
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
posta jános
szerkesztő
  1. FIXATION
    Speak In Tounges EP
  2. INVERNOIR
    Aimin' For Oblivion
  3. ZEAL & ARDOR
    Devil Is Fine
  4. LEPROUS
    Melodies Of Atonement
  5. THE FUNERAL PORTRAIT
    Greetings From Suffocate City
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw