Skip to content

ISKANDR: Spiritus Sylvestris

Az Iskandr Mink Koops dobos, valamint O zenekara, aki a teljes zenei részért felelt. A holland (black) metal-színtér rendkívül kiterjedt, egyben bizonyos szálai össze is érnek/fonódnak egymással, s különféle hangzásoknak adnak teret. Jó példa erre Gelderland régiója, melynek gazdag zenei mezőnye olyan zenekaroknak ad otthont, mint a Turia, a Fluisteraars, a :Nodfyr:, vagy a Knoest. És a sor ezzel messze nem teljes. Egyes zenészek sok formációban játszanak, keresztül-kasul működnek az egyes felállások, de a kreativitás, a nívó magas szintet üt meg. Az Iskandr két zenésze e mozgalom epicentrumában tevékenykedik.

Az Iskandr korábbi lemezei egyértelműen a black metal égisze alatt születtek, azonban a Spiritus Sylvestris albumon látványosan eltávolodtak az irányzattól. Még tág értelemben is. A CD-n rendelkezésemre álló Vergezicht albumot rendre elővettem a közelmúltban; O nagyon hangulatos zenét alkotott bő egy órában. Az anyag nagyjából a Bathory/Hades (Almighty) vonalán haladt, természetesen saját felfogásban elővezetve az epikus lélegzetű black metalt. Ebből mára semmi sem maradt.

A Spiritus Sylvestris koncepciója a haldokló, vagy talán már ki is múlt Föld, aminek egyfajta mementója lenne az Iskandr lemeze. Úgy tűnik, az erőteljes, olykor diadalmas hangvételű black metal ennek alátámasztására már nem volt alkalmas, így O és Koops mással rukkolt elő.

Nem állítom, hogy mindent kategorizálni kellene, de ez sokszor megkönnyíti egy adott zenemű elhelyezését a palettán. Az albumot leginkább atmoszferikus, pszichedelikus rocknak nevezném, amiben a metal épphogy jelen van. O-tól nem áll távol az improvizatív játék – halld a Solar Temple albumát -, s zenei identitásának ezt a részét az új Iskandr-lemezen is kibontakoztathatta. Akár ambient-rocknak is nevezhetném e különös zenét, ha létezne ilyen stílus – mostantól létezik -, ahol a hangulatoknak van kiemelt szerepe. Ugyan a téma, mely a lemez gerincét adja, nem szívderítő, inkább nevezném atmoszferikusnak, sőt, olykor egészen meditatív részei is vannak. Ezt O dallamos, darkos éneke, tónusa is erősíti. Ha nyomott hangulatú is helyenként az új Iskandr, depresszívnek nem nevezném.

Mintha a Killing Joke, a pszichedelikus Tiamat játszana gépies ritmusokra, s a hangszerek olykor messzebbre is merészkednek, szerepük inkább az összkép támogatása. O biztos sokat kísérletezett, mert a hömpölygések közepette mintha fúvósokat is hallanék (Knagend Zout), bár egy ilyen lemezen semmi sem biztos.

Számomra jóleső hallgatnivaló az Iskandr legújabb teljesítménye, ami újabb bizonyítéka a holland színtér vitalitásának.

KERESÉS
MEGJELENT A NOVEMBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Sentences
  2. SEPTARIA
    A*
  3. SÓLSTAFIR
    Hin helga kvöl
  4. ANTHRAX
    Sound Of White Noise
  5. LAND OF CHARON
    A láz
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw