Kiadó: SUN & MOON RECORDS / Írta: MILÁN PÉTER / 8
Ugyan a Metal Archives teljes hosszúságú albumként szerepelteti a HiddenT új anyagát, a The Lugubrious Art Of South American Black Metal egy háromszámos EP. A CD-kiadás 80 percesre hízott, mert a Sun & Moon hozzácsapta a To The Throne Of Essence című első lemezt. Én a 2022-es Where Light Ceases To Exist albummal ismertem meg a chilei (mostanában egyre komolyabb az ottani black metal-színtér) HiddenT alakulatát, s a lemezen hozzá tudtak tenni valamit a műfaj szinte már beláthatatlan méretű korpuszához.
A rövid bevezető utáni két hosszabb tétel a black metalt annak örvényszerű és atmoszferikus, akár bizonyos értelemben szépnek is nevezhető mivoltában egyaránt érzékeltetni kívánja. Adsarth masszív, brutálisan nyers gitárjai mellett a képet a basszusgitáros/frontember L.G HiddenT extrém súlyos énektémái is nagyban meghatározzák, de a csapat hozzáállását jelzi, hogy a HiddenT már a debütalbumon is alkalmazott tiszta éneket, kísérteties, szárnyaló témákat, amelyek remekül illenek a zenekar nem evilági hangulatához.
Latin-Amerikában sok barbár horda túrja a kátrányt, kavarja az üledéket, de olyan csapatokat is találunk az ottani színtereken, amelyek a szokásos extrémitáson túl a kreativitást, a zenei terjeszkedést, az alkotást legalább annyira, ha nem még fontosabbnak tartják. A HiddenT, amellett, hogy eleget tesz a black metal műfaji kritériumainak, e súlyos irányzat azon szakadatlan késztetését is napirenden tartja, melynek értelmében egyfajta zenei hódításról beszélhetünk; a meglévő hangzáskép(ek) feldúsításáról, izgalmas elemek beemeléséről a forrongó hangképbe.
A HiddenT tagsága nem tagadná az észak-európai black metal hatását, de már az első albumon is hallhattuk, hogy saját anyagot is hozzáadnak főztjükhöz. Az említett dallamos ének, a hangulati hullámzások, örvénylések (The Other Side… When The Forest Gets The Ocean), s mindez a black metal-kereteibe ágyazva figyelemreméltó zenei utazást eredményez. Az EP két teljes értékű kompozíciója black/doom-tendenciákat is mutat, ugyanis a tempók megfontoltak, lassúak – de nem vontatottak –, mintha – annak ellenére, hogy tavasz van – nagy őszi vonulásokat látnánk, vizualizálva a zenét, amint az elmúlás, a véghetetlen körforgás örökös szimbólumaiként minden létező járná a maga sajátos táncát a létforgatagban.
Ez az új felvétel, a Where Light Ceases To Existhez képest megállapítható fejlődés, igazán kedvező jel a jövőre nézve, vagyis számíthatunk rá, hogy a HiddenT ezt követően is komoly színvonalon prezentálja majd a black metalt.
–
(A lemezismertető eredetileg a 2025. áprilisi számunkban jelent meg.)
