Skip to content

GOD DETHRONED: The Judas Paradox

Kiadó: Reigning Phoenix Records / Írta: Kánya Ferenc / Értékelés: 9

Az idő kegyetlen és kétségbeejtő múlására mutat rá a tény, hogy az a nemrég történt eseménysor, amiben Henri Sattler, a holland death metal ikon God Dethroned gitáros-frontember-főnöke bejelentette a banda utolsó évét, amelyhez a 70.000 Tons Of Metal úszófesztiválon adták a Grand Finale-t egy telt fedélzetes bulival… nos, az 12 éve, ’12-ben volt. Nem hiszem, hogy ennek bármi köze lehetett a 2012-re jósolt – aztán érdeklődés hiányában elmaradt – Apokalipszishez, viszont két évvel később egy hasonló rendezvénnyel reanimálták a bandát, ami azóta is aktív és idén, Krisztusi korba lépve meg is jelenteti a 12. albumát.

A visszatérés, azaz a Harmadik Eljövetel egy újult erejű és igen markáns változáson átment bandát hozott. A ’17-es The World Ablaze lírailag ott folytatta, ahol a Under the Sign of the Iron Cross abbahagyta: ez a Passiondale albummal elkezdett első világháborús trilógia záró darabja. Zeneileg szignifikáns változásnak lehettünk fültanúi, a korábbi éra végére jellemző sötét, porlepte black metalos hangzást felváltotta egy tisztább, frissebb, északi jellegű megszólalás (Dan Swanö munkája), ezzel együtt a muzsika melodikusabbá vált, a banda leginkább svéd eredetű black metal hatásai, a sötét, atmoszférikus dallamok szépen belesimultak a svéddel valahol rokon, intenzív és brutális holland death metal súlyosságába és technikájába.

Ez az elegy az 2020-as Illuminatiban tovább érett, ezzel a csapat el is fordult egy időre a háborús témáktól és olyan topikokban mélyült el, mint a vallás sötét oldala és a hatalommal való összefonódása a történelem során. Míg ez a lemez egy laza, csapongó koncepció köré épült, addig a The Judas Paradox egy egyenes vonalú sztori. A nyitányban bemutatkozik a főszereplő, a címadó rögtön felvet egy alternatív alaptézist, és egy jól ismert újszövetségi történetet innen más szemszögből látunk. Mi van, ha Júdás nem is volt bűnös, nem árulta el Jézust kapzsiságból, senkitől nem kapott semmilyen fizetséget, így nem is volt miért bűnbánatot gyakorolnia, legalábbis ezek miatt nem, viszont bűnbakká tették és öngyilkosságba hajszolták? És mi van, ha Jézus – aki előre látta sorsát és szabad akaratából választotta a halált – tudott az egészről, de nem tett ellene semmit, tehát effektíve asszisztált a hatalomnak? Akkor ki melyik oldalon áll? Jó alap akár egy filmhez is! A dalszövegek Júdás kissé homályos, zavaros, de határozott gondolataival viszik tovább a történetet, fókuszban az „eredeti“ sztori, csak másik a kamera. Érzésem szerint csak a záró War Machine offos ezen a vonalon.

A zenét tekintve a tempós, gonoszul megszólaló Rat Kingdom, a szólómunkának igen tágas teret engedő atmoszférikus, katartikus The Hanged Man, az epikus heavy metalos dallamokra és tremolós klasszikus black metal témákra épülő Asmodeus (az anyag legrégebben ismert nótája, ’22-es kislemez), a meghatározó Marduk- meg Dark Funeral-féle gonosz svartmetallt némi ’90-es évek végéről érkező Paradise Lost-hangulattal felütő Hubris Anorexia, a modernebb zenei részeket felvonultató, bevezetőjében inkább blackened death, a középrész után pedig inkább dallamos death metalos Hailing Death és a drámai kulmináció: a számos témát váltó, brit doom-death ízt szintén hordozó Broken Bloodlines jelentik az anyag legerősebb tételeit. De úgy érzem, hogy elég erős az egység, minden dal szükséges, hogy teljes legyen ez a zenei-múltbeli-képzeletbeli-mitikus utazás.

Igazi és igazán jó God Dethroned-album, a banda harmadik korszakának egyértelműen legjobb alkotása, bár nagyot kellett mennie a World Ablaze-zel és az Illuminatival szemben. Kevéssel marad csak el a tíztől, és lehet, ha többet hallgattam volna, több lenne…

Egy rendhagyó hónap rendhagyó Hangpróbája… Az idő szűke miatt csak 15 albumot pontoztunk, így kimaradt több nyári megjelenés is. A dobogón viszont még sosem volt ilyen nagy a hazai zenekarok száma. Hallgass bele te is a lemezekbe, olvasd el a stáb véleményét, pontozd a kiadványokat!

KERESÉS
HAMMERWORLD 24/9.
csak digitális lapszám!
RÉGI LAPSZÁMAINK
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. SETYØURSAILS
    Bad Blood
  2. AMORPHIS
    Tales from the Thousand Lakes - Live at Tavastia
  3. FALLING IN REVERSE
    Popular Monster
  4. OCTOPLOID
    Beyond the Aeons
  5. DARK TRANQUILLITY
    Endtime Signals
posta jános
szerkesztő
  1. FIXATION
    Speak In Tounges EP
  2. 10 YEARS
    Inner Darkness EP
  3. KOZORIA
    The Source
  4. ZEAL & ARDOR
    Devil Is Fine
  5. KING DIAMOND
    The Graveyard
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw