Lehet, hamarosan eljön majd az idő, amikor hagyományos gáz vagy fa fűtést csak a filmekben láthatunk, méghozzá nem is annyira sokára, hiszen a hőszivattyúk terjedése megállíthatatlannak látszik.
A népszerűség nem ok nélkül való, hiszen a hőszivattyús fűtés gazdaságos, főleg, ha a Hisense klíma webshop termékeiről van szó.
Mi az a hőszivattyú, és hogyan működik?
A hőszivattyú egy olyan modern fűtési és hűtési eszköz, mely a környezetből (talajból, vízből vagy a leggyakrabban levegőből) hőt vesz fel, vagy annak hőt ad le, ezzel szabályozva a benti hőmérsékletet a klimatizált épületekben.
Az eljárás már régóta ismert, elég csak a hűtőszekrényre gondolni, csakhogy az utóbbi években a technológia rengeteget finomodott, és a fűtési funkció is kifejezetten energiatakarékossá vált, főleg alacsony hőmérsékletű megoldásokkal ötvözve, mint a padló-, illetve a falfűtés.
Milyen típusok ismertek?
A hőszivattyúnak több típusa is ismert illetve elterjedt, az alábbiakban ezek közül a legismertebbeket fogjuk most bemutatni.
A ma működő legtöbb modell a levegő-levegő hőszivattyúk táborát gazdagítja, ezeket hívja a köznyelv légkondicionálónak vagy klímának. Hűtésre és fűtésre egyaránt használhatóak, amennyiben az energiatakarékosság fontos szempont, mindenképpen érdemes inverteres modellt választani.
A levegő-víz hőszivattyúk szintén kifejezetten gyakoriak, hiszen a meglévő fal-, illetve padlófűtéshez nehézség nélkül csatlakoztathatóak. Esetükben a hőcsere a kinti levegő és a rendszerben keringő víz között zajlik.
A talaj-víz rendszerek telepítése némileg körülményes, viszont ezek a geotermikus készülékek a leghatékonyabbak, mivel a talaj hőmérséklete egész évben stabil.
Előnyök és hátrányok
A legnagyobb előnyök közé tartoznak az alacsony üzemeltetési költségek és a környezetbarát működés. Mivel a megújuló energiaforrásokat hasznosítják, így üvegházhatású gázok kibocsátása nélkül is képesek működni.
Az egyetlen hátránya, a viszonylag magas bekerülési költség, ami idővel mérséklődni fog, a különböző támogatási programok pedig már most is mérséklőleg hatnak, hiszen a fogyasztók által ténylegesen kifizetendő összeget erősen csökkentik, amikor rendelkezésre állnak.
Fentiek alapján nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy a hőszivattyúra való átállás hosszú távon jelentős költségmegtakarítást és környezetvédelmi előnyöket nyújthat. A fenntarthatóságra való törekvés és az energiahatékonyság előtérbe helyezése révén egyre több otthon dönt a hőszivattyús megoldások mellett.
Érdemes megfontolni a váltást, hiszen ez egy olyan befektetés, amely nemcsak anyagilag idővel mindenképpen megtérül, illetve a jelenleg rendelkezésre álló technológiák közül ez szolgálja leginkább az egyre fontosabbá váló fenntarthatósági szempontokat a klímaváltozás egyre fogyó árnyékában.