Kiadó: AGONIA RECORDS / Írta: MILÁN PÉTER / Értékelés: 9
A Five The Hierophant egy Angliában, Londonban székelő különös alakulat, amely a zenét, ezen belül is a rock/metal-közeli területeket alapos kísérleti kezelésnek veti alá. Ezen a ponton sokan abba is hagyták az olvasást, azonban aki marad, az nagy eséllyel nem veti meg azokat a zenei társulatokat, amelyek hajlandók átkukucskálni a műfajokat elválasztó falak között, sőt, elég bátrak ahhoz, hogy megmásszák ezeket, s megismerkedjenek más területek szokásaival, ismérveivel. Értve ez alatt természetesen a zenei eszköztárak változatosságát.
Ha szemügyre vesszük az angol zenekar Apeiron című harmadik albumát, az alapoknál megtaláljuk a metal komorabb formáit, úgy mint: drone/doom, sludge-jellegű riffelés, esetenként black metal. Ez azonban csak a váz e csapat esetében, ugyanis a tagok a metalos részeket, riffeket is experimentális medrekbe csatornázzák be, ily módon, ha eltekintenénk az extra hangszerektől, akkor sem kapnánk „mezei” metal művet. Mint ebből kiderülhetett, a Five The Hierophant hangszerparkja nem merül ki a metal-zajkeltő eszközök meglétében, hiszen fúvósok, egzotikus ütősök szintúgy részei az egésznek. Néha olyan az Apeiron album, mintha egy keleti „beütésű” zenekar ugyanabban a teremben próbálna egy a kísérletektől nem ódzkodó metal-alakulattal, s néha össze-összeérnek a produkcióik, szinte spontán módon éreznek rá egymás világára, észrevétlenül összesimul a kettő, s a legemelkedettebb pillanatokban észre sem lehet venni, hogy itt valaha két kompánia adott egymásnak zenei randevút. Az Initiatory Sickness tételét emelném ki e vonatkozásban.
A fentebb említett szerzeményben a pulzálás, a lüktető ritmika kiemelendő vonás, ami a Five The Hieropant műveitől eleve nem áll távol. Kellemesen elbágyasztó monotónia, földtől elemelkedő transz, a fúvósok fülledt hangulata szinte hihetetlennek tűnő egységbe forr a mélyen dohogó doomos ritmusgitározással, jelezvén, hogy tehetség, belső hang, múzsacsók birtokában áthághatók a bevezetőben említett határok. Ha érvényes jogosultsággal rendelkezik a zenész/alkotó (értsd: talentum, ihletforrás birtokában), akkor senki sem fogja rajta számonkérni, hogy tiltott területen jár, mivel a műfaji korlátok ledöntésének jogát éppen ő maga teremti meg a maga számára. Ennek igazolására pedig meghallgatható a kész mű, az Apeiron.
Számomra élvezetes zenei táplálékot nyújt a Five The Hierophant albuma, amely kísértetiességével, titokzatosságával, kontrollált zenei terjeszkedésével együtt lesz igazán ízletes csemege.