Skip to content

Élő Fém: DIOCLETIAN / LIDÉRC – Bp., Blue Hell

Nem sok ilyen jellegű zenekar látogat el hozzánk, érdemes volt személyesen megjelenni, hogy megtapasztaljuk, mire képes élőben egy Diocletian-féle üteg. Pár éve elmaradt a fellépésük, ennél is korábban az irányzat nagy nevének számító Revenge sem jött el, tehát ott kellett lenni a helyszínen.

A bemelegítő státuszt a Lidérc töltötte be, mely csapat a nemrég megjelent Profán Mystérium debütalbummal többre hivatott előzenekari posztnál. A csapat a bő félórás lemez számait adta elő energikusan, lendületesen, tűzzel, hevülettel. A jól sikerült album számai egyszerre fülbemászóak és kompromisszummentesek: az előbbi vonatkozás főleg a gitártémák révén érvényesült, G. Caesus jó érzékkel építi be a dallamokat a sebes tempójú black metalba, míg a kompromisszumok félresöprése az e csapatban a Comes Listhius művésznevet használó frontemberhez köthető. Az egész zenekar jól játszott, Listhius hangja, ami lemezen nagyon vad, élőben is szaggatott. A Lidérc a virulens hazai black metal-színtér felüdítő színfoltja.

Ha színfoltokról esett szó, a most következő csapat esetében legfeljebb az ólomszürke és a vér vöröse jöhet szóba, ugyanis az új-zélandi galeri a metalt, a zenélést egyetlen támadó ékbe sűrítve képzelte el annak idején, s műveli azóta is ezen harci ars poetica jegyében. Már a beállás alatt, a zenészek kinézete alapján lehetett sejteni, hogy nem lesz könnyű menet, ami ránk vár. A tagok fele félmeztelenül állt a színpadon, a másik két vadorzó pedig csuklyába bújtatva végezte a zene módszeres meggyilkolását.

Ha a metal annak legpusztítóbb mivoltában kerül elő, a Diocletian neve az elsők között merül fel, s ez a koncert nem cáfolt rá e kijelentésre. A zenészek komor megjelenése, E. M. dobos és MH gitáros gladiátorszerű külseje, az egész összkép rendkívül baljós színezetű volt. Az jutott eszembe, hogy egy-két ezer évvel ezelőtt ilyen alakok rohanták le a falvakat. Bár az emberben a fenevad a mai napig benne van. Csak egyesekben ilyen zene formájában kerül előtérbe. Szerencsénk volt, mert a hangzás nem pártolt el tőlünk és a zenekartól, a kíméletlen pergőtűz közepette is lehetett hallani a gitárosok fűrészelését, az ujjak szánkázását a húrokon, és a jókora termettel bíró ex-rendőr frontember, Rigel Walshe basszusgitárját, agresszív hangjait.

E. M. dobosra nem kis feladat hárult e pusztító opuszok elkalapálása ürügyén, már csak azért sem, mert erővel üt, nem volt trükközés a dobokkal. A gyors részek alatt aligha múlható felül brutalitásban ez a kegyetlen gárda, de a lassabb témáknál észlelhetők voltak az old-school gyökerek. Egy-egy mérsékeltebb tempójú részletnél az ős-primitív Sodom jutott eszembe, hogy a pergőtűz ismét elsöpörjön mindent. Számcímeket értelemszerűen nem tudok említeni, de valószínűleg az új lemezről is eldörögtek néhány kellemes darabot.

War metal volt ez a javából, a black és a death metal együttesének csúcsra járatása, ultra-erőszakos tálalásban, eleget téve a Diocletian hírhedtségének.

–M. P.

KERESÉS
MEGJELENT A NOVEMBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Sentences
  2. SEPTARIA
    A*
  3. SÓLSTAFIR
    Hin helga kvöl
  4. ANTHRAX
    Sound Of White Noise
  5. LAND OF CHARON
    A láz
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw