Skip to content

AXEL RUDI PELL: Risen Symbol

Kiadó: Steamhammer / Írta: Schmidt Péter / Értékelés: 7

Két év elteltével menetrendszerűen érkezett meg Axel Rudi és csapata friss albuma, amivel – szintén menetrendszerűen – ismét az a fő bajom, ami már az előző pár lemezénél is volt: a produkció. Amióta a szőke gitáros búcsút intett régi stúdiós partnerének, a számtalanszor bizonyított Charlie Bauerfeindnek, azóta az ARP-lemezek megszólalása sajnos egyre távolabb kerül az ideálistól. A trend sajnos most sem fordult meg: a dob például kifejezetten csúnyán puffog, a cinek sisteregnek, és valahogy az egésznek van egyfajta befejezetlenség-érzete. Mármint produkciós szempontból értve, merthogy a dalokkal és a zenészi teljesítményekkel amúgy nincs gond, a maga kiszámíthatóan ismerős módján végső soron nem rossz anyag ez sem.

Meglepetést ne várj tőle, Axel már régóta egy jól körülírható világban mozog, és nem csak a zenei és dallamvilágot illetően, de a lemezek felépítését meg a borítók képi világát tekintve is. Ezzel önmagában különben nincs problémám, tengernyi formáció üzemel így folyamatosan korrekt teljesítményt nyújtva, lehet ez egy működőképes recept. De ettől még a hangzásra, a produkcióra illenék komolyabban odafigyelni.

Ennyit a panasznapról, lássuk a dalok derékhadát. A szokásosnak mondhatóan sejtelmes intrót követő Forever Strong egy tempósabb, gyorsabb darab, míg az ezt követő Guardian Angel kimértebb húrokat penget, de azért harap ez is, a refrénje pedig kimondottan fogós. Elsőre furán hatott a Led Zep-átirat Immigrant Song, ami szinte mechanikus jellegű riffelést kapott, Johnny pedig kissé Ripper stílusában énekel benne. A kezdeti idegenkedés után végül megkedveltem ezt a tételt, különös tekintettel az elszállós-hangulatos középrészére. 10 perc 10 másodpercével az Ankhaia a szokásos monumentális eposz a lemezen, keleties dallamokkal meg némi Tony Martin-érás Black Sabbath-hangulattal nyakon öntve. Tetszetős. Valahol a záró Taken By Storm is efféle vizeken evez, igaz, kissé már rövidebbre szabva. A Crying In Pain ballada ellenben igen sablonos és túlhúzott, a zakatolós-riffes Right On Track már sokkal jobb.

Alapvetően tehát a produkciós oldalt kéne rendbe szedni, azt viszont most már tényleg minél előbb. A dalokkal komoly probléma továbbra sincs, pusztán a zene alapján a nyolcas is kijárna, a sufnituningos hangzás miatt viszont kénytelen vagyok egy ponttal rövidebbre szabni a végét. A koncert azért jó lesz.

KERESÉS
MEGJELENT AZ OKTÓBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINK
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. SETYØURSAILS
    Bad Blood
  2. AMORPHIS
    Tales from the Thousand Lakes - Live at Tavastia
  3. FALLING IN REVERSE
    Popular Monster
  4. OCTOPLOID
    Beyond the Aeons
  5. DARK TRANQUILLITY
    Endtime Signals
posta jános
szerkesztő
  1. FIXATION
    Speak In Tounges EP
  2. 10 YEARS
    Inner Darkness EP
  3. KOZORIA
    The Source
  4. ZEAL & ARDOR
    Devil Is Fine
  5. KING DIAMOND
    The Graveyard
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw