Skip to content

ANVIL: One And Only

Kiadó: AFM Records / Írta: Schmidt Péter / Értékelés: 7

A veterán torontói heavy/speed/proto-thrash pionír Anvil előző albumát, a 2022-es Impact Is Imminentet megjelenése után egy alaposan feldicsérő kritikával és kilenc ponttal jutalmaztam. Akkori véleményemet, miszerint a kétezres évek legjobb Anvil-lemeze a nevezett anyag, most is fenntartom, így aztán érthető, ha felfokozott várakozással tekintettem az idei folytatás elébe.

Ehhez képest a One And Onlyt nyitó címadó meglehetősen semmitmondó középtempóval és különösebben izgalmas történések nélkül indítja útjára az elkövetkező háromnegyed órát. Na sebaj, majd a második nóta! – gondoltam. És nem, az sem indul be úgy igazán. Nem rossz persze a Feed Your Fantasy, az Anvil a gyengébb pillanataiban sem ment soha léc alá, de igazi izgalmat nem hoz ez a dal sem. A hármas Fight For Your Rights az első olyan darab, ami végre igazán megpörren és megdörren, ez tényleg egy fasza tempós-izmos tétel. A négyes Heartbroken aztán megint a fékre tapos, és nagyjából ekkorra le is esik a tantusz, hogy itt bizony egy visszafogottabb, fékezett habzású nótacsokorral van dolgunk.

Általánosságban véve spórolósabb, alapjáratosabb most a megközelítés, ami valószínűleg tudatos döntés eredménye, csak nálam ez itt és így kevéssé működik. A banda egyik védjegyét jelentő dobmunkáért felelős Robb Reiner sem szakítja meg magát – nekem igencsak hiányzik az a pörgetésekkel teli, mániákus-eszelős attitűd, ami mondjuk a Speed Of Sound vagy az imént citált Impact sajátja volt. Két-három tempósabb, odapörkölősebb dal azért még akad (pl. Dead Man Shoes, Run Away), ilyenekből kéne még egyszer ennyi, és akkor jóval elégedettebb lennék.

Így is el lehet persze lenni a lemezzel – ez mégiscsak az Anvil! -, pláne hogy Lips bájosan bumfordi fahangja és szellemes szövegei most is eltéveszthetetlen fűszerként ízesítik a nótákat. Mindazonáltal legközelebb mindenképpen egy odacsapósabb, energikusabb anyagot várok tőlük, ebből nem engedek. (Nem mintha ez érdekelné őket, hehe.)

Két évvel ezelőtt frissessége, ötletessége okán a Motörhead 1916-jához hasonlítottam az Impactet – nos, ahogy azt egy színtelenebb-szagtalanabb anyag követte a March Ör Die képében, úgy most is valami efféle történt. Bízom benne, hogy a sorminta párhuzamosan halad majd tovább, és az Anvil a maga Bastards albumát szállítja le legközelebb. Maradjunk most ennyiben, és egy érdemeik elismerése melletti, jóindulatú hét pontban.

KERESÉS
MEGJELENT AZ OKTÓBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINK
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
posta jános
szerkesztő
  1. VOLA
    Friend Of A Phantom
  2. IOTUNN
    Kinship
  3. CRIPPLED BLACK PHOENIX
    The Wolf Changes Its Fur But Not Its Nature
  4. THY CATAFALQUE
    XII: A gyönyörű álmok ezután jönnek
  5. IRON MAIDEN
    Killers
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw