Fülzúgást sokan tapasztalhattunk már életünk során. Ez az állapot egy olyan hanghatást jelöl, ami külső forrás nélkül hallható a fülben vagy a fejben. Fennállhat állandó jelleggel vagy időszakosan. A hang erőssége is eltérő mértékű lehet.
Nem tűnik túlságosan komoly problémának, azonban a mentális egészségünkre bizony nagyon rossz hatással lehet.
A fülzúgás oka
Nagyon sok tényező kiválthatja a fülzúgást. Ilyen lehet az öregedés, a hangos zaj vagy egy fülbetegség. De ugyanígy okozhatja a stressz vagy magas vérnyomás is, esetleg lehet egyes gyógyszerek mellékhatása, netán egyéb egészségügyi problémák szövődménye.
A Halom Medical Egészségközpont szakrendelésén segíthetnek felállítani a diagnózist, mivel csak pontos vizsgálatok elvégzése után jelenthető ki határozottan, hogy milyen kezelést igényelnek az egyes esetek.
A fülzúgás pszichológiai hatásai
A fülzúgás hosszú távon komoly mentális egészségkárosító hatással rendelkezik. Ismerős számunkra az a kép, amikor egy thrillerben a főhőst olyan hatásnak teszik ki, ami folyamatos stresszként van jelen az életében, és ettől megőrül. Bár a fülzúgás esetén nem kell egyből az őrületre gondolni, mégis kellően súlyos következményei lehetnek ahhoz, hogy fontossá váljon foglalkozni vele.
Egyénenként változó, hogy milyen formában és milyen mértékben hat a betegre a fülzúgás. A hanghatás, ami folyamatosan jelen van, stresszt, depressziót és szorongást is okozhat. Az állandó zaj pedig a pihenésre is rossz hatással van, ami tovább súlyosbíthatja a helyzetet.
Szorongás, stressz, alvászavarok és depresszió
A fülzúgás által okozott egyik leggyakoribb mentális probléma a fokozott stressz és szorongás. A folytonos sípolás és csengés miatt a páciens képtelen “kikapcsolni”, és belekeveredik egy ördögi körbe: a hanghatások miatt állandósul a stressz és a szorongás, ami viszont fokozza a stressz további súlyosbodását.
Ez a kellemetlen állapot gyakran vezet álmatlanság és alvászavarok kialakulásához. Mivel az éjszaka csendjében még zavaróbb lehet a fülzúgás, a beteg nehezen tud elaludni, és a nyugodt, pihentető alvás is lehetetlenné válik. Az alváshiány következményei pedig már hosszú idő óta ismertek: súlyosbíthatja a szorongást és a depressziót, rontja az életminőséget és az általános közérzetet.
A folyamatos zúgás miatt kialakuló elszigeteltség érzése pedig depresszió kialakulásához vezethet. Ennek a további tünetei pedig tovább súlyosbítják a negatív hatásokat.
A fülzúgás és következményeinek kezelése
Magát a fülzúgást jelenlegi ismereteink szerint nem tudjuk gyógyítani, azonban a tüneteket képesek vagyunk enyhíteni. A hang- vagy pszichológiai terápiával, esetleg gyógyszeres kezeléssel lehet a káros hatásokat semlegesíteni. A beteg a stressz hatékony kezelésével, alvási rutin kialakításával és az egészséges életmódra való áttéréssel tovább javíthatja az életminőségét.
A megfelelő kezelési módszerekkel és a mentális egészségünk megőrzéséért tett lépésekkel semlegesíthetjük a fülzúgás káros következményeit.