Skip to content

4ARM: Pathway To Oblivion

Thrashben Ausztrália soha nem számított nagyhatalomnak, a hőskorban talán csak a Mortal Sin említése mozdíthatott meg valamit a stílust behatóbban ismerőkben, manapság pedig a Meshiaak mellett a hülye nevű 4Arm az, akiket gyakrabban emlegetnek. (Korai éveikben a két formáció közt a tagság tekintetében is volt átfedés.) A 2004-ben alakult 4Arm jelenleg az ötödik albumánál tart, és amióta a Pathway kijött, egész gyakran érzek késztetést a végigpörgetésére.

A banda életében talán a legnagyobb változást a 2014-es év hozta, amikor az addigi énekes/gitáros Danny Tomb helyére az amerikai Markus Johansson került, aki amúgy a Themben is érdekelt. A már vele készült két utóbbi lemezt nem csak zenészként, de producerként is jegyzi, és az itteni megszólalás alapján emberünk ebbéli minőségében is jól megállja a helyét. A hangzás engem az egykori Waldemar Sorychta-féle anyagokéra emlékeztet, különös tekintettel a Grip Inc. albumaira, ott zengtek ilyen telten a dobok és dögösen a gitárok. Ebben a dobos Michael Vafiotisnak is lehet szerepe, aki túl azon, hogy baromi feelingesen és húzósan játszik, társproducerként is serénykedett a sound kikalapálásában.

És hogy milyen zenét rejt a 4Arm aktuális nekifutása? Mindenképpen thrashnek mondanám, amit itt hallhatunk, azonban a banda semmiképpen sem az ausztrál Slayer vagy Kreator akar lenni, ahhoz túlontúl markáns saját stílusjegyekkel rendelkeznek. Fontos megemlíteni, hogy a tagság kerek dalokban, kifejezetten melodikus szólókban és relatíve dallamos énektémákban gondolkodik.

Zenei megközelítés tekintetében a durvábban reszelő kollégákkal szemben inkább olyanokkal mutat rokon vonásokat a dolog, mint mondjuk az újabb kori Artillery, netán a Heathen. És igen, a korábban említett Grip Inc. neve is beugrik itt-ott, nem csak a hangzásnak és a parádés dobjátéknak, de a hangulatvilágnak is köszönhetően. Énekteljesítmény tekintetében Markus le sem tagadhatná a már érettebb James Hetfield hatását, sőt néhány hajlításából én még John Busht is kihallani vélem itt-ott. A Stigmata és az Activator nyitó kettőse, a terjengősebb-cirkalmasabb címadó és a záró, kicsit testamentes Gutterfeeder mind jól sikerült, kerek nóták, egyedül a Born To A Dying World túltolt refrénjét nyestem volna meg.

Jó zenekar, jó lemez, ehhez illő pontszám.

KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Don't Bother (dal)
  2. PAPA ROACH
    The Ending (dal)
  3. SEVEN HOURS AFTER VIOLET
    Float (dal)
  4. POPPY
    Have You Had Enough (dal)
  5. AKELA
    Fáklyával a Pokolban (dal)
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw