A holland Vuur & Zijde 2020-ban egy figyelemre méltó split-kiadványon mutatkozott be, a másik csapat az atmoszferikus black metalt játszó német Impavida volt. A zene alapját nagyon nyers hangzású black metal képezte, erre érkeztek szinte éteri könnyedségű női énekdallamok, s az eredmény egyszerre volt érdekfeszítő és élvezetes. Az elmúlt években több ízben is előkerült az anyag, mígnem ez év júliusában megjelent a Vuur & Zijde debütalbuma.
Egy ilyen jellegű csapatnál nem lepnek meg a változások, hiszen a kísérletező kedv szinte a „levegőben van”. A hollandok esetében ez nem laboratóriumi kotyvasztást jelent, hanem azt, hogy a zenéléshez nyílt alkotó kedvvel állnak, nem egy megadott, létező zsánerbe akarnak beletelepedni. A Boezem album ezt elég ékesszólóan bizonyítja.
A Vuur & Zijde nagy vonalakban azt a világot gyarapítja a háromnegyed órás albummal, amelyen belül az utó-rock, az atmoszferikus rock/metal, a black metal reziduumai, a dreampop, sőt, talán a trip rock egyes elemei is megtalálhatók; szüntelenül kavarognak, s végül nem idegen testként bámulják egymást, s opponálnak, hanem egységes egészként kerülnek a hallgató elé, aki, amennyiben ráhangolódott a zenére, magában képes realizálni ezt az egységességet. Ugyanis tudjuk, hogy amennyiben a jól sikerült 21. századi „fúziós” lemezeken konstatáljuk is az összetevőket, a végeredmény egy adott egész, s immáron ezt szemléljük, nem a szerves egységben lévő alkotóelemeket babráljuk. Mint ahogyan egy finom ételben is érzékelhetjük az adalékok jelenlétét, az igazi értéket/élvezetet az ízek összhatása adja, ami mindig több az alkotóelemek összegénél. A Vuur & Zijde első nagylemeze rendelkezik ezzel az erénnyel.
A zene törzsét most is nagyban képezi a (post)-black metal, ahol megvan egy jóleső zajosság, azonban az említett split necro-tüskéssége a múlté; a Boezem produkciója jóval tisztább, áttetszőbb, mondhatni a csapat ily módon közelebb került a konvencionális rock/metal-hangzásokhoz. Az organikusság, természetesség ugyanakkor nem veszett el. A zene kiemelten fontos eleme F. énekesnő hangja, dallamai, amelyek túlmutatnak a szűkebben veendő metal stilisztikai jegyein, s a fentebb elsorolt zenei világokhoz is van közük. Andalító álomszerűség és elementáris erő van bennük jelen együttesen, ami a zene pulzálásával karöltve sajátos élményt tud nyújtani a borongós hangulatok szerelmeseinek.
A Vuur & Zijde tagjai tapasztalt zenészek, számos egyéb csapatban megmutatták tehetségüket, s ez nyilvánvalóan a Boezem anyagán is nyomot hagyott. Mindenesetre az album az idei év egyik vitathatatlan különlegessége.