Skip to content

VON HERTZEN BROTHERS: In Murmuration

Kiadó: DoingBeingMusic / Írta: Uzseka Norbert / Értékelés:  9

A Von Hertzen Brothers egy 2000-ben alakult finn hard/progresszív rock csapat, melynek gerincét a három von Hertzen fivér alkotja. Hogy tényleg ez-e a családnevük, arra nem vennék mérget, de a nomen est omen mondás náluk csontra igaz: tényleg szívből zenélnek. Magam ezt először 2011-ben tapasztaltam meg, akkor a Pain Of Salvation előzenekaraként jártak Budapesten, majd néhány hónappal később már jobban vártam őket, mint az épp ’70-es évekbeli prog rockba váltott Opethet.

Ezt azért tartom fontosnak elmondani, mert VHB-ék azon zenekarok közé tartoznak, akiknek annyira megvan a saját hangjuk, arcuk, hogy valószínűleg mindig azt a lemezüket fogod legjobban szeretni, amivel megismerted őket. Esetemben ez a Stars Aligned volt, az In Murmuration azóta az ötödik albumuk (amúgy a kilencedik), és mind tetszett, de egyik se talált be úgy, mint az. Sőt, ezzel az újjal már úgy voltam, hogy oké, tök jó, de elég lesz ennek 8 pont is. Ez attól változott meg, hogy nekiültem alaposan, csak erre figyelve, átrágni magam rajta. Ettől, és attól is, hogy ráeszméltem: egy dolog, hogy tipikus VHB-anyag ez, kb. mindent hallottunk már korábban, ami itt van, de attól még senki más nem játszik ilyen zenét.

Pedig a VHB, ha kiszálazod, szinte semmi egyénit nem tud felmutatni. Mások írták meg korábban azokat a zenei trükköket, amiket alkalmaznak. Nyilván minél később kezd valaki zenélni, annál nehezebb valami újat mutatni, hát még olyat, ami zenének is hat. Viszont a von Hertzen tesók (Mikko énekes-gitáros, Kie gitáros és Jonne basszer-szintis) olyan speciális, egyedi kevercset csinálnak a hatásaikból, hogy ilyen tényleg nincs még egy. Ennek legalapvetőbb eleme a vokálok masszív használata. Hármuk és aktuális társaik olyan vokálorgiát tesznek a legtöbb dalba, hogy még az angyalok is megtapsolják. Teszik mindezt jobbára a giccsen és túlzásbavitelen innen, bár néha átlépik a határt – de, b…a meg, még akkor is jók. Alap, hogy tanultak a Queentől, de ezen a lemezen bőven van ’80-as évekbeli gigadallamos pop ill. aréna rock, s a legtöbb talán az Ascension Dayben. Ez a dal úgy indul, hogy a U2 örülne, ha ma is tudna ilyet írni, de van része, ami Van Halen-slágernek is beillene, olyan feelgood dallamos rock, ám a végére csaknem gospelbe vált. Amúgy az albumon szerepel a Budapest Art Orchestra, és esélyes, hogy itt is.

És azért örülök annyira ennek a dalnak, meg az egész lemeznek, mert az előző anyag (Red Alert in the Blue Forest), ami az egyik legerősebb a covid idején írt albumok közül széles e világon, szinte teljesen mentes volt a VHB-re amúgy annyira jellemző derűtől, vidámságtól. Csodálatos, lenyűgöző alkotás, de Mikkóék egyik legnagyobb erénye az, hogy fel tudják deríteni a hallgató hangulatát. Ez itt szerencsére visszatért.

A lemezt nyitó The Relapse is ezt jelzi, de ott valami mást is újra előkaptak: a rock & rollt. Érdemes megnézni a klipjét, szélesterpeszben riffelős, magával ragadó cucc, de itt is megvannak a csoda vokálok, sőt, szaxofon szóló is akad. Az év legszórakoztatóbb dala versenyben igen jól áll ez a nóta.

A Beneath the Silver Stars a csapat filmzenés oldalát domborítja ki, de csipetnyi country, némi kis rádió rock is került bele, míg a szóló Pink Floydnak is beillene. A Tightrope Walker ősrockosan indul, ha ugyan nem rockabilly-sen, és a VHB kalandozós-játékos-mesélős dalai sorát gyarapítja. A két perc sincs Separationben a zongora mintha Chopintől merítene, az azt követő Snowstorm akkora dobolással nyit, hogy John Bonham (Led Zeppelin) jut róla eszembe, majd ez is számtalan ösvényt bejáró, kanyargós dallá terebélyesedik, s hangulata pont a címét (hóvihar) idézi. De még ennyi zenei gazdagság után is hagytak valami pluszt a végére, a szomorú vonósokkal, de vidámabb szintivel nyitó Wait for Me-t, amiben nem is tudom, nosztalgia vagy gyász van-e inkább, és amire kifut, simán lehetne giccses, de mivel itt teljesen egyértelműen szívből jön ez a zene, hát nem lesz az. Csak nagyon jó zene. (És igen, a többi dal is remek.)

KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. MARILYN MANSON
    One Assassination Under God
  2. THE OLD DEAD TREE
    Second Thoughts
  3. KATI RÁN
    Sála
  4. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  5. OBITUARYY
    Slowly We Rot
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw