Pirates címmel ez év májusában jelentette meg legújabb albumát a szimfonikus metal színtér egyik dinamikusan fejlődő zenekara, a Visions Of Atlantis. Az új lemez nemcsak zenei szempontból hozott változást a csapat számára, de koncepcióját tekintve is új irányba mozdult, ezúttal kalózok történeteit énekli meg az osztrák, olasz és francia nemzetiségű tagokból álló csapat. Ezért senkit sem érhetett váratlanul, hogy a nyári budapesti Piratefest egyik közreműködő zenekara a Visions Of Atlantis lett. Clémentine Delauney énekesnővel az új album kapcsán beszélgettünk.
A május 13-án megjelent Pirates album dalai már egészen más Visions Of Atlantist mutatnak, mint amit megszoktunk. Az eggyel korábbi nagylemezhez, a 2019-es Wanderershez képest keményebb, durvább, sötétebb lett a zenétek. Mi okozta ezt a váltást?
„Saját döntésünk volt, hogy változtatunk a zenénk stílusán, s abba az irányba mozdulunk el, amit a legjobban szeretünk. Vissza akartunk térni az igazi metalhangzáshoz, amitől az utóbbi időben egy kicsit elfordult a Visions Of Atlantis. Ugyan a Wanderers albumunkat is imádjuk, de amit azon a lemezen hallasz, az nem pontosan az a fajta zene, amit a magunkénak vallunk. Túlságosan könnyed, s ezt csak utólag, már az album megjelenése után ismertük fel. Azzal, hogy az új férfi énekesünk, Michele Guaitoli csatlakozott hozzánk, ismét durvább hangzásúvá vált a zenénk. Ez leginkább annak köszönhető, hogy Michele dalszerzőként is közreműködött a Pirates album készítésében. Mivel ő a durvább hangzású metalt szereti, értelemszerűen szerzőként is ezen a vonalon mozog. Amikor az első ötleteit megmutatta, rögtön éreztük, hogy ez lesz a helyes irány a Visions Of Atlantis számára. Az ötletgazda tehát ő volt, de arról, hogy a zenénk keményebb hangzású, durvább és sötétebb legyen, már közösen döntöttünk.”
A metalzene és a kalóztörténetek kapcsán elsőre mindenkinek a Running Wild neve ugrik be, de itt az Alestorm is. Van még szabad kapacitás ebben a témában?
„Hogyne lenne. A Running Wild szerepe természetesen nem vitatható el, bár az is igaz, hogy én szinte egyáltalán nem hallgatom őket. Az Alestormnál más a helyzet, ha nem figyelsz oda a szövegeikre vagy nem nézed az albumborítóikat, akkor nem sok kapcsolatot találsz köztük és a kalóztörténetek között. Ahogy például kiállnak a színpadra, abban nincs semmi kalózos vonás, mint ahogy a zenéjük is sokkal inkább szórakoztató vagy vicces, mintsem mitikus. Mi sokkal jobban magunkhoz öleltük ezt a témát, jobban azonosultunk a kalózimiddzsel. Egy komplett fantáziauniverzumot alkottunk meg, ami a Karib-tenger kalózaihoz áll közel. Az Alestorm világa ettől nagyon messze van, de azt gondolom, a kalóz téma van olyan tágas, hogy ők is, mi is, a Running Wild is, vagy bármelyik másik további zenekar megtalálja benne a saját közös pontját.”
(A teljes interjút – valamint egy beszámolót a budapesti koncertről – a Hammerworld magazin 2022. szeptember-októberi számában olvashatod.)
THE DEAD DAISIES ★ BLIND GUARDIAN ★ BLOODBATH ★ DEATH ANGEL ★ MEGADETH ★ NERVOSA ★ Bakó Csaba ★ Beerzebub ★ Besnyő László ★ Brymir ★ Félperc ★ Gaerea ★ Meteora ★ Moments Of Madness ★ Molnár Róbert Band ★ Shandmaul ★ Shiraz Lane ★ Valborg ★ Venus Principle ★ Visions Of Atlantis ★ Wolfheart
Élő Fém: Alestorm ★ Five Finger Death Punch ★ Judas Priest ★ Kiss ★ Lamb Of God/Kreator ★ Mercyful Fate ★ Saxon ★ Testament/Sepultura/Exodus ★ Wardruna/Kalandra
További rovatok: Zenészfüllel (Kreator) ★ Hatásokk ★ Hangpróba/Sokkoló Korongok/Sokkoló Extra ★ Hangerőmű (Ibanez LB1) ★ Kulcsdalok (Tribe After Tribe) ★ Gasztrometal ★ Médiaradar ★ Saját szavaikkal (Nygmalion, Zorall)
Ajándék CD: METEORA – …Of Shades And Colours
Gyűjtői kiadás: https://www.hammerband.hu/hammerworld