Skip to content

VINODIUM: ¿En que mundo vivimos?

Kiadó: Art Gates Records / Írta: Kánya Ferenc / 9

Soha az életben nem hallottam még erről a spanyol csapatról. A harmadik albumukat adják ki december végén az egyik legnagyobb spanyol rock/metal kiadónál, amellyel például a magyar Monastery is dolgozik egy ideje. A Vinodium az egyik legszebb és legfontosabb spanyol borvidéken hirdeti az igét, lehet a nevük is a borral kapcsolatos. Hogy a dalszövegek mivel kapcsolatosak, arról viszont lövésem sincs, mivel anyanyelvükön alkotnak. A lemez címének megértéséhez vettem egy kis fáradtságot, csak van ott két kérdőjel, ami kíváncsivá teszi az embert. A felvetés egyébként teljesen jogos, szerintem vagyunk jópáran, akik nem értjük milyen világban élünk. Volt ilyen a ’80-as években is, akkor sem értették sokan, viszont a cím akkoriban talán nem számított volna ilyen ingerküszöb alattinak, mint most.

A stílus, amelyben önkifejezi magát a banda, a Sodom és a Destruction muzsikáját idézi szintén a ’80-as évekből, némi latin vehemenciával előadva, szóval intenzív thrash metal, amit leginkább Dél-Amerikában nyomnak ebben a modorban. Bár messze nem szól jól az anyag, a szerteszét torzított gitárok között azért hallatszik, hogy változatos módon alkották meg ezt a rifforientált zenét és a szólómunkára is igyekeztek nagy hangsúlyt fektetni – itt sajnos a szörnyű-közeli hangzás miatt nem mindig jön át, hogy mi volt a cél, nagy odafigyeléssel azonban meg lehet állapítani, hogy van igény a klasszikus heavy metalra visszavezethető melodikus megoldásokra is. Jók a gitárosok, de a háromlábú széken sem sz*rral gurigázik a fiatalember.

Minél többet hallgatom, annál több szépsége sejlik fel a Vinodium muzsikájának, egyre kevésbé veszem észre, hogy spanyol a dal, és egyre világosabb, hogy ami tulajdonképp zavar az egészben, az nem feltétlenül a rettenetes hangzás, hanem a frontember monoton, farkasemberszerű üvöltése. Szokható, de a fül nehezebben alkalmazkodik ehhez, mint a csapnivaló soundhoz. Lehet, hogy ezzel a kilencessel felpontoztam a teljes produkciót, de az anyagnak magát a muzsikát illető része azt gondolom megérdemli ezt a pontot. Az En que mundo alapján nem tartom valószínűnek, hogy meghallgatom a portfólió eddig saját kiadásban megjelent többi darabját, viszont kíváncsi vagyok, hogy mit fognak csinálni az elkövetkezendő években. Egy jó stúdióra mindenképp érdemes lesz befektetni azt hiszem…

(Az albumot a 2024. decemberi digitális különszám Hangpróbáján pontoztuk és véleményeztük.)

„A zseniális Angelus Apatrida mellett is van thrash Spanyolhonban. A Vinodium nem is nyomja rosszul. Van benne power. A plusz speckó ízt pedig a spanyol rizsa adja.”
– Cselőtei László 8

„A mesterséges intelligenciával való zeneírós bohóckodásaim során ’testközelből’ is megtapasztaltam, hogy a spanyol nyelv és a thrash metal stílus nagyon működőképes tud lenni együtt. Így engem nem lep meg a Vinodium új albumának ereje, még ha az extra brutalizálásokat, begyorsulásokat nem is feltétlenül érzem rajta szükségesnek.”
– Zubor Olly 8

„A zene egész jóféle thrash, de erősebb, karakteresebb, esetleg angol nyelvű énekkel tudna igazán nagyot ütni.”
– Gáti Viktor 7

„La música es divertida, pero el canto no es muy bien. (A zene szórakoztató, de az ének nem annyira jó.)”
– Kiss Gábor 7

„Nem különösebben izgalmas cucc, de határozottan hallgattatja magát. A nyelvi egzotikum miatt azonban tudtam szeretni!”
– Szénégető Richárd 7

„Vannak rosszabb thrash albumok manapság, de pusztán attól, hogy spanyolul énekelnek, nem lesz érdekesebb.”
– Uzseka Norbert 7

„Értem én a thrash fiatalokra gyakorolt hatását, azonban egy régóta tökéletesen kimerült irányzatban a nehéznél is nehezebb érdemleges dolgokat felmutatni. A Vinodiumnak is csak nagyon-nagyon ritkán sikerült. Emellett a fahangú tehénbőgés sem segít a jó benyomás felkeltésében.”
– Milán Péter 6

„Lendületes, magával sodró thrash-orgia, ami nagyon erős deja vu érzéseket vált ki a hallgatóból. Bár tiszteletreméltó, ahogy a fiatalabb zenekarok a műfaj paneljeinek felhasználásával permanens módon biztosítják az utánpótlást, de ez önmagában még nem ok a lelkesedésre. Ja, hogy ők spanyolul nyomják? Számít ez valamit?”
– Gyuricza Ferenc 5

„Nem túl meggyőző thrash spanyol nyelven, borzasztóan egysíkú, bömbölős énekkel. A kötelező minimumot azért felmondják a hispánok, de nálam ez kevés a dicsőséghez. Hogy hazabeszéljek, mind a Remorse, mind az Arcahic zsebre rakja őket.”
– Schmidt Péter 5

KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Don't Bother (dal)
  2. PAPA ROACH
    The Ending (dal)
  3. SEVEN HOURS AFTER VIOLET
    Float (dal)
  4. POPPY
    Have You Had Enough (dal)
  5. AKELA
    Fáklyával a Pokolban (dal)
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw