A jobbára debreceni VAN zenekar tagjai közül ketten is érdekeltek a középkori/népzenés Bordó Sárkányban, ám legalább annyi a különbség a két formáció között, amennyi a közös. Merthogy a fúvós hangszerekért felelős Dickmann Roland és a ciszteren ill. basszusgitáron muzsikáló Kiss Ernő itt is hoz középkori és folkos témákat, ám ezek sokkal inkább a többivel egyenrangú elemei a VAN zenéjének, míg amott az alapot jelentik.
A VAN-ban ugyanilyen fontos a rockzene, méghozzá annak főleg progresszív ill. pszichedelikus fajtája. A virtuóz zenészi játék mégsem érződik túlságosan komolynak és akadémikusnak, a két zenei világ olyan tökéletesen forr össze (a többi, színesítő elemmel együtt), hogy pont ugyanaz a könnyedség uralja ezt a muzsikát is, ami a Bordó Sárkányra is jellemző. Hiába tudom, érzékelem, hogy nagyon komoly, amit a csapat összezenél, az EP 24 perce elsősorban szórakoztat. Nem feltétlenül vidám értelemben, hiszen pl. a Kis kece lányom egyedi feldolgozása ebben a formában sem lett bulinóta. De az is olyan, hogy „eteti magát”. Egyszerűen jó hallgatni ezt a zenét, feldob, felvillanyoz, van tartalma, de főleg van benne derű, élet.
Ebben nyilván Fábry András és Karácsonyi Szabolcs gitárosok, Sándor Balázs dobos és Tóth Emese énekesnő is masszívan szerepet vállal. Emese mondjuk pont nem szerepel a címadóban, mely kb. dudás prog.rock, ám a többi dalban nagyon szépen, erővel, élettel telve énekel. Képes szinte popba hajló dallamokra (Feketén), vagy a legszebb népzenei hagyományokat ápolva-továbbvíve dalolni (Kis kece lányom, Fény és levegő), de végig-végig azt érzem, hogy rendkívül érett, egyszerre tudatos és ösztönös, valóságos hangot ill. énekest hallok, akinek „pusztán” az éneke is hitelessé teszi a dalok minden sorát.
A Fény és levegő nekem a Makám énekesnős, világzenés-folkos oldalát idézi, a záró And I feel like pedig szinte kilógna az EP-ről, ha nem lenne az már amúgy is épp elég színes. Bár nem úgy indul, itt is kerül népzene, a vége pedig szinte ünnepélyes – s ennél jobb lezárást nem is kívánhatnánk ehhez az anyaghoz.