Skip to content

TWELVE DIVERSIONS: Forwards Becomes Backwards

Nem kimondottan metalkompatibilis ez a lemez, de a francia Solstice Promotion évek óta küld az általa promótált kiadványokból, így a Twelve Diversions CD-ből is kaptam egy példányt. Egy francia duóról van szó, amit Thomas Vogel és Mika Kubiszyn hozott létre, hogy – mint a promólap fogalmaz – különböző szinteken megjelenő dualitásokat jelenítsen meg. Ez konkrétan megmutatkozik a tizenegy számot tartalmazó lemezen.

A CD egy hangulatos tétellel indul (I Would Like It With You), egyfajta zenei férfi/nő-párbeszéddel. A zongorás téma, majd az elektronikus rétegek egy finom, érzékeny, mégis kissé hideg világot festenek le, a posztérzések, posztbenyomások világát, ahol viszont nagyon is kézzelfogható és jelenvaló az ember immáron teljes belső bizonytalansága, talajvesztettség-megélése. Lehetséges, hogy a zenekarnak más téma volt a fejében, amikor megírta és felvette a lemezt, de számomra – miként más aktuális zenei produkciók – a jelenkor mély benső identitásválsága világlik ki a zenéből, és ehhez nem is fontos, hogy az alkotók ezzel tisztában legyenek. Vajon miért nem írnak diadalittas, örömmámorban úszó zenét? Egyszerű a válasz: mert nem ezt érzik.

Az album kapcsán olyan előadókat, zenekarokat említ a promószöveg, mint a Depeche Mode, a Nine Inch Nails, Peter Gabriel, vagy a Massive Attack. Ezek zömét csak érintőlegesen ismerem, ám ez nem tényező olyan értelemben, hogy megvannak a kapcsolódásaim a Twelve Diversions zenéjéhez. Még ha nem is minden dalhoz. Amikor a bevezetőben említett dreampopos, ambientszerű, hangokban áramló oldalát mutatja a duó, akkor erősebb a kapocs, azonban a „diszkósabbnak” tűnő, laza ritmusokkal ellátott számoknál látványosan megnő köztünk a távolság.

Az említett dualitás zeneileg azt jelenti, hogy gép és analóg hangszerek működnek együtt: pl. a Draw From Your Soulban alapvetően elektronikus alapokra, rockos, eleven gitárszóló került. De másutt is vannak érdekes kontrasztok. Azok részek kevésbé nyertek meg maguknak, ahol szögletesebb ritmusokkal operál a duó – én sokkal inkább az ambient-hangulatok kedvelője vagyok. Amint nő a poprockosabb él, emelkedik a kommerszre emlékeztető jelleg, ott legfeljebb a távolból figyelek.

Érdekes album, ami vonzó és kevésbé vonzó elemek együttese. Egyszerű digipak-kiadásban jelent meg.

KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Don't Bother (dal)
  2. PAPA ROACH
    The Ending (dal)
  3. SEVEN HOURS AFTER VIOLET
    Float (dal)
  4. POPPY
    Have You Had Enough (dal)
  5. AKELA
    Fáklyával a Pokolban (dal)
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw