Skip to content

THRYMR: Saga Of The North

Kiadó: DARKNESS SHALL RISE / Írta: MILÁN PÉTER / 8

A black metalban mindig is szokásban volt a projektezés, a zenészek már a ’90-es években is sok alkalmi formációt hoztak létre, szólólemezeket adtak ki, hogy kreativitásukat minél változatosabb formákban juttassák kifejezésre. Annak idején Fenriz, Ihsahn, Satyr és sokan mások is éltek a maguk kialakította lehetőségekkel, számos zenész több formációban is játszott párhuzamosan. És ez a tendencia a mai napig tart. Trym Torson személyében újabb zenészt üdvözölhetünk, aki a projektezés területére lépett.

Thrymr vagy Þrymr néven egy olyan műfajban próbálja ki magát, amit eddig még nem hallhattunk az ex-Enslaved/Emperor-dobostól. Hangszerelésileg ugyan kevéssé, ám hangulatilag annál több közös vonás van a black metal és a dark ambient között, Torson ugyanis e hónapban ez utóbbira emlékeztető szólólemezzel jelentkezik Saga Of The North címmel. Az album első dala, a Landsbyen kissé megtévesztő lehet, ugyanis egy lendületesebb, akár valamelyest harsánynak is tekinthető, mi több vidám pillanatokkal is rendelkező szerzemény, ám a lemez nem ebben a mederben folytatódik.

A Trusselen tételtől kezdődően átveszik az uralmat a többnyire halkan morajló, visszafogottan építkező kompozíciók, melyeknek inkább meditatív a jelenléte. Számonként eltér, hogy melyik milyen hangulattal bír, mit sugároz a hallgató felé, ennek következtében vált ki érzéseket a befogadóban, de az anyag egységesnek tekinthető azon vonatkozásban, hogy zajos megoldásokra, nagy kirobbanásokra egyáltalán nem kell számítani. Éppen ellenkezőleg: a Saga Of The North nem észak sokszor egészen vásáriként, színes vurstliként láttatott giccsparádéját mutatja be „köszönhetően” egyes bandáknak, hanem a természet szépségét, az elemi erők mozgása alatti szunnyadását, mintegy a vihar előtti csendet; annak a világnak a nyugodt fensőbbségét, ami tisztában van az erejével, önnön nagyságával, s éppen ezért szükségtelen, hogy ezt folyamatosan bizonygassa, kinyilvánítsa. Elég egy magaslati sziklás kiszögellésről lepillantani a gyönyörű fjordra, hogy minden hang elnémuljon, lélegzet elakadjon. Erről szól a Thrymr albuma, erről beszél egy olyan tétel, mint a záró Håpet, egy zongorás, neoklasszikosokkal is távoli rokonságot sejtető szép szerzemény. Másutt fenyegetőbb hangulatokkal is találkozhatunk, ahol az effektek, zajok kísérteties atmoszférával telítettek.

A Saga Of The North nem a nagy csaták, harcok lemeze, nem a hódítások, a vad ünneplések zenéje – legalábbis a zene egyáltalán nem ezt láttaja –, inkább észak fenségességéről beszél: a határtalanság érzéséről és megéléséről, a véghetetlennek tűnő természet megannyi arcáról, ami északon különösen szép, egyben szélsőséges formákban képes megmutatni magát. Egy olyan zenész, mint Trym Torson, aki mind a bensőjében, mind monumentális zenekaraiban (Emperor, Enslaved) mindezt sokszor kinyilvánította, magában hordozza ezt a világot és világmegélést. Ennek a lenyomata a Thrymr albuma, a mély tapasztalatok külsővé, mások által is befogadhatóvá tétele; művészi, zenei megnyilvánulása.

KERESÉS
MEGJELENT A DECEMBERI
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁM!
DIGITÁLIS KÜLÖNSZÁMOK
dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. POKOLGÉP
    Vissza sose nézz
  2. ROAD
    Az utolsó rapszódia
  3. MARILYN MANSON
    One Assasination Under God
  4. AVATARIUM
    Between You god The Deveil and The Dead
  5. VOIDFALLEN
    The Rituals of Resilience
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. GAEREA
    Coma
  2. THE BROWNING
    Omni
  3. TRIBULATION
    Sub Rosa In Aeternum
  4. IOTUNN
    Kinship
  5. VOLA
    Friend Of A Phantom
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Don't Bother (dal)
  2. PAPA ROACH
    The Ending (dal)
  3. SEVEN HOURS AFTER VIOLET
    Float (dal)
  4. POPPY
    Have You Had Enough (dal)
  5. AKELA
    Fáklyával a Pokolban (dal)
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw