Skip to content

THE NIGHT FLIGHT ORCHESTRA: Give Us The Moon

Kiadó: Napalm Records / Írta: Gáti Viktor / 8

A svéd élvonalbeli metalos arcok által alapított The Night Flight Orchestra 2007-es indulása után meglehetősen hosszú idő után jelentkezett első nagylemezével, hiszen a debütálással egészen 2012-ig vártak. Ezt követően viszont egyre jobban felpezsdült körülöttük az élet, olyannyira, hogy a mind több és hosszabb turnézás közepette előző két lemezük (Aeromantic I és II) mindössze egy év különbséggel jelent meg. A Give Us The Moon pedig már a hetedik album a sorban.

A csapat magját Björn ’Speed’ Strid énekes, Sharlee D’Angelo basszer (Arch Enemy, Spiritual Beggars), Jonas Källsbäck dobos és David Andersson gitáros alkotta, egészen utóbbi zseniális dalszerző 2022-es haláláig. Andresson megüresedett helyét Rasmus Ehrnborn vette át, aki évek óta Speed és David oldalán nyomul(t) a Soilworkben. A felállást 2017 óta két vokalista hölgy erősíti, akiknél szintén 2022-ben történt egy váltás. A jelenlegi tagságot Sebastian Forslund multihangszeres és John Lönnmyr billentyűs teszi teljessé.

A csapat zenéjének alappillérei voltaképpen már a kezdetekkor fel lettek állítva, melyekhez a fő inspirációt a kései ’70-es és a ’80-as évek diszkó- és AOR-zenéi jelentették (ABBA, Bee Gees, Journey, Survivor). Ugyanakkor kijelenthető, hogy fokozatosan egy, a banda által szüntelenül finomított, önálló karakterre helyeződött a hangsúly.

Engem legelőször a kettes Skyline Whispers húzott be, mint semmilyen addig hallott zenéhez nem fogható különlegesség, majd a rajongásom a következő Amber Galacticnál hágott a tetőfokára. Azóta is szívesen hallgatom a szépen bővülő életművet, ám az a varázs, amely a korai időkben megragadott, esetemben már nem a régi.

Ettől függetlenül a tNFO töretlenül építi tovább reputációját, amelynek ez a tizenhárom tétel szintén stabil építőköve. Úgy a zenészek csapatmunkája, mint Speed kitörölhetetlen melódiái, a nóták szintjén megoszló változatos ritmus- és dallamképletek, végig egységesen masszívak a lemezen. Ékes példaként szolgál a rockos húzásban jeleskedő Melbourne, May I?, a pszichedeliával dúsított Like The Beating Of A Heart, a slágerességben a Satellite-hoz és a White Jeanshez mérhető Shooting Velvet, a szinte latinosan lüktető, nagy kedvenc Cosmic Tide vagy a diszkófunkra koncentráló A Paris Point Of View.

Konstans mód üde színfolt a tNFO, a lemezeik külön kategóriát képviselnek a rockzenében. Számomra a pontozás jobb híján aktuális beleélés alapján lehetséges, ezáltal voltaképpen nincs túl nagy jelentősége. Mindenkinek erősen ajánlott korong és zenekar.

(A lemezismertető eredetileg a februári digitális különszámunkban jelent meg.)

KERESÉS
Megjelent a februári
digitális különszám!
febr  |  dec  |  nov  |  okt  |  szept
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
  1. KILLSWITCH ENGAGE
    This Consequence
  2. DREAM THEATER
    Parasomnia
  3. TREMONTI
    The End Will Show Us How
  4. OBSCURA
    A Sonication
  5. THUNDERMOTHER
    Dirty Divine
  6. MARKO HIETALA
    Roses From The Deep
  7. LACUNA COIL
    Sleepless Empire
  8. PHOENIX RT
    Amit itt hagyunk
  9. DAWN OF SOLACE
    Affliction Vortex
  10. JINJER
    Duél
  11. SAOR
    Amidst the Ruins
  12. MANTAR
    Post Apocalyptic Depression
  13. DYNAZTY
    Game Of Faces
  14. MAJESTICA
    Power Train
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw