Skip to content

SOILWORK – A Whisp Of The Atlantic EP (kritika)

SOILWORK
AWhisp Of The Atlantic EP
(NUCLEAR BLAST)





Asvéd Soilwork bő két évtizede járja a saját útját: a már a kezdetekkor karakteres melodikus death metaltól mára egészen egyedi hangvételig jutottak, és minden jel arra utal, hogy még tovább tudják fejleszteni ambíciózus stílusukat. Erre újabb bizonyíték ez a különleges módon megszületett EP.
E rendíthetetlen alkotókészségnek köszönhetően, mely a 2013-as dupla lemezzel új szintet lépett, az utóbbi években a korábbiaknál is jobban megkedveltem Björn „Speed” Strid énekest és zenekarát, olyannyira, hogy magabiztosan top 10 metal banda evör számomra.

Az utóbbi esztendőben dalonként csepegtették a srácok legújabb dalcsokrukat: néhány havonta megjelent 1-1 dal a digitális platformokon. Az első három egy daltrilógia, a Feverish Trinity darabjai, a negyedik egy külön tétel, míg az ötödikről az ötszámos kiadványon hullt le a lepel december elején.

Kis csavar, hogy a korábban be nem mutatott, monumentális, 16 és fél (!) perces címadóval nyit az anyag, ezután az első megjelenés sorrendjében sorakoznak a 4-5 perces tételek. Ez utóbbiak dalszerzés, hangulat, hangzás tekintetében egyenes folytatásai a tavalyi Verkligheten albumnak.

AFeverish feelinges retro szintivel nyit, majd vad döngölésben teljesedik ki. ADesperado a legegyszerűbb, szintén lendületes nóta. ADeath Diviner a dallamok és a refrén részéről is a legsikerültebb a trióból. AThe Nothingness And The Devil egyszerű, de nagyszerű riffel kezd, ritmusában nem hoz meglepetést, Speed végighörgi az első 4 percet, majd meglepő módon, másfél percnyi kellemes effektű, amolyan Pink Floyd-izű gitártéma zárja a dalt – és az anyagot.

Alényeg azonban a címadó. Kétségkívül a Soilwork eddigi legnagyobb szabású szerzeménye, mind a terjedelmet, mind a tartalmat nézve. Afő dalszerző a csapattal 2012 óta zenélő David Anderson gitáros, aki egyébiránt Björn fő „tettestársa” az AOR/hard rock újragondolásában vezető The Night Flight Orchestrában, és a vezérhez hasonlóan igen tág a zenei ízlése. Ahozzám hasonló delikvensek szerencséjére David nem retten meg a progresszív, fúziós megoldásoktól sem, így nem volt rest tiszta zongoratémákat, fúvósokat is beleírni ebbe a lenyűgöző darabba.

Hosszasan lehetne sorolni a nóta érdekes részeit, és bizonyosan még többszöri hallgatás után is fel fog fedni magából újabb dolgokat, ezért csak néhány fontosabb mozzanatot említek. Amár ecsetelt, rendhagyó hangszerelés mellett a „legszembetűnőbb” Speed hangja: tiszta és extrém tónusaiban egyaránt kísérletező, korábban sosem hallott dallamok törnek ki a torkából – nem túlzás azt állítani, hogy a 2000-es években összesen nem mutatott ennyi újat, mint ezen a felvételen.


SOILWORK – A Whisp Of The Atlantic




Zenei izgalmasság szempontjából hirtelen egyetlen szerzemény jut eszembe az idei termésből, amely vetekedhet ezzel a kompozícióval, mégpedig a Voivod The End Of Dormancy-jének jazzes verziója.
Aki esetleg ezek után úgy gondolja, a Soilwork elvesztette a fonalat, ajánlom figyelmébe e tétel 14. percét: ami blastbeat ott hallható az ifjú Bastian Thusgaard dobostól, az alighanem mindenkiben rendet tesz.

ADeath Resonance és az Underworld kiadványokat alkotó extra dalokhoz hasonló színvonalú a négy rövidebb dal, a címadó pedig tényleg magával ragadó, lehengerlő; számomra óriási örömet okoz ez a határfeszegetés és extrém metal viszonylatban progresszív megközelítés. Előbbiek masszív nyolcast, utóbbi vaskos tízest érdemel, így összességében a lehető legizmosabb kilences illeti meg az AWhisp Of The Atlantic EP-t.

Gáti Viktor 9


















KERESÉS
MEGJELENT AZ OKTÓBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINK
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
posta jános
szerkesztő
  1. VOLA
    Friend Of A Phantom
  2. IOTUNN
    Kinship
  3. CRIPPLED BLACK PHOENIX
    The Wolf Changes Its Fur But Not Its Nature
  4. THY CATAFALQUE
    XII: A gyönyörű álmok ezután jönnek
  5. IRON MAIDEN
    Killers
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw