Skip to content

ROYAL HUNT – Egy történet, két album


Dystopia címmel egy kétrészes, hat énekest felvonultató, összefüggő történetet bemutató monstre művet jelentetett meg a dallamos progresszív metal irányzat egyik markáns zenekara, az augusztus 30-án Budapesten fellépő Royal Hunt. A Dystopia azért is érdekes, mert Ray Bradbury nagysikerű Fahrenheit 451 című sci-fi regényén alapul. A Royal Hunt zenei agytrösztjét, a billentyűs hangszereken játszó André Andersent elsőként értelemszerűen erről a kapcsolatról kérdezte Gyuricza Ferenc.

Honnan adódott az ötlet, hogy egy világsikernek örvendő irodalmi művet dolgozzatok át a rockzene nyelvére?
„Mindig is nagyon szerettem Bradbury Fahren­heit 451 című könyvét, hiszen amellett, hogy nagyszerű olvasmánynak tartom, úgy tűnik, jelen korunkkal is egyértelmű kapcsolata van. Ezért néhány éve már felmerült bennem annak a gondolata, hogy feldolgozzam a történetet, majd éveken át ott motoszkált a fejemben a lehetőség, de különféle okok miatt annál nem jutottam előbbre, mint hogy időnként el-eljátszadoztam magamban az ötlettel. Azt hiszem, 2018-ban említhettem először a zenekar tagjainak, hogy álljunk neki ennek a projektnek és mindannyiuknak rögtön meg is tetszett a téma. A Dystopia valóban monumentális zenés darab lett és azért, hogy még teátrálisabbá tegyük, még inkább fokozzuk a drámai hatását, azt is megbeszéltük az elején, hogy számos vendégszereplőt kérünk fel az albumon való közreműködésre. Bradbury történetének teljes kibontásához ugyanis szükségünk volt különböző karakterekre, ezért szerepel ennyi énekes a két Dystopia albumon.”

Mondhatjuk azt, hogy a Dystopia az eddigi legjelentősebb munkája a Royal Huntnak?
„Ezt az idő fogja eldönteni. Azt viszont ki merem jelenteni, hogy ez az eddigi legmonumentálisabb, s egyben a legnagyobb kihívást jelentő munkánk.”

A Royal Hunt nagyon karakteres zenei hangzással és teljesen egyedi stílussal rendelkezik. Fontos számodra, hogy azonnal felismerhető legyen a zenéd?
„Nagyon is. Annak ellenére is, hogy a Royal Hunt zenei világát én nem tudom elhelyezni egyetlen olyan skatulyában sem, amiben az emberek egy része gondolkodik. Ez lehet jó, de lehet rossz is. A zenehallgatók többsége ma nem keresgél az univerzumban, csak azt hallgatja meg, ami elé kerül. A zenei platformok erre építenek, ezért alakítanak ki skatulyákat. Ha meghallgatsz egy dalt, és jelzed, hogy az tetszik neked, akkor az algoritmus legközelebb olyat kínál fel, ami ugyanabba a skatulyába tartozik. A Royal Hunt szerintem alapból nem illik bele egyetlen ilyen skatulyába, a Dystopia pedig főleg nem. Ennek ellenére én is azt gondolom, hogy mind a hangzásunk, mind a zenei világunk igen karakteres. Ez azért van, mert én is erősen hiszem, hogy egy zenekarnak azonnal felismerhetőnek kell lennie.”

A mai mainstream rockzenei közegben van még helye az olyan régivágású zenekaroknak, mint amilyen a Royal Hunt?
„Én egyáltalán nem aggódom. Mi korábban sem tartoztunk a mainstream vonalhoz, mégis tudtunk érvényesülni, és mindig megtaláltuk a saját művészetünket, mint ahogy az erre a zenére fogékony közönség is ránk talált. A popzene, vagy inkább a mainstream kultúra sajátossága már csak ilyen, nagyon gyorsan le akar uralni mindent, s aztán lép is tovább. Ez egy gyorsfogyasztói társadalomhoz illeszkedő gazdasági modell, üzleti szempontból ma a ’McMusic’ világa érvényesül. A minőségi termékek azonban örökérvényűek, s azokat az előadókat, akik valódi hangsávokat teremtenek az életünkhöz, mindig meg fogják találni a minőségi zenére fogékonyabb hallgatók. Az tény, hogy az egyedi stílusunk nem való mindenkinek, de van elég követője ahhoz, hogy tovább tudjuk folytatni az alkotást.

(Az interjú további részét olvasd el 2023. július-augusztusi lapszámunkban!)

-x-

A 100 oldalas magazin 1990 Ft-os áron kapható országosan a hipermarketekben, a benzinkutakon és az újságárusoknál, valamint digitális formában a Dimag és a Laptapír rendszerében.

HAMMERWORLD No.351 / 2023. július-augusztus
Címlapon: SLASH
Interjúk: Angertea ★ Asking Alexandria ★ Atomic ★ Before The Dawn ★ Blind Myself ★ Deep Purple ★ Kovács Antal / Fezen ★ Fifth Angel ★ Gorod ★ Görögh Attila ★ Guns N’ Roses ★ Mournful Congregation ★ Nattehimmel ★ Rammstein ★ Ray Alder ★ Royal Hunt ★ Rubcsics Richárd ★ Saturnus ★ Scar Symmetry ★ Slowmesh ★ Storm The Studio ★ Tenhi ★ Thy Catafalque ★ Vexed ★ While She Sleeps
Rovatok: Élő Fém ★ Gyűjtő vagyok ★ Hangpróba/Sokkoló Korongok/Sokkoló Extra ★ Hatásokk ★ Saját szavaikkal (Kukovecz Gábor és Mirror)
Ajándék: MIRROR – Lépés, lélegzet CD

Kapcsolódó bejegyzések/interjúrészletek: https://hammerworld.hu/tag/hw351/
Ne felejtsd el a honlap Hangpróba rovatában pontozni a lapszám kiemelt albumait!

SÚGD MEG NEKÜNK! – A magazinnal, a honlappal és a rádióműsorral kapcsolatos véleményedet írd meg az mhh [kukac] hammerworld [pont] hu e-mail címre!

nka
KERESÉS
MEGJELENT A NOVEMBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Sentences
  2. SEPTARIA
    A*
  3. SÓLSTAFIR
    Hin helga kvöl
  4. ANTHRAX
    Sound Of White Noise
  5. LAND OF CHARON
    A láz
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw