Skip to content

PSYGNOSIS: Mercury

Bizonyos zenekarok eljutottak arra a pontra, hogy az extrém metalt úgy már nem tudják kibővíteni/átalakítani/megreformálni (tetszés szerinti kifejezéssel élve), hogy az még magán a metalon belül maradjon, így „kénytelenek” más zenei formákhoz fordulni segítségért, vagy egyenesen ihletforrásért. Nem állítanám egyértelműen, hogy a 2009-ben alakult francia Psygnosis esetében egyértelműen ez lenne a helyzet, de tény, hogy a kvartett sokszor hagyja el a metal felségvizeit.

Nem vagyok biztos benne, hogy hallottam a zenekar előző lemezeit, de a Season Of Mistnek köszönhetően a Mercury című hatodik albumot idejekorán megkaptam. Mivel nem ismerem a korai lemezeket, nem tudom, mennyiben tértek el az akkori iránytól, mindenesetre a Mercury közel egyórás, ötszámos anyagán a death metal egy technikás áramlata, valamint djentes/gépies riffek váltakoznak, már ami a metal oldalát illeti. A hangzás természetesen kristálytiszta, ahogyan egy efféle „atom”-metal bandához és lemezhez illik, s éppen ezért nem zavaró, mondván tartalom és forma kéz a kézben jár.

Mivel instrumentális a zene, a négyes szabadjára engedhette komponálási kedvét, s ez sokszor a tíz percet is meghaladó terjedelmű tételeket eredményezett. Amikor Elise Masliah és Rémi Vanhove gitárosok nem futurisztikus, hideg hangulatot árasztó, kemény riffelést mutatnak be, a szikár, komplex ritmusok is elhallgatnak, ott és akkor kapnak teret a különféle más jellegű zenei elemek. Ambient-rész elég sokszor hallható, s ez jó ötlet, mivel egy órán keresztül sok lenne a sokszor szinte indusztrializált gitárfalépítésből. További remek megoldás a cselló alkalmazása, ami ugyan furcsa lehet egy ilyen metsző, szögletes közegben, azonban némileg oldja a szikár riffelést, másutt viszont (Uranometria) Raphaël Verguin csellista őrültebb dolgokat játszik, mint a többi hangszeres. Az említett zárótétel egyébként egy 15 perces epikus progresszív metal/ambient-szerzemény.

Aki kedveli a progresszív megközelítésű death metalt, vagy olyan csapatokat, mint a Ne Obliviscaris, az a Psygnosis albumát is kivesézheti. Igényes album, de viszonylag kevés momentum ragadott meg.

KERESÉS
MEGJELENT AZ OKTÓBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINK
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
CSELŐTEI LÁSZLÓ
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor OLLY
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
posta jános
szerkesztő
  1. VOLA
    Friend Of A Phantom
  2. IOTUNN
    Kinship
  3. CRIPPLED BLACK PHOENIX
    The Wolf Changes Its Fur But Not Its Nature
  4. THY CATAFALQUE
    XII: A gyönyörű álmok ezután jönnek
  5. IRON MAIDEN
    Killers
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw