Skip to content

PATRIARKH – A legkeletiesebb hangzású dal

A korábban Batushka néven ismert Patriarkh sötét és baljóslatú zarándokútra indul, midőn bemutatja a következő kislemezt a hamarosan megjelenő Пророк Илия/Prophet Ilja albumáról. A klippel kísért új dal, amelynek címe Вершалин IV (Wierszalin IV) Eliza Sacharczuk szakrális ihletésű énekét szövi össze liturgikus dallamokkal, sötét kórusok és felejthetetlenül intenzív harsány vokálok viharává fokozódva.

A kritikusok által elismert Hospodi (2019) sikerére és a világ körüli fáradhatatlan turnézásra építve a Patriarkh megújult látásmódot és elmélyült történetmesélést hoz a 2025. január 3-án, a Napalm Recordsnál megjelenő albumán. Ez a nyolc számot tartalmazó utazás beavatja a hallgatóságot Eliasz Klimowicz, a rejtélyes Ilja próféta igaz történetébe, az 1930-as és ’40-es évek drámai történelmi hátterében. A keleti ortodox hagyományokban mélyen gyökerező Patriarkh mesterien ötvözi a black és doom metalt a kísérteties vallási témákkal, olyan atmoszférát varázsolva, amely éppoly sötét, mint amilyen elbűvölő.

„Ez a legkeletiesebb hangzású dal az új albumunkon – tették hozzá a dalhoz a Patriarkh tagjai. – Az egész darabon végigvonuló gyönyörű monódia mélyen a görög és román hagyományok hatásaiból táplálkozik, amelyek szerves részét képezik az ortodoxiának. Az új dalainkkal az a célunk, hogy bemutassuk az ortodoxia különböző aspektusait. Ahogy Ilja próféta elutazott Kronstadtba, mi is messzire utaztunk zenei ihletért, hogy egy zsoltárt készítsünk a prófétánk által épített Új Jeruzsálem tiszteletére. Ebben a dalban régi énekoktatónk, Eliza Sacharczuk énekel. Vele 2016 óta dolgozunk együtt, folyamatosan fejlesztjük éneklési képességeinket sok-sok órán és konzultáción keresztül. A választásunk szándékos volt; Elizának igazán egyedi hangja van. Hallgassátok meg és győződjetek meg róla!”

A Пророк Илия egy igaz történetet dolgoz fel, amely a zenekar szülőhelyén, Podlasie vajdaságban, Grzybowszczyzna falujában történt az 1930-as és ’40-es években. Az album Eliasz Klimowicz, a címszereplő Ilja próféta világába kalauzolja el a hallgatót, aki egy írástudatlan parasztember volt, és az 1960-as évekig működő ortodox Grzybowska-szekta vezetője, ápolva és továbbadva az önjelölt próféta történetét. A Patriarkh a népi hangszerek – például tagharpa, mandolin, mandocello, cselló, tekerőlant és cimbalom – arzenáljának felhasználásával terjesztette evangéliumát, szimfonikus zenekarral és kórusokkal együtt dolgozva, hogy új alkotásainak a lehető legorganikusabb és legélethűbb jelleget kölcsönözze. Ahogy az a Patriarkh zenéjére jellemző, az ortodox szakralitás keveredik a black és doom metallal, immár nagyrészt népzenével, neo dark folkkal, sőt filmzenével is gazdagítva. A zenekar az ortodox zene teljes palettáját felhasználja, a bizánci monódia, a liturgikus ének és az orosz polifónia területeire is elmerészkedve, a népi és liturgikus dallamokat elegánsan saját stílusához igazítva.

„Ezzel a kiadvánnyal egy új fejezet kezdődik a történelmünkben. A névváltoztatás mellett a zenénk is természetes fejlődésen megy keresztül. Ennek az albumnak a története arra ösztönzött minket, hogy kiugorjunk a komfortzónánkból, és zeneileg olyan dolgokat tegyünk, amiket eddig még sosem tettünk. Ez még mindig black metal? Vagy egyáltalán metal? Rádiójáték, hangoskönyv, színház, filmzene, népdal, performansz… Ezek a kifejezések mind passzolnak ide. Egyesek utálni, mások imádni fogják…”

A Пророк Илия szövegi része a színház és a pasztorál érdekes keveréke. A Patriarkh a Prorok Ilja című színdarab szövegtöredékeit használja fel, és Włodzimierz Pawluczuk műveinek üzeneteiből merít, népi és liturgikus szövegekkel ötvözve. A zenekar előadása során a hallgatók különböző nyelveket hallhatnak – most először lengyelt is! Az albumot 2024 januárjában és májusában vették fel a Tall Pine Records (Behemoth, Zalewski, Afromental), a Heinrich House (Behemoth, Vesania, Hate), a Wem stúdió (Kasa Chorych, Lukasyno, Cira) és a Radio Białystok stúdiójának falai között. A keverést és a maszterelést Wojciech Wiesławski végezte el a Hertz stúdióban (Vader, Behemoth, Decapitated), a producer pedig a zenekar ötletgazdája és vezető énekese, Bartłomiej „Варфоломей” Krysiuk volt.

„A Пророк Илия egy érzelmekkel, szentimentalizmussal és folklórral teli album. Pasztorális, lírai, epikus, többdimenziós és sokszínű, pont ugyanúgy, mint Podlasie. Merüljetek el a legmélyebb árnyakba ezzel a black metal remekművel, és csatlakozzatok a Patriarkh-hoz ezen az érdekes utazáson!”

PATRIARKH – Prophet Ilja
(01/03 – Napalm Records)

1. Wierszalin I
2. Wierszalin II
3. Wierszalin III
4. Wierszalin IV
5. Wierszalin V
6. Wierszalin VI
7. Wierszalin VII
8. Wierszalin VIII

https://patriarkh.bandcamp.com/album/prophet-ilja

KERESÉS
MEGJELENT A NOVEMBERI
digitális KÜLÖNSZÁM!
RÉGI LAPSZÁMAINKAT
NÉPSZERŰ
FACEBOOK
SZERKESZTŐSÉGI KEDVENCEK
Cselőtei László
Cselőtei László
vezető szerkesztő
  1. IMPELLITTERI
    Out Of My Mind (Heavy Metal)
  2. AT NIGHT I FLY
    The Sacrificial Lamb
  3. FLOTSAM AND JETSAM
    Burned My Bridges
  4. TONY IOMMI
    Deified (instrumentális)
  5. TEXAS HIPPIE COALITION
    Gunsmoke
Zubor Olly - 300p
Zubor Olly - 300p
online szerkesztő
  1. WOLFHEART
    Draconian Darkness
  2. THE BLACK DAHLIA MURDER
    Servitude
  3. NILE
    The Underworld Awaits Us All
  4. UNTO OTHERS
    Never, Neverland
  5. MIMI BARKS
    This Is Doom Trap
Posta Janos 24 - 300p
Posta Janos 24 - 300p
szerkesztő
  1. YESTERDAZE
    Sentences
  2. SEPTARIA
    A*
  3. SÓLSTAFIR
    Hin helga kvöl
  4. ANTHRAX
    Sound Of White Noise
  5. LAND OF CHARON
    A láz
PETŐFI X HAMMER
az adások archívuma
HAJÓGYÁR x hw