Egyre több dokumentumfilm lát napvilágot arról, milyen hatással van a gyerekek fejlődésére a szabadtéri játék. Az egyik kutatás például kimutatta, hogy akik rendszeresen mászókáznak, nemcsak fizikailag fejlődnek gyorsabban, hanem a problémamegoldó készségeik is jobbak.
Felnőttként a legtöbben csak egy kalandos kihívást látunk a mászókákban. Pedig a gyerekek számára sokkal több, mint játék, és ezt szülőként, jó, ha tudjuk. A DUSA-WOOD Játékkészítő Kft-nél gyártott mászókák erősítik a kicsik izmait, javítják az egyensúlyérzéküket és a mozgáskorordinációjukat. De ez csak a kezdet.
Mit tud egy mászóka?
Amikor a gyerekek eldöntik, hogy melyik rúdra kapaszkodjanak fel, az agyuk éppen úgy dolgozik, mint egy mérnöké. Amikor azon gondolkodnak, hogyan küzdjék fel magukat a hálón, az ugyanolyan összetett feladat számukra, mint egy felnőttnek egy nehéz feladat megoldása.
A modern mászókák tervezése során a szakemberek nemcsak esztétikai, hanem tudományos szempontokat is figyelembe vesznek. A cél az, hogy az eszközök szórakoztatóak és biztonságosak legyenek, valamint fejlesszék a képességeket.
A mászóka attól különleges, hogy minden gyerek számára mást jelent. Egy apróságnak az első lépcsőfok meghódítása lesz a nap sikerélménye. Míg a nagyobbak azt a pillanatot várják, amikor minden bátorságukat összeszedve felérnek a legtetejére.
A mászókák története
Az első játszóterek a 19. század végén jelentek meg. Akkor a cél az volt, hogy a gyerekek szabályozott környezetben mozoghassanak, és ne a nyílt utcákon rohangáljanak. Az első mászókák egyszerű rudakból és kötélhálókból álltak, de már akkor is rajongtak értük a csöppségek.
A városfejlesztéssel globálisan is elterjedt a játszótérépítés. A mászókák ekkor kezdtek bonyolultabbá válni. Az egyszerű konstrukciók helyett megjelentek a komplex, többfunkciós eszközök. Ma már némelyik mászóka igazi művészeti alkotás, amely nemcsak a gyerekeket, hanem a felnőtteket is lenyűgözi.
Életre szóló élmény
A mászókák nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyerekek izmai megerősödjenek. Ám legyőzni az akadályokat nem csupán fizikailag nagy teljesítmény, hanem egy igazi önbizalomnövelő élmény. Egy kisgyerek számára ez olyan, mintha egy hegycsúcsot hódított volna meg.
Az önálló problémamegoldás és a siker olyan tapasztalatok, amelyek a mentális egészségét szolgálják és felnőttkorukig elkísérik a gyerkőcöket.
A jövő mászókái
Az innováció a játszótéri eszközöket sem kerüli el. Lehet, hogy a jövő mászókáiba interaktív elemeket építenek majd be. Lézerfényeket bocsátanak ki, és hangok vagy fények segítenek a mozdulatokban.
Napjainkban ennél kevesebbel is beérjük. Egy innovatív mászóka legyen tartós, időjárásálló. És bírja rá a gyerekeket arra, hogy elszakadva a képernyőktől, a valóságban tegyék próbára az erejüket és az ügyességüket.