A mezőgazdasági támogatások igénylésekor a gazdálkodási napló vezetése kötelező adminisztratív feladat, a támogatások egyik alapfeltétele. Egyetlen apró figyelmetlenség is pénzügyi veszteséggel járhat. Ezért érdemes odafigyelni a napló pontos vezetésére, hogy elkerüld a szankciókat.
Szerencsére a Morva Növénydoki gazdálkodási napló vezetése ügyében is a segítségedre lehet. Érdemes átgondolni, hogy mennyi időt töltesz ezzel az időrabló feladattal, ha átadod másnak a terhet, több időd jut más tevékenységekre is, például zenehallgatásra. Lássuk most a legfontosabb tennivalókat!
A permetezési napló pontos vezetése
Aki növényvédelmi munkát végez a területein, annak naprakészen kell tartania a permetezési naplót. Rögzíteni kell a kezelések időpontját és a felhasznált szereket, valamint a növényvédelmi megfigyeléseket is.
Hiába szerepel minden beavatkozás a dokumentumban, ha nem előzi meg a megfelelő megfigyelés, az szabálytalanságnak minősülhet. Az ellenőrzések ezekre a részletekre is kiterjednek.
Tápanyag-gazdálkodási terv feltöltése
A nitrátérzékeny területeken gazdálkodóknak kötelező tápanyag-gazdálkodási tervet készíteniük, amelyet öt évnél nem régebbi talajvizsgálati eredmények alapján kell összeállítani. Ez azonban önmagában nem elég: a dokumentumot a megfelelő elektronikus felületen is rögzíteni kell. Ennek elmulasztása támogatáscsökkentést vonhat maga után, így érdemes még a kijuttatás előtt ellenőrizni, hogy minden adat a helyén van-e.
A nitrát rendelet betartása
A téli időszakban, november 30. és február 15. között nitrátérzékeny területeken tilos a tápanyag-utánpótlás. Bár vannak kivételek – például a kalászosok fejtrágyázása február 1-jétől –, minden más esetben szigorúan tilos bármilyen trágyázási műveletet végezni.
Egyetlen rosszul időzített munka is szankciót eredményezhet. Ha például egy őszi káposztarepce regulátorozásakor lombtrágyázás is történik decemberben, az már a szabályok megsértésének minősül.
A talajborítottság fenntartása
A talaj védelme miatt bizonyos időszakokban és területeken be kell tartani a minimális talajborítottságot. Egyes munkaműveletek – például a középmély lazítás – bár csak papíron, de megszüntetik ezt a borítottságot. Ha ezt követően harminc napon belül nem történik vetés, az már problémás eset. Fontos, hogy a vetés tényét a gazdálkodási naplóban is megfelelően rögzítsd, különben bírságra számíthatsz.
A vízvédelmi sávok figyelembevétele
A vízvédelmi sávok területén nem végezhető növényvédelmi vagy tápanyag-utánpótlási munkálat. Ha az egységes kérelem felületén nem veszed észre, hogy a táblád érintett, és az egész területre egyenletesen tervezed a műtrágya vagy növényvédő szer kijuttatását, az hibának számít. Még ha nem is szándékosan történt a mulasztás, a támogatás csökkentésével járhat.
A gazdálkodási napló vezetése olyan, mint egy jól hangolt zenekar: ha minden adat a megfelelő helyre kerül, összeáll a mű, és az ellenőrzések alkalmával minden rendben lesz.