A szemgyulladás fogalma sokak szerint kimerül a kötőhártya-gyulladás diagnózisában. A szem gyulladt állapotáért azonban számos körülmény felelős lehet, ráadásul a családi filmnézést is tönkreteheti a tünetek kellemetlensége.
Eltérő az esetek lefolyási ideje és különböző kezelést is igényelnek, így nem mindegy, hogy meddig kell mellőzni a filmmaratont. Szerepet játszik az is, hogy mennyire súlyos az állapot, és mi volt a kiváltó ok. Az Optimum Szemészet azonban szemvizsgálat terén a rendelkezésre áll!
A szemgyulladás 8 típusa
1. Kötőhártya-gyulladás: Az irritáló állapot, ami a kötőhártya fertőzéses vagy allergiás gyulladása, de ez ritkán veszélyezteti a látást. A korai diagnózis és a kezelés elengedhetetlen azonban, mert a betegség fertőző.
2. Árpa: A szem eltömődött olajmirigyei okozta bakteriális fertőzés, ami érzékeny, vörös dudort okozhat a szemhéj szélén.
3. Szemhéjszéli gyulladás: A szemhéjszélek gyulladása gyakori, ami kellemetlen lehet ugyan, de nem fertőző.
4. Szaruhártya-gyulladás: Jellemzően a helytelen kontaktlencse-viselés okozza, ami fájdalommal és fényérzékenységgel jár, emellett pedig veszélyeztetheti a látást is.
5. Szivárványhártya-gyulladás: Az írisz gyulladása szem- és szemöldök fájdalommal, fényérzékenységgel, homályos látással és fejfájással járhat.
6. Uveitis: A tünetek jellemzően vörösség, fájdalom és a homályos látás, ami nem csak az egyik szemet érintheti.
7. Látóideg-gyulladás: A fájdalom és látásvesztés mellett néha villogó fények is tapasztalhatóak.
8. Ínhártyagyulladás: Viszonylag ritka eset, azonban meglehetősen súlyos. A fájdalom, a bőrpír, a könnyezés és a fényérzékenység mellett hosszú távú látási problémákat is okozhat.
Honnan tudjuk, hogy gyulladt a szemünk?
Szemvizsgálattal könnyedén kiderülhet a probléma, ami többféle lehetőséget is rejt. Számos vizsgálati eljárás áll rendelkezésre, ami bármelyik szembetegség felismerésében segítséget nyújt a szakorvosnak, legyen szó látásélesség vizsgálatról, szemnyomás vizsgálatról, réslámpás vizsgálatról, retina vizsgálatról vagy OCT-vizsgálatról. Mindegyik más típusú betegség felismerésére alkalmas, de a tünetek alapján a szemorvos ezt könnyedén eldönti.
Az OCT-vizsgálat abban segíthet, hogy korai stádiumban felismerjük a retinát vagy a látóideget érintő betegséget: még azelőtt, hogy a látást elkezdené befolyásolni a betegség.
Mit tehetünk, ha baj van?
A diagnózis felállítása az első lépés a tünetek észlelése után, így biztosítható a megfelelő kezelés. Néhány esetben a szembetegség mögött valami más alapbetegség áll, amit szintén kezelni kell.
Természetesen a gyulladt szem esetén kerülni kell a kontaktlencse viselését és a szem dörzsölését is, ezek ugyanis további irritációt okozhatnak.
A korai diagnózis felállítása kiemelten fontos lehet bizonyos típusok esetén, mert a látást is veszélyeztethetik. Érdemes felkeresni egy szakorvost, ha a szemgyulladás tünetei megjelennek, mert komolyabb problémát is elkerülhetünk így.