A fülzúgás nem tipikusan az a betegség, amellyel háziorvosunkhoz sietünk. Egy zajos koncert vagy egy hosszú utazás után tapasztalt hallásváltozásra általában csak legyintünk: majd elmúlik! Az esetek többségében ez így is történik – ám van, amikor állandósul a gond. Ezért is érdemes még az elején “elcsípni” a problémát.
Gyakoribb, mint gondolnánk
Az emberek mintegy 5%-át érinti valamilyen formában a fülzúgás, azaz a tinnitus. Számos betegség tünete lehet, de okozhatják különböző gyógyszerek (gyulladáscsökkentők, antibiotikumok, kemoterápiás szerek) is. Ahhoz azonban, hogy biztosra menjünk: nem állandósul a gond, érdemes kivizsgáltatni magunkat minél hamarabb. Az Affidea Magyarország fül-orr-gégészeti szakrendelésén a szakorvostól megtudhatjuk, pontosan mi a megoldás a problémánkra.
A fülzúgás típusai, kialakulásának okai
Két alaptípusa a fülzúgásnak a szubjektív és az objektív tinnitus. Alapvetően mindkettő egy hangképződés nélküli hangjelenséget jelez. Az objektív az a típusú fülzúgás, amelynek során a szervezetünk működésének hangjai (légzés, emésztés, izmok mozgása) felerősödnek. Az ennél sokkal gyakoribb, szubjektív típus azonban nem jár hangképződéssel. Ilyenkor csak a beteg tapasztalja a furcsa hangélményt.
A fülzúgás kórossá akkor válik, ha állandó jelleggel (naponta, hetente többször is) érzékeljük. Ebben az esetben már pihenésünket, munkánkat és koncentrációnkat is komolyan zavarhatja a hangjelenség. Mindennek hátterében állhat fülzsír, gyulladás, zajkárosodás vagy más fülprobléma. Azonban belső szervi eredetű is lehet a gond, így pajzsmirigy-, máj-, cukor- vagy vesebetegség tünete is lehet. Mindemellett a sok koffein, az alkoholfogyasztás, a magas triglicerid- vagy koleszteriszint, a vérszegénység és a cinkhiány is okozhatja a problémát. De toxinok képződéséhez, nyomelemhiányhoz (cink, vitamin, stb.), depresszióhoz, koponya- és agysérüléshez, Meniére-betegséghez, szklerózis multiplexhez is köthető.
Így kezelhető
A rossz hír az, hogy a kor előrehaladtával egyre gyakrabban tapasztalhatjuk meg a fülzúgást és a fülcsengést. A legfőbb cél a fülzúgás kapcsán az, hogy felismerjük az okot: így nagyon hatékonyan megszüntethető a fülzúgás. Előfordul azonban az, hogy – mivel nincs semmilyen szervi elváltozás – a hangjelenség fennmarad. Ilyenkor viszont egy olyan kezelési módot kell találni a betegnek, amely lehetővé teszi, hogy hozzászokjon, az életminősége romlása nélkül.
Ez a kezelés lehet gyógyszer, hangterápia vagy relaxáció is. A hangterápia során hallókészülékkel erősítik fel a hallott beszédhangokat úgy, hogy azok elnyomják a fülzúgást. Egy másik technika során egy adott frekvenciájú zajt generálnak. Mindezeken felül a koffein, az alkohol, a nikotin és a só kerülése és a stresszkezelési módszerek is sokat segíthetnek a betegeknek.